Brexit hesapları

Brexit hesapları

Brexit kararı sonrası piyasalarda hesaplar yeniden yapılmaya başladı. Alman kararın başta FED’in faiz artırım süreci olmak üzere global piyasalara etkisi tartışılıyor. Rusya, İsrail ve Mısır’la ilgili gelişmeler ve terör saldırıları da iç piyasada yakından izleniyor.

TALİP YILMAZ                                GÖZDE YENİOVA
tyilmaz@ekonomist.com.tr        gyeniova@ekonomist.com.tr

İşte böyle bir ortamda sonbahara kadar piyasanın yeni rotasını finans sektöründen 73 CEO ile analiz ettik, yeni dönemin portföy önerilerini şekillendirdik. Uzmanlar, piyasalarda artan risklerle birlikte dolar ve altın gibi güvenli limanlara dikkat çekiyor. Faizdeki düşüş eğilimi Hazine kağıtlarını öne çıkarıyor. Borsada ise değerlemesi uygun ve hikayesi olan hisselerin geri çekilmelerde alınabileceği ifade ediliyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
550 551 552 553 554Piyasalar bayram tatiline yoğun bir haber trafiği sonrasında girmişti. Bayram tatili sonrası piyasalar açısından en kritik konu Brexit’in etkileri olacak. Hatırlanacağı gibi 23 Haziran’da Birleşik Krallık’ta yapılan referandumdan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı çıkmıştı. Bu karar sonrasında AB’nin bütünlüğü tartışmaya açılırken, bunun Türkiye ve dünya piyasalarına olası yansımaları analiz ediliyor.

Brexit’in küresel ekonomilerde yavaşlatıcı etkisi olacağı ifade ediliyor. Yine başta İtalya olmak üzere Avrupa bankacılık sisteminde endişeler artıyor. Bunun yanında bayram öncesinde Rusya, İsrail ve Mısır’la yaşanan ılımlı gelişmeler ‘piyasalara moral oldu’ derken, bu kez de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısı gündeme oturmuştu. İşte böyle kritik bir süreçte Ramazan Bayramı tatilinden dönüyoruz.

Özellikle Brexit sonrası piyasaların yeni yol haritasını finans şirketlerinin CEO’lanna analiz ettirdik. Piyasalarda sonbahara kadar hangi seviyelerde yeni dengelerin olacağını sorduk ve model portföy önerilerini aldık.

Yaptığımız çalışmanın detaylarını haberimizde bulacaksanız. Ancak şunu söyleyebiliriz. Yaz aylan o kadar da kolay geçmeyecek. Rusya ve İsrail ile yaşanan yumuşama sürecinin şirketler bazında bazı olumlu etkileri olabilir. Ancak İngiltere’deki referandumdan çıkan Brexit karan, piyasalar açısından ana belirleyici konumunda. Atatürk Havalimanı’ndaki patlama da Türkiye turizmi için Rusya ve İsrail gelişmelerine rağmen, ağır bir darbe olarak nitelendirilebilir.

PİYASA BEKLENTİLERİ NASIL?
İşte bu piyasa şartlannda konuştuğumuz flnansçı CEO’lar borsada 70.000’in altını öngörmüyor. 70.000’li seviyelere gerileme olmadan da hisse senedi piyasasında alım tavsiyesini sınırlı tutuyor.

Aşağı ve yukan yönlü tahminler de olmakla birlikte, dolar/TL’de yeni dengenin 2,90-3,00 bandında olacağını söyleyebiliriz.

Gösterge faizde Merkez Bankası politikalan ve yine ABD’nin merkez bankası olan FED’in nasıl bir yol haritası izleyeceği önemli olacak. Dünyada düşük faiz ortamının devam edeceği yönünde beklentiler öne çıktığı için gösterge faizde çift haneler çok öngörülmüyor.

Altın, güvenli liman algısıyla yükselişini sürdürüyor. Ons bazında 1,400 dolar seviyelerini telaffuz eden uzmanlar var. Gram/TL bazında ise dengenin 120-130 bandında oluşacağını söyleyebiliriz.

YAZ PORTFÖYÜ ÖNERİLERİ
12 CEO’dan aldığımız portföy dağılımı da bu ortamda şekillendi. Yaptığımız çalışmaya göre, hisse senedi yüzde 28,8’lik oranla portföylerde en çok önerilen yatınm aracı olarak öne çıkıyor. Ancak burada şunu ifade etmek gerekiyor. Endeksin 74.000’in altında 72.000 ve 70.000 desteğine doğru hareketlerinde hisse alımı yapılmalı. Bunun ardından en çok dikkat çeken yatınm aracı yüzde 16,3 payla dolar.

Daha önce Euro da önerilerde öne çıkarken Brexit karan sonrasında dövizde doların öne çıkacağını söyleyebiliriz. TL faiz tarafında düşük faiz politikası ile birlikte tahvil bono, mevduat önerilerinin yerine geçmeye başladı. Çünkü politika faizindeki düşüş mevduat faizinin de aşağı gelmesine neden oluyor. Yine önerilerde öne çıkmaya başlayan bir diğer yatırım aracı da altın. 12 CEO’nun sekizi portföyde altın önerisinde bulunuyor.

Sonuçta ortaya çıkan veriler, CEO’ların güvenli liman olarak dolar ve altını gördüğünü gösteriyor. Bunun yanında endeksin uygun seviyelere gelmesi ve iskontoların artmasıyla birlikte hisse senedi de yatırımcıların tercihlerinde olabilir.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap