Burs grubu spor ve sanatla büyüyor

Burs grubu spor ve sanatla büyüyor

2018’de 50’nci yılını kutlayan Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), 850 öğrencisini burslu okutuyor. Kurum, bu sayıyı bine çıkarmayı hedefliyor. SEV, 2018-2019 eğitim yılında yaklaşık 32 milyon TL’lik burs verdi. Gelecek eğitim yılında bu rakam daha da artacak.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), 1968 yılında mezunları tarafından kuruldu ve geçtiğimiz yıl kuruluşunun 50’nci yılını kutladı.

SEV çatısı altında, Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, Özel SEV Lisesi (SEV Amerikan Koleji), Üsküdar SEV İlköğretim Kurumları, İzmir SEV İlköğretim Kurumları, Tarsus SEV İlköğretim Kurumları ve SEV Yayıncılık (Redhouse) olmak üzere sekiz kurum bulunuyor.

SEV’in dokuzuncu kurumu olan Gaziantep SEV Amerikan Hastanesi ise vakfın eğitime odaklanma amacı doğrultusunda binalarını başka bir sağlık kuruluşuna kiraladı.

5 BİN ÖĞRENCİSİ VAR
SEV’e bağlı lise ve ilköğretim kurumla-rında bugün 5 binden fazla öğrenci eğitim görüyor. Bunlardan 850’si burslu olarak okuyor. SEV Genel Müdürü Binnur Karademir, Türkiye’nin ortaöğretimde en fazla burs veren gruplarından biri olduklarını vurguluyor.

Bununla da yetinilmeyecek. Kurum, burslu öğrenci sayısını artırma konusunda çalışıyor. Başarı ve ihtiyaç burslarının yanı sıra spor ve sanat bursları da verilmeye başlandı. Kısa süre içinde burslu öğrenci sayısının bine çıkarılması hedefleniyor.

2018-2019 eğitim yılında 32 milyon TL burs veren SEV, burs bütçesini her yıl artırma kararı aldı. Başarılı olan öğrencilerin maddi zorluklardan etkilenmeden iyi eğitim almalarına destek vermeyi amaçlayan SEV’in halihazırda öğrencilerinin yüzde 18’i burslu okuyor.

Vakfın hedefi, okullarındaki her dört öğrenciden birini burslu okutmak. Binnur Karademir, “Bunu başarmak için çalışıyoruz. Burs bütçemizde beş yıl içinde reel olarak yüzde 50 büyüme öngördük” diyor.

20 BİN MEZUNLA İLETİŞİMDE
SEV okulları mezunlarının doğrudan verdiği burslar son yıllarda neredeyse iki katına çıktı. Ancak yine de toplam bütçe içindeki payı yüzde 5 civarında kalıyor.

Mezunlarının her geçen gün hem gönüllü olarak yaptıkları hizmetlerle hem de bağışlarıyla okullarına desteklerini artırdıklarına değinen Binnur Karademir, bugün iletişimde oldukları 20 bin mezunları olduğunu söylüyor. Kurum, bursları mali destek ve başarı bursu olmak üzere iki başlık altında topluyor.

Burssuz okuma olanağı olmayan öğrencileri destekleyen maddi destek bursu toplam bursların yüzde 70’ini oluşturuyor. Kurum, başarı burslarını ise liselerine girişte veya okullarında okurken öğrencilerinin gösterdiği akademik başarının yanı sıra spor ve sanat alanındaki başarıları için de veriyor.

FARKLI ALANLARDA BURS OLANAĞI
‘SEV 50’nci Yıl Bursu’ adı altında beş yıl boyunca okul ücreti yanında diğer tüm eğitim masraflarının karşılandığı bir burs programı yaratılarak LGS’de ilk 500’e giren 19 başarılı öğrenciye burs veriliyor.

SEV, bu yıl spor ve sanat alanında da başarılı öğrencilere burs vermeye başladı. Bu yıl 62 öğrenciye spor, 17 öğrenciye de sanat bursu verildi. Bu burs öğrencinin okul ücretinin yüzde 50’sini karşılıyor. Bu yıl SEV 50’nci Yıl Bursu, Spor Bursu ve Sanat Bursu’na ayrılan ek bütçe 4,5 milyon TL oldu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap