22 bin konut indirimli satılacak - Ekonomist

22 bin konut indirimli satılacak

22 bin konut indirimli satılacak

Konut satışlarını canlandırmak için hükümetin attığı adımlara özel sektör de katıldı. Gayrimenkulün çatı örgütleri GYODER, İNDER ve KONUTDER yeni bir kampanya başlattı. Kampanyaya katılan 46 şirket yaklaşık 22 bin konutu yüzde 20 indirimle satacak.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
[email protected]

Konut sektörünü canlandırmak üzere hükümet geçtiğimiz günlerde tapu harçlarında indirime gitmiş, bazı konutlarda yüzde 18 olan KDV oranını da yüzde 8’e düşürmüştü.

Tabloları görmekiçin görsellere tıklayın.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından kamu bankaları öncülüğünde bankalar konut kredi faizlerini yüzde 1 sınırının altına çekmeye başladı.

Bunun ardından bir adım da gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri GYODER, İNDER ve KONUTDER’den geldi. Bu kurumlar 15 Mayıs-15 Haziran tarihlerini kapsayan bir aylık dönemde geçerli olmak üzere peşin ve kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında ev almak isteyenler yüzde 5 peşinat ile 120 ay vadeli kredisini yüzde 0,98 faiz oranıyla ödeyebilecek. Kampanya boyunca fiyatlara zam yapılmayacağı da taahhüt ediliyor. Kampanyanın açıklanmasının ardından bu derneklere üye olmayan şirketler de kampanyaya katılmaya başladı.

Yaptığımız araştırmaya göre, geçen hafta itibariyle bu şirketlerin sayısı 46 idi. 25 şirketin verdiği bilgiler 18 bin 800 konutu satışa çıkardıklarını gösteriyor. 46 şirketlin satışa sunduğu konut sayısının ise 22 bin dolayında olduğu tahmin ediliyor.

ÜÇ YILDA ÜÇÜNCÜ KAMPANYA
Konut ihtiyacı olan orta gelir grubunu hedefleyen kampanya, konut sektörünün son üç yılda yaptığı üçüncü kampanya olarak dikkat çekiyor.

Kampanyaya dahil olan konutların büyük bir kısmı İstanbul’da yer alırken, İzmir, Ankara, Denizli, Bursa gibi kentlerdeki markalı projelerin de kampanyaya dahil edildiği gözleniyor.

Mesa’dan Ağaoğlu’na, Teknik Yapı’dan Babacan Holding’e kadar markalı konut üreticilerinin projelerinde yer alan 1+1’lerden 3+1’lere ve villalara kadar geniş yelpazede ürün tüketicilere sunuluyor.

Kamu bankalarının yüzde 0,98 oranlı faizleri ne kadar süre uygulayacakları konusunda net bir bilgi olmazken, yüzde 20’lik indirim kampanyasının bir aylık süre ile sınırlı kalacağına vurgu yapılıyor.

Kampanya kapsamında kamu bankaları 500 bin TL’ye kadar konut kredilerine yüzde 0,98 faiz oranı uygularken, bunun üzerinde kredi kullanımlarına da yüzde 1,09 faiz oranı uyguluyor. İçinde bulunduğumuz dönemde özellikle oturum için konut almak isteyen çalışan kesimin bu kampanyayı fırsata çevirebileceklerine dikkat çekiliyor.

KONUT SATIŞI ARTACAK
Sektörde sinerji yaratması beklenen kampanya ile konut satışlarının hızlanması ve 2018’in geçtiğimiz yılın üzerinde konut satışıyla kapanması beklentiler arasında yer alıyor. KONUTDER Başkanı Altan Elmas, yüzde 0,98 faiz oranının yıl sonuna kadar devam etmesi halinde 2017 yılında 1 milyon 410 bin adet olan konut satışının bu yıl 1 milyon 450 bine çıkabileceğini vurguluyor.

Kamu ve özel bankaların faiz indirimi adımını önemsediklerini belirten Altan Elmas, sektörün çatı kuruluşları olarak bu iki önemli adıma büyük bir adımla karşılık verip yüzde 20 indirim kampanyasını başlattıklarını söylüyor. Elmas, “Gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tabir yerindeyse kârlarımızı sıfırlıyoruz. Bu kampanyayı uzun dönem yapmamız mümkün değil. O nedenle tüketicilerin bu fırsatı değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz” diyor.

“KAMPANYA CANLILIK GETİRECEK”
SÜLEYMAN ÇETİNSAYA
ARTAŞ İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“Hükümetin KDV, tapu harcı ve konut kredisi faizlerinde indirimi söz konusu. Vatandaşın ev sahibi olması için biz de sektör olarak destek oluyoruz. Şimdi ev alma zamanı. Bu indirimli kampanya daha öncekiler gibi sektörümüze canlılık getirecektir.”

 

FİNANSMAN MODELLERİ
Türk insanının alım gücünün 3-4 bin TL arasında olduğuna işaret eden GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, düzenlenen kampanya kapsamında yapılan indirimlerin insanların konuta ulaşımını kolaylaştırmasını beklediklerini söylüyor.

Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini psikolojik sınır olan yüzde 1 ‘in altına çekmesinin önemli bir gelişme olduğuna dikkat çeken Yetgin, “Faiz oranı indirimine iki özel banka daha dahil oldu. Bu sayının artmasını bekliyoruz. Eğer yıl sonuna kadar yüzde 0,98 faiz oranı devam ederse 2018’de 1 milyon 450 bin konut satışı yapılabilir” diye konuşuyor.

NE KADAR İNDİRİM VAR?
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Devletimiz sektöre bu kadar ehemmiyet veriyorsa bizim de bir şeyler yapmamız lazım. Hep alma zamanı değil, verme zamanı da var. Bugün o gün” diyor.

781 bin TL’lik bir dairenin kampanya kapsamında alındığında faiz, vergi ve harç düzenlemeleriyle birlikte yüzde 27’lik bir indirimin söz konusu olduğuna dikkat çeken Nazmi Durbakayım, dairenin yaklaşık 340 bin TL ucuza geldiğini vurguluyor.

Nazmi Durbakayım, 41 gayrimenkul firmasının kampanyaya katıldığını hatırlatarak, “Sabit fiyat garantisiyle aynı fiyatları kampanya boyunca sürdüreceğiz. Kampanya öncesinde de bir artış yapılmadığını alıcıların bilmesini isteriz.

Bu yıl bizim için kâr yılı değil ar yılı” diyor. Firmaların kampanyaya dahil olacak projeleri kendilerinin belirleyeceğini ifade eden Durbakayım, firmaların 48 ay, 60 ay gibi sıfır faizli kampanyalarının da devam edeceğini söylüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap