Finans

Halkbank’tan ticari ödeme ve tahsilat işleyişine yeni sistem

Halkbank’ın ticaretin kolaylaştırılması ve ticaretin doğası gereği oluşan risk sorununun ortadan kaldırılması amacıyla oluşturduğu “Halkbank Güvenceli Dijital Ödeme Sistemi”, ticaretin başladığı andan neticelenmesine kadar ödeme ve tahsilatı güvence altına alıyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Halkbank, ticaretin kolaylaştırılması ve ticaretin doğası gereği oluşan risk sorununun ortadan kaldırılması amacıyla yeni bir ödeme sistemi oluşturdu. Banka güvencesiyle vadeli ödeme ve satış yapılmasına imkan sağlayan “Halkbank Güvenceli Dijital Ödeme Sistemi”, ticaretin başladığı andan neticelenmesine kadar ödeme ve tahsilatı güvence altına alıyor.

Halkbank Güvenceli Dijital Ödeme Sistemi; vadeli mal ve hizmet alımlarında borçlu tarafında ödemenin, alacaklı tarafında ise tahsilatın banka güvencesinde gerçekleşmesini sağlayan yeni bir finansman ürünü olarak tanımlanıyor. Bu yeni ürün, borçluya ödeme vadesinde hesabında para olmasa da otomatik olarak kredi limitinden borcunu ödeme imkanı sağlarken, alacaklıya da vadesinde tahsilat güvencesi sunuyor.

Çek, senet, teminat mektubu gibi ürünlerin yerine kullanılabilir

Ticaretin güven içinde yürütülmesine katkı sağlama hedefiyle oluşturulan sistem, çeşitli avantajlarla öne çıkıyor. Alacaklı, mal bedelini vadesinde tahsil edeceğinden emin şekilde ticaretine devam ederken, borçlu da banka güvencesiyle çalışarak ödemelerini tam ve zamanında gerçekleştirme rahatlığına kavuşuyor.

Güvenceli Dijital Ödeme Sistemi, ticarette yoğun olarak tercih edilen çek, senet, teminat mektubu gibi enstrümanların yerine de kullanılarak, operasyonel kolaylık ve maliyet avantajı sunuyor. Borçlu tarafa Güvenceli Ödeme Sistemi limit tanımlaması yapıldıktan sonra tüm işlemlerin Halkbank’ın kurumsal internet şubesinden de gerçekleştirilebiliyor olması, müşterilere pratiklik ve takip rahatlığı sağlıyor.

Sistemin devreye girmesi için borçlu tarafa bir Halkbank şubesinde güvenceli dijital ödeme sistemi limiti tanımlanması gerekiyor. Alacaklı tarafın ise Halkbank’ta aktif bir ticari vadesiz mevduat hesabının ve kurumsal internet şube üyeliğinin bulunması yeterli. Borçlu tarafından girilen ödeme emirlerine ilişkin işlemler, internet şubesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Halkbank’ın bu yeni hizmetinden kurumsal, ticari ve KOBİ segmentleri içinde yer alan; yurt içi alışlarını vadeli yapan imalatçı firmalar, toptancı ya da üreticilerden alımlarını vadeli yapmak isteyen perakende satış noktaları, ürün tedariklerini vadeli gerçekleştiren turizm işletmeleri ve tüm sektörlerde çek, senet yerine banka güvenceli ürünleri tercih etmek isteyen işletmeler yararlanabiliyor.

Ticaretin başından sonuna kadar güvence

Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, uygulamanın ticaretin her iki tarafına da vadesinde ödeme ve tahsilat güvencesi verdiğini belirtti.

Ticari ilişkilerde ödeme ve tahsilatların zamanında gerçekleşmesinin, pek çok işletme için oldukça önem taşıdığının altını çizen Arslan, şunları kaydetti:

“Ticaretin doğası gereği oluşan risk ve taraflar arasında oluşabilecek güven sorunu, iş yapılmasını engelleyecek boyuta ulaşabilmektedir. Bu konulara çözüm bulmak üzere oluşturduğumuz dijital ödeme sistemi, ticaretin başından sonuna kadar ödeme ve tahsilatın Halkbank tarafından güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Yeni hizmetimizin, vadeli alım satım yapan tüm işletmelerin işlerini kolaylaştırmasını ve büyümelerine yönelik pozitif etki yapmasını beklemekteyiz.”

Güncel

İkinci çeyrekte yüzde 6,7 düşen ons altın için yıl sonu tahmini ne?

Enflasyonist endişeler paralelinde merkez bankalarının agresif para politikalarına başvurduğu ilk yarıda yatırımcı tercihlerinin de farklılık…

1 saat önce

Haziran ayı dış ticaret verileri açıklandı

Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre, Türkiye'nin ihracatı haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18,5…

2 saat önce

4 büyüklerin borsada ilk yarı performansları

Borsa İstanbul'da işlem gören spor kulüpleri arasında hisseleri yılın ilk yarısını yüzde 48,1 artışla tamamlayan…

3 saat önce

BİST 100’de bu hafta en çok prim yapan 3 hisse (27 Haziran-1 Temmuz)

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa, altın ve döviz kaybettirdi. Borsa İstanbul'da bu hafta en çok…

3 saat önce

Memurun gözü haziran enflasyonunda: Zam oranı netleşiyor

Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri de 4 Temmuz'da…

3 saat önce

Yeni asgari ücretle kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı da değişti: İşte yeni oranlar

Asgari ücretin 2022'nin ikinci 6 ayında brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500…

4 saat önce