ihracatçıya destek yağmuru

ihracatçıya destek yağmuru

Temmuz ayındaki düşüşten sonra ağustos ayında yeniden artış gösteren ihracat gelecek dönem için umut verdi. Uzun bir süre düşen ihracat nedeniyle moral kaybeden ihracatçılar, şimdi bir kez daha yeni fırsatlar kovalamak için harekete geçiyor.

ARAM EKİN DURAN                             SİBEL ATİK
[email protected]                 [email protected]

İhracat finansmanında teminat ve kredi sorunu ile boğuşan, son bir yılı kur zararı ile geçiren şirketlerin imdadına ise Türk Eximbank ve bankalar yetişiyor.

Ekonomist Dergisi olarak, yeni pazarlara açılmaya hazırlanan ihracatçılara can suyu olacak yeni finansal destekleri araştırdık.

İhracatta işler uzun bir süredir iyi gitmiyor. Oysa 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ve Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının getirdiği belirsizlik ortamında iç talepte yavaşlama beklendiği için şimdi ihracata her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Görsellere tıklayın.

2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temmuz ayında yaşanan yüzde 11,5’lik düşüşten sonra ağustos ayında yüzde 7,6 artış yaşanması bu açıdan biraz umut verdi. Ancak ekonomide hızlı büyüme için çok daha yüksek ve de kalıcı bir ihracat artışı gerekiyor.

Şimdi ihracatçılar için en önemli sorun hangi pazarların risk hangi pazarların fırsat içerdiğini bilmek ve elbette ihracatı finanse edecek sermaye desteğini sağlamak olacak. Biz de işte bu kritik dönemde Ekonomist Dergisi olarak, başta Türk Eximbank olmak üzere Türk bankalarının ihracatçıya verdiği destekleri, kullanıma açılacak olan yeni kredi programlarını ve uluslararası danışmanlık şirketlerinin küresel risk ve fırsat değerlendirmelerini ortaya koyan bir araştırma yaptık.

AFRİKA’YA YATIRIMA DESTEK
Kuşkusuz ihracatçıya en büyük destek merkezi olarak Türk Eximbank öne çıkıyor. Türk Eximbank ihracatçıları, ihracata yönelik üretim yapan imalatçıları ve yurtdışında faaliyet gösteren girişimcileri kısa ve orta-uzun vadeli nakdi ve gayri nakdi kredi programları ile destekliyor.

Nakdi kredilerle firmaların üretim sürecinde ihtiyaç duyacağı finansman desteği sunulurken, gayri nakdi desteklerle ise ihracatçıların ticari ve politik riskleri düşünmeden mevcut pazarlarındaki rekabet güçlerini artırmalarına ve yeni pazarlara girmelerine olanak tanınıyor.

Türk Eximbank, bunların yanında vadeli satış işlemlerini teşvik etmek ve bu yolla ihracat hacmini artırmak amacıyla da vadeli ihracat alacaklarını iskonto ederek şirketlere finansman desteği sağlıyor.

İhracata çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde Türk Eximbank da ihracatçıya olan desteklerini artırmış durumda. Özellikle son yıllarda giderek yıldızı parlayan Afrika pazarı için önemli destekler mevcut.

Banka, “Uluslararası Proje Kredileri” kapsamında Türk müteahhitleri tarafından yurtdışında üstlenilen projeleri, devlet garantisi altında yurtdışı bankalara tahsis edilen limitler çerçevesinde 10 yıla kadar vade ile kredilendiriyor. Türk Eximbank, geçen yıldan bu yana Sahra altı Afrika’da müteahhitlik sektörünün aldığı işler kapsamında 700 milyon dolarlık projeye destek verdi. Öne çıkan ülkeler ise Etiyopya, Gana, Senegal ve Kongo olarak sıralanıyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap