Ayakkabı mağazacılığı ‘çok markalı’ büyüyor

Ayakkabı mağazacılığı ‘çok markalı’ büyüyor

Ayakkabı perakendesinde tek markalı mağazacılık anlayışından çok markalı mağazacılığa kayış var. Özellikle sneaker ayakkabıların moda haline gelmesiyle tetiklenen bu trend yeni markalar doğurdu. Şu anda pazarda 10’un üzerinde marka mevcut. Çok markalı ayakkabı perakende zincirleri arasında ikinci markasını yaratanlar da bulunuyor.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Son yıllarda alışveriş alışkanlıklarındaki değişim, ayakkabı perakendesini de etkiledi. Özellikle sneaker ayakkabıların moda haline gelmesiyle birlikte ayakkabı perakendesinde ‘multibrand’ yani ‘çok markalı’ mağazacılık rüzgarı esmeye başladı. Bu alanda birbiri ardına birçok yerli ve yabancı şirketin pazara girdiği gözlendi.

Bugün 10’un üzerinde şirketin yer aldığı çok markalı ayakkabı pazarındaki zincirlerin hedefi, Türkiye’de daha da yaygın hale gelmek. Yerli şirketler ise gözünü yurtdışında büyümeye dikmiş durumda. Ayrıca bu alanda varlık gösteren şirketlerin ikinci marka yaratarak piyasada ellerini güçlendirmeye çalıştıkları da görülüyor.

YENİ ŞUBELER AÇACAK
Çok markalı ayakkabı mağaza zincirleri içinde en çok şubesi olan şirket açık arayla FLO Mağazacılık. Şirket, bugün yurtiçinde 365 ve yurtdışın-da yakın coğrafyada 50’nin üzerinde mağazasıyla hizmet veriyor. Bu mağazalarında hem kendi bünyesinde bulunan ayakkabı markalarının hem de farklı markaların satışını yapıyor. Bu şekilde yılda 45 milyon çift ayakkabı satıyor.

FLO Mağazacılık’ın ticari operasyonlar genel müdür yardımcısı Volkan Sezgin, mağazalarının dünya genelinde yaygınlaşması için çalışmalara hızla devam ettiklerini ve 2017yılı sonunda 15 ülkede 100 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Sezgin, 2014’te sneaker ayakkabılarda dünyaca ünlü markaları bir arada sunan bir marka daha oluşturduklarını ve Sport In Street markasıyla ilk mağazayı Ağustos 2014’te açtıklarını belirtiyor.

Şirketin bugün bu markayla Türkiye genelinde toplam 62 mağazası var. Volkan Sezgin, bu marka için yılın sonuna kadar toplam mağaza sayısını 95’e yükseltmeyi planladıklarını ifade ediyor.

FRANCHISE İLE BÜYÜYECEK
50’nin üzerinde dünya markasını tüketiciyle buluşturan Ayakkabı Dünyası da çok markalı ayakkabı perakende zincirlerinden biri. 2014 yılında Esas Holding’in yüzde 60’ını satın aldığı Ayakkabı Dünyası, bugün 60 mağazasıyla hizmet veriyor. Önümüzdeki beş yıl içinde mağaza sayısını 120’ye taşımayı hedefleyen şirket, bir yandan kendi mağazalarını açarken diğer yandan da franchise modeliyle büyüyor.

Her yıl beş franchise mağaza açan şirket, daha çok ilde daha çok mağazayla yer alabilmek için daha küçük metrekareli franchise mağazalara öncelik vermeyi planlıyor. Ünal Group’un 2014 yılında hayata geçirdiği Sneaks Up, bugün e-ticaret dahil toplam 10 mağazasında 10 sneaker ve aksesuar markasını tüketiciye sunuyor.

Ayakkabı perakendesinde çok markalı mağazacılığın giderek yaygınlaştığını belirten Ünal Group Genel Müdürü Mustafa Ünal, Sneaks Up olarak hedeflerinin tüketicide sneaker kültürü oluşturmak ve sneaker dünyasını yaşatmak olduğunu söylüyor.

Bu yıl İstanbul’da iki mağaza daha açmaya hazırlandıklarının altını çizen Ünal, 2018’in ikinci çeyreğinden itibaren franchise vermeyi planladıklarını anlatıyor. Sneaker dünyasının gelecek kuşaklara taşınması amacıyla Sneaks Up markası Kidz Up ile de yatırım yapacaklarını belirten Ünal, 2018’de yurtdışına da yatırım yapmayı planladıklarını sözlerine ekliyor.

36 MAĞAZASI VAR
Distribütör bir firma olarak markalarını satabileceği kanallar bulmakta zorlandığı bir dönemde kendi zincirini kurmaya karar veren Eren Perakende, 2012 yılında Super Step ile çok markalı ayakkabıcılığa giriş yaptı. Şirketin bugün Türkiye genelinde 36 mağazası bulunuyor. Türkiye dışında Rusya ve Ukrayna’da da mağazaları mevcut.

Eren Perakende Genel Müdürü Ümran Bedük, bu yıl içinde yeni mağazalar açmayı hedeflediklerini söylüyor. Bedük, mağazada satılacak markaları nasıl seçtiklerini ise şu sözlerle anlatıyor: “Müşterilerimizin en çok tercih ettikleri markalara odaklanarak sezonda 15 markayı aşmamaya çalışıyoruz. Markaların performansını her sezon değerlendiriyoruz ve buna göre karar alıyoruz. Bu anlamda dinamik bir karar alma sürecimiz var.”

KAÇ MARKA SATIYORLAR?
2010 yılından bu yana çok markalı ayakkabı mağazacılığı alanında faaliyet gösteren Shumix’in bugün yedi ilde 16 mağazası var. Yıl sonuna kadar mağaza sayısının 20’ye çıkarılması hedefleniyor. 20’den fazla dünyaca ünlü ayakkabı markasının satışını yapan şirket, casual, spor, moda, konfor ve outdoor gruplarında kendi markalarını da müşterilerine sunuyor.

Şirket, 2019 yılında iki mağaza açarak yurtdışına da adım atmayı planlıyor. 2005 yılında kurulan Marka Park ise bugün 31 mağazasıyla hizmet veriyor. Şirket bu mağazalarında 60 markanın satışını gerçekleştiriyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap