Afrika’ya yatırım atağı

Afrika’ya yatırım atağı

Bu yatırımın yüzde 64’ünün ise Sahra Altı Afrika’yı kapsadığı ifade ediliyor. Afrika Kalkınma Bankası’nın verilerine göre ise Afrika kıtasında nüfusun yansını oluşturan yaklaşık 620 milyon kişiye hala elektrik ulaştırılamıyor. Dünya nüfusunun yüzde 13’ünün Afrika’da yaşamasına rağmen dünya enerjisinin sadece yüzde 4’ü Afrika’da kullanılıyor. Bu durum, başta enerji olmak üzere tüm sektörleri etkisi altına alan bir yatırım cazibesi yaratıyor.

Buradan hareketle Türk şirketlerinin kıtada en yoğun faaliyet gösterdiği alan olarak enerji ön plana çıkıyor. Kazancı Holding, Karadeniz Holding gibi büyük gruplar enerjide dev projeleri hayata geçirmeye başladı bile.

KAZANCI’NIN HEDEFLERİ
Örneğin jeneratör alanında dünyanın en büyük 10 üreticisi arasında yer alan ve satış gelirleri 7 milyar TL’yi aşan Kazancı Holding, yurtdışında Çin ve Amerika’dan sonra Afrika’da büyüme kararı aldı. Holdingin ene’ sektöründe 2 bin 211 megavatlık kapasitesiyle önemli oyunculardan biri olan iştiraki Aksa Ener’i de rotayı Afrika’ya çevirdi.

Bu doğrultuda ilk adımı Gana’da 370 megavatlık yatırımla atan şirket, bunun yanı sıra Namibya, Zimbab-ve, Zambiya, Tanzanya, Mozambik gibi Afrika’daki 10 ülke ile daha temasta.

Afrika ülkelerine yaptıkları yatırımlarda siyasi ve toplumsal gelişmelerin kararlarında etkili olduğunu kaydeden Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, yatırımda hangi vizyonla ilerlediklerini şöyle tarif ediyor: “Afrika’ya yatırımda dikkat ettiğimiz unsurların başında, hangi ülkede hangi uluslararası bankaların olduğu geliyor. Siyasal veya sosyal sorunları var mı?

Güvenlik sorunu, Ebola gibi yaygın bir hastalık, Boko Haram, İŞİD var mı? Yabancı bankalar o ülkede faaliyette mi, ticaret yapılıyor mu? Ülke nasıl yönetilir, kuralları kaideleri neler? Bu sorulara olumlu yanıtlar varsa, hatta bizim biraz gerimizdeyseler bile kabul edip o pazara giriyoruz.”

15 ÜLKEYLE İLGİLENİYOR
Gayrimenkul, finans, turizm gibi sektörlerde faaliyet gösteren fakat gelirlerinin yüzde 80’den fazlasını enerji alanından elde eden Karadeniz Holding ise Gana ile Afrika ülkelerine de elektrik ihraç etmeye başladı. Şirket, Gana’nın yanı sıra bu yıl üç Afrika ülkesini daha aydınlatmak üzere temaslarını sürdürüyor.

Karadeniz Holding CEO’su Orhan Karadeniz, grubun uluslararası sularda sayısı dokuz olan santrallerine bu yıl üç tane daha ekleyeceklerini belirtiyor. Gana’da 450 megavatlık bir ener’i santrali kuracaklarını anlatan Karadeniz, “2016 ikin-ci yarısında ikinci gemimizi buraya uğurlayacağız. Düşünün, bu gemilerle orada enerjinin yüzde 22’sini biz sağlıyor olacağız” diyor. Grup Afrika’da 15 ülkeyle daha ilgileniyor.

YILDIRIM’IN HEDEFİ AFRİKA
Afrika’da madencilik de önemli yatırım alanlarından biri olarak görülüyor. Dünya liginde kromda dördüncü, limancılıkta 16’ıncı sırada yer alan Yıldırım Holding’in fırsat kolladığı bölgelerden biri de Afrika. Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım, en iyi fırsatları barındıran bölgenin Afrika olduğunu aktarıyor. Ancak Yıldırım, iş yapmanın zorluklarının da unutulmaması gerektiğini anımsatıyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap