Gökova Körfezi’ne çimento fabrikası

Gökova Körfezi’ne çimento fabrikası

IC İçtaş ve Limak Holding’in termik santraldeki ortaklıkları yeni bir işbirliği doğurdu. İki holding, Gökova Körfezi’ndeki Yeniköy-Kemerköy termik santralinin ardından aynı lokasyonda çimento fabrikası kuracak.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Konuyla ilgili ilk açıklamayı Ekonomist’e yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 150 milyon dolara mal olacak fabrikanın 2019’da üretime başlayacağını söylüyor.

Son yıllarda devreye giren yatırımlar ve özelleştirme ihalelerinin en önemli iki aktörü olan İbrahim Çeçen ve Nihat Özdemir, termik santralde yaptıkları ortaklığı yeni bir alana daha taşıma kararı aldı. İki holding, eşit ortak oldukları Gökova Körfezi’ndeki Yeni-köy-Kemerköy termik santralinin ardından aynı yerde yeni bir yatırım için daha kolları sıvadı.

IC İçtaş ve Limak Holding, Gökova Körfezi’nde çimento fabrikası kurmaya hazırlanıyor. 150 milyon dolar yatırımla hayata geçirilmesi planlanan çimento fabrikası üretime 2019 yılında başlayacak. Konuyla ilgili ilk açıklamayı Ekonomist’e yapan Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, bu kararı yeni aldıklarını ve bu yılın sonuna kadar yatırıma başlayacaklarını söylüyor.

KAPASİTE 2 MİLYON TON
Ege’de çimento sektörüne yönelik önemli yatırımlar bulunuyor. Akçansa, Çimentaş, Batıçim ve Batı Söke’nin ardından gelecek bu yatırım Muğla’nın ilk çimento fabrikası olacak. Bu yılın sonunda inşasına başlanacak fabrikanın yıllık 2 milyon ton klinker üretecek kapasitede olması planlanıyor.

IC İçtaş ve Limak Holding’in bölgedeki ilk önemli yatırımı enerji alanında olmuştu. İki şirket, 2014 yılında özelleştirme ihalesine çıkan ve Göko-va Körfezi’nin ortasında yükselen Ye-niköy-Kemerköy termik santrallerinin işletme hakkını 2 milyar 671 milyon dolara almıştı. Bu iki santral 23 Aralık

2014 tarihinde devreye alındı. Yenileme yatırımlarıyla Yeniköy Termik Santrali iki ünitesiyle 420 MW ve Ke-merköy Termik Santrali de üç ünitesiyle 630 MW kurulu güce ulaştı. Böy-lece bu iki santral toplam bin 50 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 5’ini karşılayan bir noktaya geldi.

SANTRALİN YANINDA OLACAK
Buradaki üretimin tam gaz devam ettiğini dile getiren Nihat Özdemir, yaptıkları fizibilite çalışmalarının ardından buranın hemen yanında çimento fabrikası kurmak üzere fikir birliğine vardıklarını anlatıyor. Fabrikanın 2019 yılında üretime başlayacağını ifade eden Özdemir, önemli bir değer yaratacaklarını kaydediyor.

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap