Holding yarışında Sanko birinci geldi

Holding yarışında Sanko birinci geldi

Anadolu 500’e en çok şirket sokan holdingleri analiz ettik. Bu yıl listede 12 şirketi olan Gaziantep merkezli Sanko Holding ilk sırayı aldı. Sanko Holding geçen yıl da listeye 12 şirket sokmuş ama birinciliği listede aynı sayıda şirketi olan Kayserili Boydak Holding ile paylaşmıştı.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Bu yıl ise Boydak Holding 11 şirketiyle ikinci oldu. Üçüncü sırayı Gaziantep merkezli Erdemoğlu Holding aldı. Anadolu-500 araştırmasında, listeye en çok şirket sokan holdingleri analiz ettik. Geçen yıla göre bu yıl listede değişiklik oldu.

2015 bilançoları üzerinden yaptığımız ve geçen yıl yayınladığımız araştırmada iki birinci bulunuyordu: Sanko Holding ve Boydak Holding. 2016 bilançoları üzerinden bu yıl yayınladığımız araştırmada ise tek birinci var. Listede 12 şirketi bulanan Sanko Holding ilk sırada olmayı sürdürüyor.

Listenin ikinci sırasında ise geçen yılki listede 12 şirketi, bu yıl ise 11 şirketi olan ve kayyım tarafından yönetilen Boydak Holding var. Boydak Ailesi’nin yönetim dışı bırakılmasına rağmen grup şirketleri aktif şekilde yönetilmeye devam ediyor. Üçüncü sırada ise yine geçen yıl olduğu gibi sekiz şirketiyle Gaziantep merkezli Erdemoğlu Holding yer alıyor.

Bunun yanında Anadolu-500’e beş ve üzeri şirket sokan Kipaş, Bereket gibi grupların olduğunu da belirtelim. Sanko Holding, geçen beş yıllık süreçte önemli bir kısmı enerji sektöründe olmak üzere 1,2 milyar dolarlık yatırımı devreye aldı.

YATIRIMLARA DEVAM
Gelecek iki yılda kapasite artışı ve yeni yatırımlar için 300 milyon dolarlık bir bütçeyi gündemde tutan holding, yeni bir sektöre girmek üzere de ciddi çalışmalar yürütüyor. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, iki yıl içinde grubu yeni bir işe taşıyacağını açıkladı.

Tekstilin amiral gemisi olduğu grubun yeni sektörleri incelediğini ve iki yıl içinde yeni bir iş koluna girmek istediklerini belirten Zeki Konukoğlu, şu an net bir kararlarının olmadığını da söyledi.

Sanko’nun en büyük 12 şirketinin cirosu 6,7 milyar TL iken tüm grubun 7 milyar TL cirosu bulunuyor. Grup, 2017’de yüzde 12 büyüme hedeflerken, istihdam seferberliğine de Anadolu’dan en büyük katkıyı verenlerin başında yer aldı ve 900 kişiye ilave istihdam yarattı.

BÜYÜME STRATEJİLERİ
Kayyım atanmasının ardından yeni yönetim kurulu ile yoluna devam eden Boydak Holding, yedi ayrı sektörde 34 şirketiyle faaliyet gösteriyor. Grubun listeye bu yıl toplam 11 şirketi girdi. “Sürdürülebilir büyüme” hedefiyle yoluna devam eden Boydak, faaliyet gösterdiği her sektörde liderlik iddiasını sürdürüyor. Boydak Holding toplamda 11 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor.

Erdemoğlu Holding ise 2016’yı yaklaşık 1,5 milyar dolar ciro ile kapattı. 2002’de 35 milyon dolar cirosu olan grubun cirosunu 1,5 milyar dolara taşıdığını aktaran Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Ekonomist’e yaptığı açıklamada hedeflerinin beş yılda 3 milyar dolarlık ciro olduğunu belirtmişti.

Anadolu 500’e en çok şirket sokan holdingleri analiz ettik. Bu yıl listede 12 şirketi olan Gaziantep merkezli Sanko Holding ilk sırayı aldı. Sanko Holding geçen yıl da listeye 12 şirket sokmuş ama birinciliği listede aynı sayıda şirketi olan Kayserili Boydak Holding ile paylaşmıştı. Bu yıl ise Boydak Holding 11 şirketiyle ikinci oldu. Üçüncü sırayı Gaziantep merkezli Erdemoğlu Holding aldı.

HOLDİNGLERİN ANADOLU 500’DEKİ ŞİRKETLERİ
SANKO HOLDİNG: Avnet, Bartın Çimento, Başak Traktör, Çinko, Çimento, Sanko Dış Ticaret, Sanko Enerji, Sanko İş ve Tarım, Sanko Pazarlama, Sanko Tekstil, Sanko Rüzgar, Sayılganlar Gıda, Süper Film.
BOYDAK HOLDİNG: Boydak Dış Ticaret, Boyçelik, Boytaş Mobilya Sanayi, Boyteks, Boytrans, Form Sünger, HES, İspaş Dayanıklı Tüketim, İstikbal Mobilya, Merkez Çelik Sanayi, MondiYatak Yorgan Sanayi.
ERDEMOĞLU HOLDİNG: Dinarsu İmalat, Erdemoğlu Dış Ticaret, Merinos Halı, Merinos Pazarlama, Özerdem Mensucat, Sasa Dış Ticaret, Sasa Polyester, ZekiMensucat.

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap