Finansbank’ta sona doğrumu?

Finansbank’ta sona doğrumu?

Yunan kökenli ana hissedar National Bank of Greece (NBG) tarafından satışa çıkartılan en büyük ve kârlı iştirak Finansbank’la ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Henüz bağlayıcı tekliflerin verilmediği bilgisini daha önce aktarmış ve 20 Kasım’dan sonra verilebileceğini ilişkin beklentileri haberleştirmiştik. Nitekim çok sayıda kuruluş ve internet sitesi, bizi kaynak göstererek haberlerimizi duyurdu. Yeni bir gelişme var mı? Şimdilik yok görünüyor! Yani, bağlayıcı teklifler henüz verilmedi. Ancak, bankanın değeri, çarpanla ilgili tahminler, talipli bankalara ilişkin ayrıntılar, ayrı bir tartışma yarattı.

Birincisi bankanın değeri için çıkan rakamlar 3,1 ile 3,3 milyar Euro arası. Bankanın özkaynak rakamının 2,8 milyar Euro olduğu tahmin ediliyor. Daha önceki haberlerimizde bazı yatırım bankacılarına dayanarak, talipli kuruluşların iskonto talep ettiklerini aktarmıştık. Cuma günü konuştuğumuz bir bankacı, “Koşullarda bir değişiklik olmadı ki, rakam yükselsin.

Bence iyimser rakamlar. Finansbank hak etmediği için değil, ama piyasa koşulları böyle ve talipli iki kuruluşun eli, satıcıya göre daha güçlü olduğu unutulmamalı” değerlendirmesini yapıyor. İkincisi, talipli kuruluşlar için Garanti Bankası ve Qatar National Bank (QNB) adları geçiyor. Önceki haberlerimizde bu iki kuruluşun rekabet ettiğini, Finansbank’ın eski patronu ve Fiba Grubu’nun başkanı Hüsnü Özyeğin’in, rakamın büyüklüğü karşısında geri çekildiğini aktarmıştık.

Nitekim, edindiğimiz bilgiye göre Özyeğin, HSBC Türkiye ile daha yakından ilgileniyor. Ancak, bu ilginin düzeyine ilişkin ayrıntılı bilgi edinemedik. Bir diğer talipli Yapı Kredi Bankası’nın ise şimdilik adı geçmiyor.

Üçüncüsü ve en önemlisi,Finansbank’ı kim alacak? Daha önceki haberlerimizde Türk bankacıların Katarlı kuruluşa daha fazla şans verdiğini aktarmıştık. Bu durum devam ediyor. Katarlı kuruluşun bu durumun farkında olduğunu belirtelim ve bu durum pazarlık gücünü artırıyor. Hükümetler arasındaki ilişkilerin sıcak olması da Katarlı kuruluşu daha avantajlı kılıyor.

Ancak, Yunanlı kuruluşun AB kurumlarına verdiği söze rağmen, satın alınma değeriyle bugünkü çarpanlar arasındaki yüksek farkın da AB’de soruşturma konusu olabileceğine dikkat çekiliyor. Garanti Bankası bir atakla ipi göğüsler mi? Edindiğimiz izlenimi paylaşalım; Finansbank’ın alınması, Türk yöneticiler ve hissedarların değil, İspanyol BBVA’nın isteği ve ısrarı. Satın almanın da beklenen katkıyı sağlamayacağı düşüncesi de ağır basıyor, diyebiliriz…

DÜZELTİ ÖZÜR…
Geçen haftaki bir haberimizde Asya Emeklilik şirketine kayyum ataması yapıldığı ibaresi yer almıştır. Asya Emeklilik genel müdürlüğüne yönetim kurulu kararı ile Ergin İçenli atanmıştır. Düzeltir, özür dileriz.

Ziraat Bankası-Bank Asya yeniden mi?
Katılım bankacılığının geçmişi 1980’lerin başına dayanıyor. İlk kuruluş da Al Baraka Türk oldu. 1985’deki bu adımı, yeni şirketler ekledi. Son olarak kamu bankalarının katılım bankacılığı için BDDK’ya yaptığı başvuruların kabul edilmesi, bu alanda bir hareketlilik yarattı. BDDK Başkanı’nın katılım bankacılığı kökenli olması ve bu sistemi açıkça destekleyen söz ve ifadeleri de sektör oyuncularına moral veriyor. Ziraat Bankası, aldığı lisans iznini faaliyete dökmek için çalışmalarını hızlandırdı. Halk Bankası, bu projeden vazgeçti ve lisansını iade etti.

Edindiğimiz bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Katılım bankacılığı için atak olmak isteyen Ziraat Bankası, sıfırdan şubeler kurarak, işi bilen elemanları nereden transfer edecek? Bank Asya’nın küçülmesi, Ziraat Bankası yönetiminin elini kolaylaştırıyor. Yeterli mi? Olmadığı söyleniyor. İşte bu yüzden de Ziraat Bankası’nın halen TMSF bünyesinde bulunan Bank Asya’yı satın almak için yeniden girişimde bulunduğu iddia ediliyor. Anımsanacağı gibi daha önce bu yönde girişimler yapılmış, ancak Ziraat Bankası yönetimi, satın alma teklifi vermekten vazgeçmişti. Bize gelen bilgiler, bu ilginin yeniden canlandığı ve yakın bir sürede buna ilişkin haberleri duyacağımız yönünde…

M. Erdem Can

M. Erdem Can

FİNANS KORİDORU
Sigortayeri anlaşmalarla büyüyecek
Çalık Holding’in finans sektöründeki iştiraki Aktifbank, yatırım bankacılığı konusunda uzmanlaşmış durumda. Ancak banka son yıllarda başta Pasolig olmak üzere bireysel tüketiciye yönelik ürün ve hizmetleriyle dikkat çekiyor. Başta PTT olmak üzere, beyaz eşya, mobilya mağazaları, perakende şirketleriyle yaptığı anlaşmalarla şubesiz perakende bankacılık alanında yoğunlaşıyor. Bu alandaki banka bünyesinde yaptığı işlerin bazılarını da ayrı şirket haline getiriyor. Bu işlerden biri de sigortacılık. Türkiye’nin en büyük sigorta broker’i olan, dijital sigortacılık alanındaki faaliyetleriyle dikkat çeken Sigortayeri bu şirketlerden biri. Geçen hafta içinde Sigortayeri Genel Müdürü M. Erdem Can ile bir araya geldik. Aktifbank’ın ve holdingin sigorta işlerini yürütmek üzere kurulan departman, 2013 yılında bireysel taraftaki büyüme stratejisiyle birlikte, Hazine’nin de yönlendirmesiyle ayrı brokerlik şirketi haline geldi. Erdem Can şirketle ilgili başlıklar halinde şu bilgileri verdi:

1- Sigortayeri.com, dijital bir platform ve bu platformun teknik altyapısını dışarıdan destek almadan bizim IT ekibimiz yaptı. Platformumuz üzerinden 12 sigorta şirketi karşılaştırılabiliyor. Yaptığımız yatırımlarla yıllık 300 bine yakın müşteriye poliçe tanzim eder hale geldik. Hem bireysel, hem kurumsal tarafta faaliyet gösteriyoruz. Kurumsal tarafta uluslararası projelerin danışmanlığını yapıyoruz.

2- 2013’te 85 milyon TL’si hayat olmak üzere 100 milyon TL poliçe üretimini geçtik. 2014 yılında müşteri derinliğine odaklandık. Kârlılığı ön planda tutarak yeniden yapılandık. Online tarafta 12 şirketle entegre hale geldik. 2014’te 60 milyon TL’lik bir prim üretimi sağladık. İş hacmimizin yüzde 50’si banka dışı işlerden oluştu.

3- 2015 yılında ise Mayıs ayı itibariyle genel müdür olarak şirkete atandım. Bu dönemde çağrı merkezini hayata geçirdik. Prim üretiminin yanında komisyon ve kârlılık konusuna odaklandık. Bu tarafta yüzde 25’lik bir büyüme hedefliyoruz. 2016’da komisyon ve kârlılık konusundaki çalışmalarımız sürecek.

4- Aktifbank’ın yanında 2016 yılında grup dışı başka finansal kurumlarla ve şirketlerle de işbirliği yapmak istiyoruz. Böylece müşteri zenginliğini artırmak istiyoruz. Şu an yaptığımız işlerimize bakıldığında kurumsal tarafta ağırlıklı grup içi çalışmalarımız var. Bireysel tarafta ise grup dışı işlerimiz yüzde 50’nin üzerine çıktı. Sonuçta faaliyet gösterdiğimiz tüm branşlarda pazar payımızı arttıracağız.

5- Beşiktaş Kulübü ile bir anlaşmamız var. Beşiktaş Sigortayeri projesiyle 15 bin poliçe kesimine ulaştık. Kesilen poliçeler üzerinden sağlanan komisyonlardan kulüp önemli fayda sağlıyor. Benzer projeleri taraftar yapısı güçlü, Eskişehir, Adana Spor, Göztepe, Karşıyaka gibi kulüplerle artırarak devam ettirmek istiyoruz. Taraftar ve kulüpleri sigortacılıkta ortak platformda buluşturmak istiyoruz.

finansbank-ta-sona-dogrumu-3

SİGORTACILAR SPOR’U SEVDİ
Sigortayeri genel müdürü Erdem Can ile konuşurken yukarıda belirttiğimiz üzere spor kulüpleri ile ilgili çalışmalarına değindi.Aslında bu yıl sigorta şirketlerinin spor kulüpleri ile önemli iş birliklerine imza atıkklarını gördük.Bunları Başlıklar halinde hatırlatma istedik.

2014-2015 Sezonunda 4’lü Final oynayan Galatasaray Erkek Voleybol takımının bu yıl isim sponsoru HDI Sigorta oldu. Yapılan anlaşmaya göre Galatasaray Erkek Voleybol Takımıi,Galatasaray HDI Sigorta ismini aldı.HDI Sigorta’nın Galatasaray ile 5 yıldır iş birlikleri var. HDI Sigorta özellikle amatör branşlara son yıllarda
desteğini artırarak devam ettiriyor.

2015-2016 Sezonunda emeklilik ve sigorta şirketi metlife,Basketbol Süper ligi’nin resmi sponsoru oldu.Sponsorluk kapsamında federesyon çalışanları, sporcu ve koçlar için giriş aidatının yanı sıra yönetim gider kesintisi ödemeden BES’e dahil olabilmelerini sağlayacak özel bir plan da oluşturuldu.

Sompo Japan Sigorta ise Beşiktaş ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, sompo japan sigorta bir yıl boyunca Beşiktaş Erkek Basketbol takımını’nın sponsoru oldu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap