25 milyon TL yatırımla kapasiteyi büyütecek

25 milyon TL yatırımla kapasiteyi büyütecek

İzmirli Bambi Yatak, üretim tesisini 25 milyon TL’lik yatirım yaparak 30 bin metrekare büyütmeye hazırlanıyor. Şirketin günlük 800 adet olan üretim kapasitesi bu yatırımla bin 200 adede kadar çıkacak. Bu yatirım sayesinde 200 kişilik de ek istihdam yaratılacak.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Türkiye’de yatak sektörü 1,5 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. Her yıl ülkemizde 5 milyon adet yatak satılıyor. Yatak sektöründe faaliyet gösteren şirketler, son dönemde markalaşma konusunda önemli adımlar atıyor.

Bunlardan biri de Bambi Yatak. 1965 yılında aile firması olarak ticaret hayatına başlayan Bambi Yatak, son 10 yıldır yatak, baza ve başlık üretimi gerçekleştiriyor.

Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen, geçmişte ağırlıklı olarak koltuk üretirken markalaşma hedefleri doğrultusunda yatak üretimine yöneldiklerini söylüyor. Şirket, bugün İzmir Torbalı’da 40 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yapıyor.

Bambi Yatak, hem yurtiçi hem de yurtdışı büyüme hedefleri doğrultusunda yeni yatırım kararı aldı. Üretim tesisinin 25 milyon TL’lik yatırımla 30 bin metrekare büyütülmesi hedefleniyor.

Bu yatırımla şirketin günlük 800 adet olan üretim kapasitesi bin ila bin 200 adet arasına çıkacak. Yeni yatırım sayesinde 200 kişiye de istihdam sağlanacak.

İHRACATA YÜKLENECEK
Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen, “Fabrikada 35 saniyede 1 yatak üretiliyor. Hedefimiz ise 25 saniyede 1 yatak üretmek” diyor.

2018 yılını 200 milyon TL’lik ciro ile kapatan Bambi Yatak, 2019 yılında yüzde 40 büyüme hedefliyor. Bambi Yatak yılda 170 bin adet yatak üretiyor. Bu rakamın 17 bin adedini ise ihraç ediyor.

Hollanda, Belçika, Ürdün, Umman, Suudi Arabistan vePakistan gibi farklı ülkelere ürün gönderen Bambi Yatak’ın cirosunun içinde ihracatın payı yüzde 10 civarında. 2019 yılında ihracatta yüzde 40 civarında büyüme hedefleniyor.

2023 yılında ise ihracatta yıllık 10 milyon dolarlık ciroya ulaşma hedefi bulunuyor. Emre Gökmen, önümüzdeki dönemde İsveç ve Norveç gibi ülkelere odaklanacaklarını söylüyor.

BAYİLİKLE BÜYÜYOR
520 kişiye istihdam sağlayan Bambi Yatak, Türkiye genelinde ve yurtdışında bayilik ağıyla büyüyor. Şirketin halihazırda 600 bayisi var. Bunlardan 255’i Bambi Yatak ismiyle konsept mağaza olarak faaliyet gösteriyor.

2020 sonuna kadar konsept mağaza sayısının 300’e çıkarılması hedefleniyor. 100 metrekarelik anahtar teslim bir Bambi Yatak mağazası açmanın ortalama yatırım bedeli 150 bin TL civarında.

Farklı satış kanallarına yatırım yapan şirket, kısa bir süre önce e-ticarete de başladı. 2020 yılında cironun yüzde 3’ünün e-ticaretten gelmesi hedefleniyor.

AR-GE’YE ODAKLANIYOR
Bonel yaylı, paket yaylı, visco yataklar, normal süngerli ve latex yataklar üreten Bambi Yatak’ın 25 kişilik bir AR-GE ekibi var. İnovasyona odaklanan şirket, farklı malzemelerle ürünler geliştiriyor.

Örneğin şirket 20’ye yakın mineral ve bileşen ile iyileştirici kum olarak adlandırılan ve Ünye’de bulunan manyetik siyah kumu kullanarak yatak üretti.

Vücuttaki negatif enerjinin nötralize edilmesini ve kişilerin stresten arınmasını amaçlayan ürün için toplam 5,5 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildi. Şirket mart ayında bebekler için reflü yatağı üretimine de başladı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap