“One Minute”de doğdu bölgenin yatırımı oldu

“One Minute”de doğdu bölgenin yatırımı oldu

Coca Cola İçecek ve Anadolu Etap’ın İsparta’da 70 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesisleri devreye alındı. Dördüncü meyve suyu tesisini İsparta’da açan Anadolu Etap, üretiminin büyük kısmını Coca Cola’ya satıyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, Anadolu Etap’ın 2009 yılındaki Davos Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteği alınarak kurulduğunu söylüyor.

Önceki hafta sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İsparta’da Anadolu Grubu’nun iki fabrika yatırımı devreye alındı. 35 milyon dolarlık yatırımla Coca Cola İçecek’in Türkiye’deki 10’uncu tesisi açıldı.

Yine 35 milyon dolarlık bir diğer yatırımla da Anadolu Etap’ın dördüncü meyve suyu tesisinde üretime başlandı. Açılışa Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ev sahipliği yaptı.

COCA COLA’YA SATIYOR
Anadolu Etap’ın yatırım öyküsü hayli ilginç. Anadolu Etap, yedi yıllık bir şirket olmasına rağmen bugün yedi çiftlikte, 25 bin dekar arazide 3,5 milyon meyve ağacıyla Türkiye’nin ve çevresindeki bölgenin en büyük meyve üreticisi.

Doal markasıyla taze meyve pazarına girmiş durumda. Mersin, Denizli ve Konya’dan sonra son olarak Isparta’da meyve suyu tesisleri kurdu. Şirketin üç eşit ortağı, Anadolu Endüstri Holding, Özgörkey Holding ve Brezilyalı Cutrale Grubu.

Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, Anadolu Etap fikrini 2009 yılında İsviçre’de Davos Zirvesi’nde o dönemde başbakan olan Erdoğan’a anlattıklarını ve desteğini aldıklarını söylüyor. 2009 Davos Zirvesi, Erdoğan’ın ünlü “One Minute” çıkışıyla hatırlanıyor.

Kent, “Erdoğan’ın büyük desteği sonrası bu yatırıma başlandı. Üretilen ürünlerin önemli kısmı Coca Cola dünyası içinde kullanılıyor. Coca Cola Company, Anadolu Etap’ın en önemli müşterisi” diyor. Anadolu Etap’ın ortağı Brezilyalı Cutrale de Coca Cola Com-pany’nin önemli ürün tedarikçileri arasında yer alıyor.

HEDEF 10 MİLYON AĞAÇ
Anadolu Etap yatırımına başlandığında 10 milyon meyve ağacı dikilmesi yönünde bir hedef belirlenmişti. Bugün gelinen noktada 3,5 milyon ağaç sayısına ulaşılmış durumda. Bunun yanında bin dönümlük bir arazide de domates üretimi yapılıyor. Anadolu Grubu Yönetim KuruluBaşkanı Tuncay Özilhan, 10 milyon ağaç hedefine hızla ilerlediklerini söylüyor.

Bunun için Anadolu Etap’ın bünyesine yeni araziler katılıyor. Özilhan’ın verdiği bilgiye göre, Konya’da arazi sahipleriyle anlaşma sağlanarak 25-30 yıllığına yaklaşık 5 bin dönümlük arazi kiralandı. Bu araziye vişne ve elma fidesi dikilecek. Denizli’de ise bin 800 dönümlük arazi satın alındı. Burada da vişne ve kiraz fidesi dikimi yapılacak. Özilhan, Türkiye’de bölünmüş araziler nedeniyle büyük arazi bulmanın zorluğundan yakınıyor.

YERLİ MUZ ÜRETİMİNE GİRİYOR
Anadolu Etap’ın Brezilyalı ortağı Cutrale, 2014 yılının sonunda dünyaca ünlü muz üreticisi Chiquita Muz’u yaklaşık 742 milyon dolara satın almıştı. Brezilyalı ortağın desteğiyle Türkiye pazarına muz ithalatı yapılırken Anadolu Etap, yerli muz üretmek için de çalışmalara başlamış durumda. Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman, yerli muz üretmek için Alanya Silifke bölgesinde arayışlarının olduğunu söylüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap