Yapay zeka Audi A8’de

Yapay zeka Audi A8’de

Audi, yeni amiral gemisi A8 modelini Barselona’da tanıttı. Yeni yılın ilk çeyreğinde üretimine başlanacak olan ve markanın dördüncü neslini temsil eden Audi A8, aynı dönemde Türk tüketicileriyle de buluşturulacak.

TALAT YEŞİLOĞLU
tyesil@ekonomist.com.tr

Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottar o, “Teknoloji, dijitalleşme, sürdürülebilirlik gibi kavramlar, yeni modele uygulandı. Yapay zeka, yeni modelde kendini gösteriyor” diyor.

Lüks otomotiv markalarından Audi, yeni amiral gemisi olarak nitelendirdiği A8 modelini, Ispanya’nın Barselona kentinde tanıttı. Şirket, yeni bir modelini otomotiv fuarların birinde değil, Audi Summit etkinliğinde, dünyanın farklı ülkelerinden gelen basın mensuplarına ilkkez tanıttı.

Yeni yılın ilk çeyreğinde üretimine başlanacak olan ve markanın dördüncü neslini temsil eden Audi A8, aynı dönemde Türk tüketicileriyle de buluşturulacak,

Ekonomist, yeni modelin tanıtımı nedeniyle markanın Türkiye temsilcisi Doğuş Otomotiv tarafından davet edildi. Etkinlikte gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, Audi Summit’te markanın 2025 stratejilerine temel teşkil eden “Dijitalleşme”, “Sürdürülebilirlik” ve “Şehirleşme” ana trendlerine olan yaklaşımlarını ortak bir platformda paylaştığını söyledi,

YENİ A8’DE NE ÖNE ÇIKIYOR?
Bottaro, “Vorsprung (ilerici olmak), marka değerlerimizin içerisinde en önemli itici güç. Audi markası, Audi Summit ile otomotiv sektörünün gelecekte nasıl şekilleneceğine öncülük ettiğini bize göstermiş oldu. Burada sadece A8 modelimizin yeni versiyonu değil, otomobil tasarımından, üretime, pilotlu sürüşten, derin öğrenme konseptinde gelinen nokta da paylaşıldı.”

Teknoloji, dijitalleşme, sürdürülebilirlik gibi kavramlar, yeni modele uygulandı. Yapay zeka, yeni modelde kendini gösteriyor. “25’inci saat” kavramına katkı yapacak yeni modelde “Yapay zeka”lı 3 “pilot” öne çıkıyor. Bunlar da park, otopark ve sıkışık trafik pilotu…

Özellikle de İstanbul gibi sıkışık trafiklerde “pilot” özelliği, sürücülerin zamanını daha verimli kullanmasının yolu açılması hedeflendi. Kalkış, hızlanma, duruş ve frenler, “sıkışık trafik pilotu” tarafından yönetiliyor. Yeni modele eklenen bir diğer özellik de “gerçek zamanlı navigasyon” sistemi. Böylece, sürücü hangi cadde ve sokakların yoğun, hangisinin trafiğe daha uygun olduğunu görebilecek.

DİNLENME MEKANI
Audi’nin yeni amiral gemisi modelinin bir özelliği de arka sağ koltukta oturan kişiler için dinlenme mekanına dönüşmesi. A8L versiyonunda yer alan bir opsiyona göre dört farklı ayar seçeneği ve bir ayak dayama yerine sahip olacak.

Buna göre dinlenme koltuğunda oturan yolcu, ön yolcu koltuğunun arkasına entegre edilen bir ünite yardımıyla ayaklarını ısıtabileceği gibi, ayak masajı da yaptırabilecek. Son olarak şunu ekleyelim, Audi A8, yenilenen 3.0 TDI ve 3.0 TFSI V6 turbo motor seçenekleriyle yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap