Hem GES kuracak, hem panel üretecek

Hem GES kuracak, hem panel üretecek

Süzer Holding’ten ayrılıp kendi işini kuran Serhan Süzer’in 2013 yılında faaliyete geçen şirketi Ekore, proje geliştirme, EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) ekibi ile çözümler sunuyor. Şirket aynı zamanda kendi GES ve RES portföyüne de yatırım yapıyor.

2017’de güneş enerjisinde 25 MW güce ulaşmayı hedefleyen Ekore, kurmayı planladığı güneş enerjisi santrallerinden (GES) ilkini Konya’nın Kulu ilçesinde faaliyete geçirdi. 75 bin metrekarelik bir alanda kurulan GES, 5 MW kapasiteye sahip.

Konya Akören, Osmaniye, Antalya, Aydın ve Tokat’ta da GES kuracaklarını belirten Ekore CEO’su Serhan Süzer, orta vadede lisanssız GES portföylerini 120 milyon Euro’luk bir bütçeyle 100 MW’a çıkarmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Güneş enerjisi teknolojisine de yatırım yapacaklarını belirten Süzer, şunları söylüyor: “Niğde Bor OSB’de wafer, hücre ve modül süreçlerini kapsayan entegre bir üretim tesisinin temelini attık.

Minimum 600 MWp gücünde panel üretim kapasitesine sahip olacak olan tesisin 2018 yılının ilk yarısında üretime başlamasını planlıyoruz. Tesiste Alman-İsviçre ortaklığı Meyer Burger teknolojisi kullanılacak. Hücre üretimi öncesinde wafer üretimine başlayacağız. Türkiye’de ilk wafer üretimini yapan şirket olacağız”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap