Markalı konutun yeni üssü oluyor

Markalı konutun yeni üssü oluyor

İstanbul’un Başakşehir ilçesine bağlı Kayaşehir, son 10 yılda TOKl, Kiptaş, Emlak Konut’un liderliğinde Artaş İnşaat’tan Makro İnşaat’a, Fuzul İnşaat’tan Tahincioğlu İnşaat’a kadar markalı konut üreticilerinin yatırım üssü oldu. 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi büyük kamu projelerine yakınlığıyla öne çıkan bölge, konut gelişiminin yanı sıra ofis ve AVM yatırımlarına da ev sahipliği yapıyor.

LEVENT GÖKMEN
[email protected]

İstanbul’un Başakşehir ilçesine bağlı Kayaşehir, son yıllarda yeni gelişim bölgesi olarak öne çıkmış durumda. Hem yatırım hem de oturum için konut alanların dikkatini çeken bölge, modern bir uydu kent olarak yapılaşmasını sürdürüyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yapımı planlanan Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı gibi büyük kamu yatırımlarına yakın konumuyla her geçen yıl değer kazanan bölge, Artaş İnşaat’tan Makro İnşaat’a, Fuzul İnşaat’tan Tahincioğlu İnşaat’a kadar markalı konut üreticilerinin yatırım üssü haline geldi. Öyle ki bölgede üretim, planlama ve satış aşamasında 16 proje bulunuyor.

Bölge, konut gelişiminin yanı sıra son dönemde ofis ve AVM yatırımlarına da ev sahipliği yapmaya başladı. Bölgede yatırımı bulunan birçok şirket, var olan projelerinin yanı sıra yeni projeler geliştirmek için de yer arayışında.

DEV PROJELERE YAKIN
Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yapımı planlanan Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, 2 bin 680 yataklı şehir hastanesi, şehir parkı, metro ve havaray gibi büyük kamu yatırımlarıyla çevrelenen bölgenin cazibesi her geçen gün artıyor. 10 yıl önce TOKİ, Kiptaş, Emlak Konut’un liderliğinde yapılaşmanın başladığı Kayaşehir, bugün orta ve orta üstü gelir grubuna hitap eden bir bölge haline geldi.

Özellikle ailelere hitap eden geniş dairelerin geliştirildiği bölge, hayata geçirilecek metro hattı ve bağlantı yollarıyla ulaşımıyla da önem kazanıyor. Bölge, ulaşım projeleriyle de önümüzdeki dönemde değer kazanma potansiyeli taşıyor. 2018 yılında hizmete açılması planlanan Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat tramvay hattı 15 kilometrelik hat üzerindeki dokuz istasyondan oluşacak.

Tamamlandığında Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat arası yolculuk süresini 45 dakikaya indirecek olan tramvay hattıyla, 2019’da açılması planlanan Halkalı-Arnavutköy-3.Havalimanı raylı sistem hattı entegre olduğunda 3. Havalimanı’na da ulaşılabilecek. Hem 3. Köprü bağlantı yoluna yakınlığı hem de 3. Havalimanı’na ulaşım kolaylığı sayesinde önümüzdeki dönemde bölgedeki konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşanması bekleniyor.

SON BEŞ YILDA NE OLDU?
Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Özge Çakır, bölgedeki konut projelerinde metrekare fiyatlarının 3 bin 200 TL ile 10 bin 500 TL aralığında değiştiğini söylüyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık’ın 2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu’na göre, bu bölgede 2013 yılında yüzde 28, 2014 yılında yüzde 16, 2015 yılında yüzde 29 fiyat artışı yaşanırken, 2016 yılında ise yüzde 15,7’lik düşüş gözlemlendi.

Kayaşehir, son beş yılda bileşik olarak bakıldığında konut fiyatlarının yüzde 61 arttığı bir bölge olarak İstanbul’da 34 bölge arasında 27’nci sırada yer alıyor. Özge Çakır, 2016 yılında yaşanan düşüşün nedeninin, bölgedeki konut arzının yüksek bir hızla artmasına karşın büyük yatırım projelerinin yapım sürecinde olması dolayısıyla talebin aynı oranda yönlendirilememesi olarak yorumlanabileceğine dikkat çekiyor.

Çakır, “Ancak gelecek üç yıl içerisinde yatırım projelerinin hayata geçirilmesiyle beklenen talebin yaratılabileceği ve artan fiyat ivmesinin sürdürülebileceği düşünülüyor” diyor.

AVM DE GELİYOR
Palladium markasıyla AVM pazarında faaliyet gösteren Tahincioğlu Holding, İstanbul Ataşehir ve Antakya’nın ardından üçüncü Palladium AVM’yi Kayaşehir’de açacak. Tahincioğlu’nun Nidapark Kayaşehir isimli projesinde yer alacak olan AVM için 200 milyon TL yatırım yapılması planlanıyor.

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Nidapark Kayaşehir isimli projelerinin bölgeye değer katmasını beklediklerini söylüyor. Tahincioğlu, “İki yıl içinde açmayı planladığımız Kayaşehir’deki projemizin hafriyatı bitti. 100 civarında perakende markasının yer alacağı projede, AVM’nin yanı sıra konut ve ofis de olacak. Toplam 400 milyon TL’lik yatırım yapacağız. Bunun 200 milyon TL’si AVM’ye gidecek” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap