Türk şirketleri İran’a ‘Merkez’den girecek

Türk şirketleri İran’a ‘Merkez’den girecek

557İran’a yönelik Batı ambargosunun kalkması sonrasında, 78 milyonluk pazar dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Yıllardır İran pazarındaki fırsatları kollayan Türk şirketleri de yeni dönem için kolları sıvadı.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Ancak ülkedeki ağır bürokrasi ve dış politikadaki gerilim yüzünden Türk şirketlerin İran pazarına girişi zor olabilir. Tahran’da açılacak Türk Ticaret Merkezi, bu açıdan kolaylık sağlayacak.

Tüm dünya İran ile yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Heyecan duymayan tek bir ülke yok gibi. Tabii Türkiye de sınır komşusunu en yakından takip eden ülkelerin başında geliyor.

İran’ın nükleer programı için yürütülen görüşmelerde anlaşma sağlanması sonrasında ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin Tahran’a yönelik ekonomik yaptırımları kaldırması, uzun yıllardır İran pazarına giriş yapmayı bekleyen Türk iş dünyasını hareketlendirdi.

Mobilyadan hazır giyime, otomotivden telekoma hemen hemen her sektör, 78 milyonluk İran pazarında boy göstermek için kolları sıvamış durumda. Ancak hem ülkedeki ağır bürokratik yapı hem de İran ile Türkiye’nin dış politikada ters düşüyor olması, iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin kısa zamanda hızla artmasını zorlaştıracağa benziyor. Bu nedenle İran ile iş yapmak isteyen şirketlerin olabildiğince kontrollü olması ve bu pazara sağlam adımlarla girmesi gerekiyor.

TÜRK TİCARET MERKEZİ
Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İran pazarına girişte yaşanacak olası sorunları en aza indirmek ve Türk şirketlerinin İran’da tanıtımını sağlamak üzere Tahran’ın merkezinde alacağı bir binada ‘Türkiye Ticaret Merkezi’ kuracak.

TİM’in bu girişiminin global dünyaya yönelik ilk proje olduğunu belirtelim. Bu merkezde İran’da iş yapmak isteyenlere hukuki destek verilecek ve İranlı firmalarla temasa geçmelerine yardımcı olunacak. Merkezde mobilya, otomotiv, hazır giyim ve beyaz eşya sektörleri için birer kat ayrılması planlanırken, THY merkez ofisinin de bu binaya taşınması planlanıyor.

Türkiye’nin İran’daki ticari ateşeliği de 2016’da faaliyete geçmesi planlanan bu merkezde yer alacak. Türkiye Ticaret Merkezi’nde yer alacak şirketlerin masraflarının yüzde 70’ini devlet ödeyecek. 10 kişiye kadar çalışanların ve 200 bin dolara kadar reklam harcamalarının belli kısmı da devlet tarafından karşılanacak.

Geçen yıl 10 milyar dolar civarında gerçekleşen Türk-İran dış ticaret hacmi, petrol fiyatlarındaki gerileme öncesinde 22 milyar dolar seviyesindeydi. Ambargoların kalkması ile ilk etapta dış ticaretin 30 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

TÜRK ÜRÜNLERİ FUARI
Türk şirketlerinin İran pazarındaki en büyük avantajlarının başında 1 Ocak 2015’te imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması geliyor. Bu anlaşma ile Türkiye’den 140, İran tarafından 125 olmak üzere toplam 265 üründe gümrük vergileri sıfıra yakın oranlara çekildi. Böylelikle tekstilden kozmetiğe, mobilyadan demir çeliğe pek çok alanda ihracat şansı ortaya çıktı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Ambargonun kalkmasının bu yıl İran’a ihracatımıza yüzde 8-10 olumlu katkı yapacağını öngörüyoruz. Ayrıca İran’dan 1,5 milyon turist geliyor,

bu sayı artabilir” diye konuşuyor. Büyükekşi, Türk firmaların İranlı şirketlerle birlikte bölgede yatırımlar yapabileceklerini, ayrıca yurtdışından birçok firma ile joint venture yoluyla da İran’da yatırım yapabileceklerini söylüyor.

Sayfa: 1 2İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap