Üretimde yerlilik yüzde 72’ye çıkacak

Üretimde yerlilik yüzde 72’ye çıkacak

Almanya merkezli asansör ve yürüyen merdiven üreticisi Thyssenkrupp, 20 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiği tesisinde üçüncü faz yatırımı gündeme aldı. Şirket, 2020 yılında devreye girmesi planlanan ek yatırımla yerli üretim oranını yüzde 72’ye çıkaracak.

SİBEL ATİK
[email protected]

Almanya merkezli asansör ve yürüyen merdiven üreticisi Thyssenkrupp, geçen yıl 20 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiği üretim tesisinde üçüncü faz yatırımı gündeme aldı.

Asansör ve yürüyen merdivende yıllık 800 ünite üretim kapasitesine sahip olan şirket, üçüncü fazla birlikte bu rakamı bin 200’e taşıyacak. 2020’de devreye alınması planlanan üçüncü faz yatırımla asansör ve yürüyen merdivenlerde yerlilik oranı da yüzde 72’ye çıkarılacak.

50 YENİ İSTİHDAM
Gebze Dilovası’nda yer alan tesiste üretilen asansör ve yürüyen merdivenlerin yüzde 50 yerlilik oranına sahip olduğunu aktaran Thyssenkrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü İsmail Polat, bu oranı 2020’de yüzde 72’ye çıkaracak ek yatırım için fizibilite çalışmalarının sürdüğünü belirtiyor.

Ancak şu anda yatırım için net bir bütçe çıkmış değil. Şirket, 2018 yılının ikinci yarısında Gebze’de hizmete giren 20 milyon Euro’luk fabrika yatırımıyla yürüyen merdiven üretiminde yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranı yakalamıştı. Yapılacak ek yatırımla, şu anda 400 olan çalışan sayısına da 50 kişi daha eklenecek.

METRO İHALELERİYLE BÜYÜYOR
Türkiye’de 20 yıldır faaliyet gösteren Thyssenkrupp Asansör’ün ürün portföyü içinde, yük ve yolcu asansörleri, yürüyen merdiven ve bantlar, yolcu biniş köprüleri, merdiven asansörü ve platform kaldırıcıları yer alıyor.

Thyssenkrupp Asansör, bu ürün grubuyla altyapı ve metro istasyonlarında da ihtiyacı karşılayan en büyük şirketlerden biri haline geldi. 2 bin 500 ünitelik metro hattı asansör ve yürüyen merdivenlerin bin 500 kadarını kendilerinin sağladığını belirten İsmail Polat, bu alanda büyümeye ve ihalelerde yer almaya devam edeceklerini kaydediyor.

İsmail Polat, üretici olmalarının kendilerine önemli bir avantaj sağladığını belirtiyor. Polat, “Biz Türkiye’nin geleceğine yatırım yaptık. Eğer kamu ihale şartnamelerinde yüzde 50 yerlilik oranı gibi bir madde gelirse, piyasada buna uyan bir tek biz varız. Bu bizim için büyük avantaj. Dolayısıyla yerlilik oranını artırmaya devam edeceğiz” diyor.

GAYRETTEPE – İSTANBUL HAVALİMANI METRO İHALESİNİ ALDI
Metro ihalelerini yakından takip eden Thyssenkrupp Asansör, en son havalimanına giden Gayrettepe ve Halkalı metro hatlarının asansör ve yürüyen merdivenlerinin ihalesini aldı.

Şu anda onay işlemlerini beklediklerini aktaran İsmail Polat, 2020’de devreye girmesi planlanan Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hattı için çalışmalara başladıklarını kaydediyor.

Şirketin metro projeleriyle büyümeye devam ettiğini dile getiren Polat, “Son iki yılda bütün ihaleleri biz aldık ve iddialıyız. Metroların yüzde 85’inin bakımını da biz yapıyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap