Ödeme sisteminde Türk markası yarattı

Ödeme sisteminde Türk markası yarattı

11 binin üzerinde aktif üye işyerine ödeme hizmeti sunan iyzico, dört yıl içerisinde 50 milyon dolar şirket değerlemesine ulaştı. iyzico’nun kurucusu ve CEO’su Barbaros Özbuğutu, 2019 yılında ödeme sistemi hizmetlerini Balkanlar ve Ortadoğu’ya da taşıyacaklarını belirterek, hedeflerinin beş yıl içinde 1 milyar dolar şirket değerlemesine ulaşmak olduğunu belirtiyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Ödeme sistemi hizmetinde yüzde 100 bir yerli girişim olan iyzico, dünya markası yolunda ilerliyor. 2013 yılında Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan iyzico, bugün 11 binin üzerinde aktif üye işyerine ve 160’ın üzerinde pazaryeri altında 250 bin aktif satıcıya ulaşıyor. Şirketin hedefi, 2019 yılında yurtdışına odaklanarak Ortadoğu ve Balkanlar’da etkin bir hizmet vermek.

İyzico’nun kuruluş hikayesi ise kısaca şöyle: Avrupa’da e-tica-ret ve ödeme sistemleri alanlarında Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi şirketlerde önemli kariyerlere sahip olan gurbetçi bir ailenin oğlu Barbaros Özbuğutu’nun yolu, çalıştığı şirketin dışarıdan yazılım hizmeti almaya başlamasıyla Tahsin Isın ile kesişir.

Türkiye’de ödeme sistemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin sohbet eden ikili, bu konuda ülkede büyük bir boşluk olduğunu fark ederler. Bir iş seyahati için Türkiye’ye gelen Özbuğutu, girişimcilerin ağırlıkta olduğu bir etkinliğe katıldığında, ödeme sistemlerinin yetersizliği konusunda şikayetler alır.

TİCARET HACMİ 4 MİLYAR TL
Bunun üzerine Türkiye’de ödeme sistemleri üzerine bir şirket kurmaya karar veren Özbuğutu ve Isın, bir yatırım turuna çıkarlar. Projelerine inanan Avusturyalı bir fon ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki melek yatırımcılardan 1 milyon dolarlık yatırım alan girişimciler, Türkiye’deki bankalarla anlaşarak 2013 yılında iyzico’yu kurar.

Üç kişi ile kurulan ekip bugün 93 kişiye ulaşmış durumda. Turizm, oyun, tekstil gibi alanlarda hizmet veren iyzico, birçok e-ticaret şirketiyle çalışıyor. Son bir yılda ortalama işlem sayısını yüzde 800 artıran şirket, işlem hacminde ise yüzde 540’lık artış yakaladı. Her yıl yüzde 400 büyüdüklerini ve yılda 2,5 milyar TL’lik ticaret hacminin iyzico üzerinden gerçekleştiğini kaydeden Barbaros Özbuğutu, bu rakamı bu yıl 4 milyar TL’ye ulaştırmayı hedeflediklerini söylüyor.

İRAN PAZARINA GİRDİ
iyziPOS, online satış yapan firmaların tek entegrasyonla 24 saat içinde tüm bankaların kredi kartlarından ödeme alabilmelerine olanak sağlıyor. iyzico’nun e-ihracata olanak tanıyan ürünü iyziGlobe, şirketlerin Euro, dolar, sterlin ve riyal başta olmak üzere 15 farklı para birimiyle ödeme kabul edebilmesine imkan tanıyor. Pazar yerlerine özel bir çözüm olan iyzi Bazaar ise online ödemeleri ve satıcı hesapları arasındaki para akışını otomatik yönetebilmeyi sağlıyor.

iyzico, İran’a finansal hizmetler sağlayan ilk ödeme şirketi oldu. Ambargoların kalkmasıyla kapalı bir ekonomi olan İran’daki potansiyeli gören iyzico, 2016 yılında ülkede kullanılan kartları uluslararası ödeme sistemlerine entegre ederek yurtdışından yapılacak online alışverişlerde kullanılabilmelerine olanak tanıdı.

İran’da yaklaşık 231 milyon adet banka ve kredi kartı bulunduğunu vurgulayan Barbaros Özbuğutu, İran’ın KOBİ’lerden uluslararası şirketlere tüm firmalar için fırsatlar barındıran yeni pazarlar arasına girdiğini hatırlatıyor. Şu anda Atlasglobal ve Modanisa İran pazarındaki çözümleri kullanan şirketlerden bazıları. 2019 yılında ise tam anlamıyla yurtdışı açılımı yapacaklarını belirten Özbuğutu, “Balkan koridorunda Yunanistan, Romanya, Polonya, Ortadoğu’da ise Mısır, Suudi Arabistan ve Dubai girmeyi planladığımız ülkeler” diye konuşuyor.

80 MİLYON TL YATIRIM ALDI
iyzico’nun yakaladığı istikrarlı büyüme ivmesi yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Şirket bugüne kadar toplam 80 milyon TL yatırım aldı. Bu rakam Türkiye’de Yemeksepeti’nden sonra alınan en yüksek yatırım miktarı olarak ifade ediliyor.

Ocak ayında da gelişmekte olan pazarlarda fintech girişimlerine yaptığı yatırımlarla öne çıkan Vostok Emerging Finance (VEF) liderliğinde toplam 13 milyon dolar yatırım alan şirket, Dünya Bankası Yatırım Kolu IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve 212’den de 3 milyon dolar yatırım almıştı. Söz konusu yatırımın ardından iyzico’da büyük azınlık ortak konumuna gelen VEF’ye bu kapsamda yönetim kurulunda temsil hakkı da tanınıyor.

İyzico, Avrupa’nın tanınmış yatırımcılarından Amadeus Capital Partners’tan da 2 milyon dolarlık yatırım aldı. Barbaros Özbuğutu, yapılan tüm yatırımlarla birlikte şirketteki hisselerin yüzde 26’sının ortağıyla birlikte kendisine ait olduğunu belirtiyor.

Bugün iyzico’nun şirket değerlemesinin yaklaşık 50 milyon dolar olduğunu ifade eden Öz-buğutu, beş yıl içinde bu değerlemeyi 1 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap