Hertz, Anadolu’da büyüyecek

Hertz, Anadolu’da büyüyecek

150 ülkede faaliyet gösteren dünyanın ilk uluslararası araç kiralama şirketi Hertz, 2002’den beri faaliyet gösterdiği Türkiye’de strateji değişikliğine gitti. Asya Nakliyat çatısı altında, sekizi İstanbul’da olmak üzere toplam 40 şubeyle faaliyetlerini sürdüren Hertz Türkiye, bugüne kadar yalnızca araç kiralama hizmeti veriyordu. Ancak son yıllarda giderek büyüyen ve 2015’te 4 milyona ulaşması beklenen ikinci el pazarı, Hertz Türkiye’yi de bu alana girmeye ikna etti. Hertz Türkiye Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu, Türkiye’de hızla gelişen ikinci el oto pazarında yıllık 60 milyon TL’lik ciro hedeflediklerini söylüyor. Böylelikle araç kiralama hizmetleriyle birlikte şirketin cirosu yıllık 100 milyon TL’ye ulaşacak.

Hertz Türkiye’nin 2015 büyüme hedefi ise yüzde 15. Hertz’in ABD’de geliştirdiği ‘Rent2Buy’ hizmetini ilk kez Türkiye’de uygulayacaklarını belirten Nur Hidayetoğlu, müşterilere satın almak istedikleri aracı üç gün boyunca kiralama hakkı verdiklerini ifade ediyor. İlk etapta yılda bin 500 araç satmayı planlayan Hertz Türkiye, bunun için daha önce Şahsuvaroğlu Otomotiv’e ait olan Maltepe- Gülsuyu’ndaki showroom binasını satın alarak merkezini buraya taşıdı. Anadolu’da havalimanlarının artmasıyla İstanbul merkezli yürüttükleri operasyonları ülke geneline yaymaya başladıklarını anlatan Hidayetoğlu, “Bu kapsamda yakın zamanda Ordu, Giresun, Van, Malatya, Sivas ve Şanlıurfa’da ofisler açtık. Anadolu’da büyümeyi sürdüreceğiz” diyor. Bu arada Hertz Türkiye, Hertz’in Kuzey Irak’taki operasyonlarını da üstlenerek Erbil’de Türkiye’den yönetilen iki ofis açtı.

Erhan Kurdoğlu

Erhan Kurdoğlu

Usta Dönerci’yi dünyaya açacak
Türkiye’de 1995 yılından bu yana TAB Gıda bünyesinde faaliyet gösteren Burger King, 70 ilde 600’den fazla restorana ve 15 bin çalışana ulaştı. Her yıl yüzde 30 büyüme hedefi doğrultusunda yaptığı yatırımlarla çok hızlı büyüyen TAB Gıda, Türkiye’de gerçekleştirdiği bu başarılı operasyonmodelini Çin’e ihraç etti. Tümmarkalarda restoran sayısını Çin operasyonuyla beraber 100’den bin 500’e çıkardı. Şirket gelecek beş yılda 3 bin restorana ulaşmayı hedefliyor. 2013 yılında ‘Usta Dönerci’ markasını da faaliyete geçiren TAB Gıda, bumarkadaki restoran sayısını iki yılda 50 şubeye ulaştırdı. 2016 yılında Usta Dönerci restoranlarının sayısını 100’e ulaştırmayı hedeflediklerini söyleyen TAB Gıda YönetimKurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu, bugüne kadar operasyonu kendilerinin gerçekleştirdiklerini ancak önümüzdeki yıl itibariyle franchise de vermeye başlayacaklarını belirtiyor. Usta Dönercimarkasını yurtdışına da taşıyacaklarını ifade eden Kurdoğlu, “Usta Döner’i dünyamarkası yapmayı hedefliyoruz. İlk etapta konseptimizi Avrupa’ya, daha sonra da ABD’ye taşıyacağız” diyor.

hertz-anadolu-da-buyuyecek-3

Rusya ile ilk yakınlaşma nükleerde olacak
Türkiye’nin 24 Kasım’da Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesiyle patlak veren diplomatik kriz, olumsuz etkilerini en fazla ticari ilişkilerde gösteriyor. Mal taşıyan TIR’lar sınırda bekletiliyor, iş insanları gözaltına alınıyor, bazı türk bankalarına baskın yapılıyor. Tüm olumsuz gelişmelere rağmen, nükleer enerji alanındaki işbirliği konusunda ise henüz bir geri adım atılmış değil. Rusya Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) tarafından 20 milyar dolara Mersin Akkuyu’da kurulması beklenen Türkiye’nin ilk nükleer santrali için her iki taraf da umudunu koruyor.

Ekonomist’in edindiği bilgilere göre, gerilimli günlerden geçen özel sektör ilişkileri için uçak krizinden sonraki ilk yakınlaşma da nükleer işbirliği sayesinde olacak. 8-9 Mart tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek 3. Nükleer Santraller Zirvesi, Rus şirketler ile Türk şirketleri bir araya getirecek. Özellikle Rusya’nın dünyanın dört bir köşesinde inşa ettiği nükleer santrallerin inşasında ana tedarikçiler olan dört dev Rus şirketi, uçak krizine rağmen zirveye katılacaklarını bildirdi. Krizin patlak vermesinden sonraki ilk günlerde İstanbul’daki zirveye katılmak konusunda kararsız kalan şirketler, daha sonra zirveye katılma ve Türk şirketleriyle bir araya gelme kararına vardı. Böylelikle Atomestroyexport, Atomenegetica, Cniitmash ve JSC Atomstroyexport adlı dev nükleer inşa şirketlerinin üst düzey yöneticileri, iki gün boyunca zirveye katılan Türk KOBİ’leri ile buluşup milyarlarca dolarlık santral yatırımlarına ilişkin işbirliği fırsatlarını masaya yatıracaklar.

hertz-anadolu-da-buyuyecek-4

Japonlarla anlaşamadı
Dünya göz Hastaneler Grubu, 19 yıldır sadece göze odaklı yapısıyla Türkiye’nin en önemli branş hastanelerinin başında geliyor. Türkiye çapında 11 ayrı ilde 19 şubede ve yurtdışında Hollanda, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve Belçika’da bulunan altı ayrı noktada hizmet veriyor. 2 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Dünya göz’e hatırlanacağı gibi 2010 yılında Körfez Bölgesi’nin önemli yatırım fonlarından NBK Capital yüzde 30 oranında ortak olmuştu. Ancak grup, Haziran 2013’te bu ortaklığı sonlandırarak yoluna tek başına devam etmeyi seçtiklerini duyurmuştu. Grup, ulaştığı teknolojik altyapı ve bilimsel kadrolarının yetkinliği bakımından uluslararası birçok yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor. Öğrendiğimize göre son dönemde Japon bir firma ile ortaklık görüşmeleri yapıldı. Ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Mevcut yapısını ileriye taşıyacak ve yurtdışında büyümesini sağlayacak bir ortaklık arayışında olduğunu bildiğimiz grup ile Japon şirketin pazarlık görüşmeleri olumsuz sonuçlandı.

Sıfır sermayeyle nasıl iş kurulur?
TMG Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı,DEİK/ Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ‘Sıfır Sermaye’ adıyla üniversiteli gençlere yönelik bir proje başlatmaya hazırlanıyor.Projenin temel hedefi, sermayenin sadece bir parasal değer taşımadığı, asıl sermayenin kişinin kendi entelektüel birikimi ve kurmuş olduğu sosyal ağın en büyük değer olduğu konusunda farkındalık yaratmak. Buradaki temel çıkış noktasının gençleri girişimciliğe teşvik etmek olduğunun altını çizenMansfield, “Amacımız, üniversite öğrencisi bir gencin çevresi ile kuracağı sosyal ağı güçlendirmek.Çünkü üniversitede okuyan bir genç Türkiye’nin pek çok farklı ilinden birçok kişiyle tanışma fırsatı elde ediyor. Ticaret yapabileceği partnerlerle de tanışma fırsatı buluyor.Para ile satın alamayacağı bir sermaye yaratmış oluyor” dedi.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap