Güney Afrika’da maden işine girecek

Güney Afrika’da maden işine girecek

Güney Afrika pazarına kısa bir süre önce Ramsey markasıyla adım atan Gürmen Group Başkanı Remzi Gür, bu ülkede madenciliğe yatırım yapmak için de fırsat kolluyor. Gür, maden zengini ülkede bu alana yönelik yatırım için çalışmalar yürüttüklerini söylüyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Erkek giyim markası Ramsey ile yer aldığı hazır giyimin yanı sıra maden, gayrimenkul, enerji, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren Gürmen Group, Güney Afrika’yı yakın takibe aldı. Güney Afrika’ya yılbaşında perakende sektörüyle giriş yapan Gürmen Group’un bu ülkeye yatırımı madencilikle devam edecek.

Geçtiğimiz ay Johannesburg’ta Mall of Africa’da açtığı Ramsey mağazasıyla Güney Afrika pazarına giren grup, madencilikte ise altın ve gümüşe yönelik fırsatları değerlendiriyor.

Gürmen Group Başkanı ve Güney Afrika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Remzi Gür, mağazacılıkla girdikleri pazarda madencilik işine dönük önemli çalışmalar yürüttüklerini söylüyor.

İKİ YILI ALABİLİR
Madencilik sektörüne 2012 yılında Kümaş Manyezit ile giren Gürmen Group, Kütahya’daki tesisiyle Türkiye’deki çimento fabrikalarının refrakter ihtiyacının üçte birini karşılıyor. Grup, yıllık yaklaşık 150 milyon dolar düzeyinde olan ciroyu yeni yatırımlarla 200 milyon dolara çıkarmayı planlıyor.

Gürmen Group, madencilik sektöründeki deneyimini yurtdışına da taşımak istiyor. Bu doğrultuda yurtdışında ilk adımı Güney Afrika’da atmaya hazırlanan grubun patronu Remzi Gür, bu ülkenin Türk müteşebbislere önemli fırsatlar sunduğunu ifade ediyor.

Türkiye’nin bu ülkeyle olan ticaretinde madencilik sektöründe önemli bir ithalatın söz konusu olduğunu aktaran Gür, bu alandaki potansiyeli yatırıma dönüştürmenin iki yılı alabileceğini belirtiyor.

BÜTÇESİ BELLİ DEĞİL
Remzi Gür, henüz net bir proje olmadığı için yatırım bütçesi ifade edemeyeceğini kaydediyor. Gür, bu konuda şunları söylüyor: “İş hayatında yeni işe girerken iyi düşünmeli ve kârlılık rakamları iyi hesaplanmalı. Biz de şu an bunu yapıyoruz. Güney Afrika madencilikte çok zengin.

Biz orada ‘kazan-kazan’ sistemiyle hareket ediyoruz. Ben inanıyorum ki Türk müteşebbisleri ulaşımın dışında bölgede bir zorluk çekmeyecektir. Güvenlik konusunda da sorun olduğuna inanmıyorum. Dünyanın her yerinde iş yapıyorsak Güney Afrika’da da yapabiliriz.”

JEOTERMALDE HEDEF 150 MEGAVAT
Gürmen Group’un yatırım gündeminde ilk sırada yer alan bir diğer sektör de enerji. Bu sektörde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik girişimde bulunan ve Manisa Alaşehir’de jeotermal yatırımı yapan grup, 10 megavat olan ilk yatırımını 150 megavata taşımayı hedefliyor.

Maspo Enerji şirketi aracılığıyla Manisa Alaşehir’de yatırımlarını artırmak istediklerini ifade eden Remzi Gür, ilk etapta bu yıl 35 megavatı devreye alacaklarını kaydediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımı çok önemli bulduklarını ve bu alana dönük yatırımlarının süreceğini belirten Gür, bunun için saha çalışması yürüttüklerini anlatıyorİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap