Gülaylar, içereköy’deki CarrefourSA için el sıkıştı

Gülaylar, içereköy’deki CarrefourSA için el sıkıştı

İstanbul İçerenköy’de şehrin göbeğinde bulunan ve pek çok yatırımcının markajına giren CarrefourSA arazisinin satışında son noktaya gelindi. Araziyi almak için uzun zamandır pazarlık yapan Gülaylar Group’un Bain Bridge Holding’le el sıkıştığı söyleniyor. Grubun, araziyi 269 milyon Euro’ya satın aldığı ifade ediliyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Türkiye’de hipermarket denilince ilk akla gelen noktalardan biri İçerenköy CarrefourSA… 1993 yılında Türkiye’nin ilk hipermarketi olarak hizmete açılan İçerenköy CarrefourSA, hem perakende sektöründeki konumuyla hem de üzerinde bulunduğu arsayla dikkat çeken bir yatırım oldu.

Son yıllarda İçerenköy’deki yatırımların artmasıyla CarrefourSA’nın üzerinde bulunduğu arsa da yatırımcıların markajına girmeye başladı.

Arazi, uzun yıllar önce Bain Bridge Holding’e satıldı. Son dönemde araziyi satın almak için pek yatırımcı Bain Bridge Holding’in kapısını çalıyordu. Bu gruplarda biri de City’s ve Meydan AVM’nin sahibi Gülaylar Group oldu.

Geçtiğimiz aylarda Gülaylar Group’un arazi için görüşmeler yürüttüğünü yazmıştık. Edindiğimiz bilgiye göre iki grup el sıkıştı ve arazi 269 milyon Euro’ya Gülaylar Group’un oldu. Gülaylar Group yetkilileri ise haberimizi doğrulamadı ve henüz bir satın alma yapılmadığını ifade ediyor.

26 bin 797 metrekare arsa alanı üzerine kurulu CarrefourSA İçerenköy AVM, 45 bin 400 metrekare toplam kiralanabilir alana sahip. Kuyumculuk, turizm, gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Gülaylar Group, son dönemde AVM ve gayrimenkul yatırımlarıyla dikkat çeken bir şirket.

2013’TE MEYDAN’I ALDI
Temelleri 1926 yılında İhsan Gülay tarafından atıldı. 1951 yılında yönetimi ikinci kuşak Mehmet Gülay’ın devralmasıyla büyüme sürecini hızlandı. AVM işine City’s’le giren grup, 2013 yılında Meydan AVM’yi bünyesine kattı. Her iki AVM’de yaklaşık 939 milyon TL’nin üzerinde bir ciroyu yöneten grup, başta İstanbul olmak üzere AVM ve ticari gayrimenkul yatırımlarıyla ilgilendiğini ifade ediyordu.

Hem mevcut AVM’lerle hem de yeni yapılacak projelerle ilgilendiği bilinen grup, satışta olan AVM’leri yakından takip ediyor. 2000 yılında gayrimenkul faaliyetlerini yurtdışına taşıma kararı alarak ABD pazarına adım attı. 2013’te ABD’nin finans merkezi NewYork’ta 10 milyon dolarlık yatırım yapan Gülaylar Group, bu pazarda büyümesini sürdürmek için çalışmalara devam ediyor.

Grup, şirketin ana işi olan kuyumculuk tarafında da hızlı bir büyüme gösteriyor. 2015 yılında kuyumculuk alanında yüzde 30 büyüyen Gülaylar, 2023 yılına kadar mağaza sayısını 150’ye çıkartmayı hedefliyor. Grubun en önemli özelliklerinden biri AR-GE’ye önem vermesi. Ayrı bir AR-GE şirketi bulunan grup, tasarımlarını 55 ülkeye gönderiyor.

BAİN PAZARA 2005’TE GİRDİ
İçerenköy CarrefourSA arazisinin sahibi olan Bain Bridge Holding’in Türkiye’deki geçmişi 2005 yılına gidiyor. Bain Bridge Holding’in yönetim kurulu başkanı ise Fransız Ely-Michel Ruimy. Türkiye’de CarrefourSA Ankara, CarrefourSA Bursa, CarrefourSA Ankara’nın büyütme ve tadilat projelerini yapan Bain Bridge, CarrefourSA Bursa SAS ve Palm City Mersin projelerini tamamlamış. Hali Hazırda Ankara Park City ve Bursa Nil City projeleri üzerinde çalışıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap