Girişimci yetiştiren 25 program

Girişimci yetiştiren 25 program

Dünya genelinde accelerators olarak tanımlanan girişimci hızlandırma programları, start up’ların nakit akışında artıya geçmiş, müşteri sayısı artan, büyüyen girişimlere dönüşmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Bu tür programlar sayesinde şirketler uzun sürelerde elde edebilecekleri imkanlara hızla sahip olabiliyor. Start up’lar programlar sürecinde kendilerini her anlamda geliştirme olanağı da yakalıyor bu sayede. Eğitimlerden mentor desteğine, Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılarla tanışmadan prototip ürün geliştirmeye kadar pek çok olanak sunan 25 hızlandırma programını araştırdık.

Görsellere tıklayın.
hb346 hb347 hb348 hb349 hb350 hb351

Girişimcilik Avrupa ve Amerika’da geçtiğimiz 10 yıl içerisinde en çok desteklenen alanlardan biri oldu. ABD’nin açıkladığı rakamlarda son bir yıl içinde kurulmuş şirketler, çalışan nüfusun yüzde 15’ine iş yaratmış durumda. Özellikle bu işlerin global ölçeğe taşınmasını da düşündüğümüzde girişimcilik hem işsizlik için hem de ülkenin ihracatı için oldukça önemli bir dikey.

Bu anlamda özellikle erken aşama olarak adlandırılan tohum girişimcilerin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Türkiye’de de son birkaç yıldır gerek üniversiteler, gerek bankalar, gerekse özel kuruluşlardan oluşan önemli paydaşlar, özellikler erken aşama girişimleri hızlandırma programlarıyla ücretsiz olarak destekliyor. Hızlandırma programları özellikle yüksek katma değerli teknoloji geliştiren girişimciler için önemli bir destek noktası oldu.

Global arenada accelerators olarak tarif edilen hızlandırıcılar, kuluçka merkezlerine benzer destekler sağlamakla birlikte fikir aşamasındaki girişimleri bir sonraki aşamaya daha hızlı geçiş yapmalarını hedefliyor. Bu aşamada ihtiyaç duydukları yatırım desteğini bulabilmeleri için girişimcileri yatırımcılarla buluşturuyor. Hızlandırıcıların temel desteğinin danışmanlık, eğitim ve yatırımcı bulmayı kolaylaştırma olduğunu söyleyebiliriz.

GÜÇLÜ ŞİRKETLER ÇIKIYOR
Bu programların sağladığı fayda, girişimleri doğru şekilde yönlendirerek girişimcilere rehberlik etmek olarak biliniyor. Bu programların rehberliği sonucu finansal olarak güçlü şirketleri ortaya çıkıyor.

Diğer taraftan, hızlandırma merkezleri yatırım arayan ve iyi projelere yatırım yapmak isteyen girişimciler için de bir buluşma ve doğrulama noktası olarak görünüyor. Programın temel hedeflerinden birisi, risk sermayesi şirketleri ya da melek yatırımcıların kaliteli yatırım yapabilecekleri şirketler oluşturmak. Bu kapsamda girişimcilere networking, uygun mentor bulma, yatırım arama gibi zaman alan kısımlar hızlandırma merkezleri tarafından sunuluyor.

Tüm ekosistem paydaşlarıyla girişimcilerin aralarındaki iletişimi sağlayan bu programlar, hızlı bir networking olanağı da sunuyor. Bunun yanı sıra girişimciliğin dünyada kalbinin attığı Silikon Vadisi’ne düzenlenen turlar, erken aşama girişimlerin hedeflerini global lige taşıyor.

Girişimcileri hızlandıracak Türkiye’de düzenlenen 25 programı araştırdık.

YATIRIMCI VE MÜŞTERİYLE TANIŞIYORLAR
Elbette üniversiteler girişimci hızlandırma programlarının en önemli paydaşları arasında yer alıyor. Örneğin Sabancı Üniversitesi’nin altı aylık bir programı olan SUCOOL, girişimcilere mentörlük ve iş geliştirmelerin ardından yatırımcı ve müşteri buluşturmaları da gerçekleştiriliyor. Program sonunda iyi performans gösteren projeler Silikon Vadisi, Boston, Londra ve Singapur’da SUCOOL’un düzenlediği turlarda, yatırımcı, hızlandırıcı ve girişimcilerle tanıştırılıyor.

Pazar ve rekabet analizi, ürün-pazar uyumu, iş ve gelir modeli, finansman, yalın girişim, satış pazarlama, hukuk, ekip kurma ve yönetme, yatırım sunumları konularında eğitimler veriliyor. Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu Direktörü Kutlu Kazancı, eğitim sonrasındaki süreci şöyle anlatıyor:

“Girişimciler mentorlarla beraber çalışıyorlar. Yatırım almaya hazır olan girişimcileri yatırımcıya hazırlıyoruz ve yatırımcılarla tanıştırıyoruz. Uluslararası pazara açılmayı düşünen girişimcileri burslu şekilde ABD ve Ingiltere’ye götürüp yurtdışında iş ağı geliştirme ve hızlandırma hizmeti veriyoruz. Ayrıca Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü ve şehir merkezinde çalışma alanları sunuyoruz.”

İTÜDEN İKİ FARKLI PROGRAM
İTÜ ARI Teknokent içerisinde yer alan ‘Erken Aşama Kuluçka Merkezi ITÜ Çekirdek’ aynı zamanda içeriğinde sunduğu eğitimlerle de bir hızlandırma programı özelliği taşıyor. İTÜ Çekirdek’in ön etap elemesi kapsamında projelerin teknolojik ve inovatif niteliği, ticarileşebilme potansiyeli, ekibin nitelikleri gibi özellikler göz önünde bulunduruluyor. Ön etap elemesi sonucunda girişimler Ön Kuluçka adı verilen sürece kabul ediliyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap