İstanbul’da olmayan otel İzmir’de kurulacak

İstanbul’da olmayan otel İzmir’de kurulacak

Orjin Grubu’nun Doğuş Holding ortaklığı ile faaliyete geçirdiği İstinyePark AVM, ikinci meyvesi için geri sayıma başladı. İzmir Balçova’da kurulacak ikinci İstinyePark AVM’de inşaat önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde başlayacak. Açılış ise 2018’de gerçekleşecek. 2007’de faaliyete geçen İstanbul İstinyePark’ta, Orjin Grubu’nun yüzde 58, Doğuş Grubu’nun ise yüzde 42 hissesi bulunuyor. İstinye Park İzmir’de ise iki tarafın hisselerinin eşit olduğunu belirtelim.

Uğur Berk

Uğur Berk

İzmir projesinde, İstanbul İstinye Park AVM’de olmayan bir tesis de devreye alınacak. Bilindiği gibi İstanbul İstinyePark, AVM ve lüks konut bölümlerinden oluşuyor. İstinyePark yönetimi, faaliyetteki tesislerinde hep bir otel ihtiyacı duydu. Gerek alışveriş turizminin ve gerekse lüks marka satışlarının çok yüksek olduğu İstinyePark AVM’de konsepti tamamlayacak bir otel akıllarda hep kaldı. İstinyePark İzmir’de AVM’nin yanına bir de otel kurulacak. Toplam 250 milyon dolara mal olacak ve 270 mağazadan oluşacak İzmir yatırımında bir de 200 odalı otel hizmet verecek. İstinye Park yönetimi, otelin yatırımı ve işletmesi konusunda özellikle inşaattaki uzmanlıklarının yanı sıra Doğuş Grubu’nun turizm konusundaki güçlü yapısına güveniyor. 2015’te ciroyu yüzde 17 artıran İstinyePark’ta harcamaların yüzde 20’si lüks markalardan geliyor.

Lükste yabancıların payı yüzde 40. Toplam ciroda ise yabancıların payı yüzde 10’a ulaşıyor. Bu arada önümüzdeki dönem için yeni projelere odaklanan İstinyePark’ın genel müdürü de yaklaşık üç ay önce değişti. Yeni genel müdür Uğur Berk, Petrol Ofisi ve Shaya Grubu’nda üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra pek çok beyaz yakalının hayali olan bir maceraya atıldı. Aile mesleği otelciliğe dönerek Ayvalık’a yerleşen Berk, 2,5 yılın ardından İstinyePark’ın kurucuları Zafer Kurşun ve Zafer Yıldırım’ın teklifi üzerine AVM’nin başına geçmek için İstanbul’a döndü.

Leven Taşkın

Leven Taşkın

Türkiye Danfoss’a dört ülke daha bağlandı
Danfoss, Danimarka’nın en büyük sanayi kuruluşlarından biri. Enerji verimliliği üzerine teknik ekipman üreten 83 yıllık geçmişi bulunan şirket, 5,5miyar Euro ciroya sahip. Türkiye’de de 13 yıldır var. Daha önce Ortadoğu’ya bağlı bir satış ofisi olarak yönetilen Türkiye organizasyonunda bir yıl önce değişim oldu. Şirketin hızlı büyümesinden etkilenen Danimarka’daki merkez, geçtiğimiz ekim ayında Azerbaycan, İran, Afganistan ve Pakistan pazarlarının yönetimini Türkiye’ye bağladı. Şirketin büyümesindeki stratejiye gelecek olursak, performansı öncelikle yeni yönetimin faaliyetlerine dayandırmak gerekiyor. Yeni yapılanmayla birlikte Vaillant’ın genel müdürlüğünü yapan Levent Taşkın, Danfoss Türkiye’nin genel müdürlüğüne getirildi. Taşkın ile birlikte şirket hedef büyüttü. 2014’te 40milyon Euro olan ciro 2015 sonunda 50milyon Euro’ya çıkarılacak. Üç yıl sonrası için ciro hedefi ise 100milyon Euro olarak kondu.

Jolly Tur, Rusya turlarını iptal etti
Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını düşürmesiyle iki ülke arasında başlayan kriz, her geçen gün derinleşiyor. İki ülke arasındaki neredeyse tüm ilişkilerin askıya alınmasına neden olan bu kriz iş dünyasına da olumsuz yansıyor. Turizm sektörü bu krizden en çok etkilenen sektörler arasında başı çekiyor.

Rusya-Türkiye ilişkilerinden en çok etkilenecek sektörlerin başında turizm geliyor. Yaşanan krizin sektöre yansımalarını önümüzdeki aylarda daha çok görebileceğiz. Ancak bugün de en azından şirketlerin uygulamalarından bu yansımaları görmek mümkün. Yaşanan kriz nedeniyle Rusya’nın Türkiye’ye turist göndermeyeceğini açıklaması üzerine, Rusya’ya Türk turist götüren en büyük şirketlerden biri olan Jolly Tur da bu karara tepki olarak Rusya turlarını iptal etti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin eski günlerine geri dönmesini çok istediklerini söyleyen Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, “Rusya tarafının Türkiye’ye turist göndermeyeceğini açıklamasının ardından biz de Rusya turlarımızı iptal ettik. Yurtdışı turlarımızın üçte birine denk gelen bu turları iki ülke arasında yaşanan kriz sona erinceye kadar askıya aldık” diyor. 2014’de Türkiye’den en çok seyahat edilen ülkeler içerisinde Rusya, 143 bin 448 kişiyle dokuzuncu sırada yer alıyor. Türkiye’de yurtdışına seyahat eden 8,3 milyon kişinin yüzde 1,7’si Rusya’ya gitti. Rusya’ya gidenlerin yarıya yakını yani 75 bin 784’ü iş amaçlı gitti.

Melih Abdulhayoğlu

Melih Abdulhayoğlu

AR-GE’ye 30 milyon $ yatırdı
Türk girişimci Melih Abdulhayoğlu tarafından 1998 yılında kurulan ABD merkezli COMODO, siber güvenlik alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak faaliyetlerini yürütüyor. COMODO, dünyadaki bine yakın çalışanı ve sekiz ülkedeki AR-GE ve ofisleriyle uçtan uca siber güvenlik çözümleri sağlıyor. COMODO, Türkiye’de yerli siber güvenlik ürünleri geliştirip dünyaya ihraç etmek hedefiyle 2013’te ODTÜ’de AR-GE merkezi kurdu.Geçen zaman içinde ODTÜ, Yıldız Teknopark ve idari ofis ile birlikte 200 AR-GE mühendisine ulaştıklarını ifade eden Melih Abdulhayoğlu, bugüne kadar 30 milyon dolara yakın AR-GE yatırımı yaptıklarını söylüyor. Türkiye’de patent yaratıp dünyaya Türk teknolojisi kullandırma amacıyla hareket ettiklerini belirten Abdulhayoğlu, şöyle konuşuyor: “İlk olarak Almanya’ya ihracat yapmaya başladık, sonra ise Tayvan’a yaptık. Türkiye’deki AR-GE merkezimizde Korugan, Korumail ve Savungan adlı ürünleri geliştirdik ve ihraç etmeye başladık. Yeni ürünlerle ihracatımız artacak. Türkiye’nin Ortadoğu ve Avrupa için bu alanda merkez olmasını istiyoruz.”

Merck, Türkiye kliniğini aktifleştirdi
Sağlık hizmetleri, yaşambilimleri ve performansmateryalleri alanında bir bilimve teknoloji firması olanMerck,66 ülkede faaliyet gösteriyor.Geçen yıl 11,4milyarEuro ciroya ulaşan şirket, özellikle kanser tedavisine odaklanmış durumda. Merck’inRusya,Kafkaslar,Orta Asya,Ortadoğu,Afrika kıtasını kapsayan kıtalararası bölgesinin merkezi Türkiye.Şirket, klinik çalışmalar konusunda Türkiye’yi aktif bir konuma getirmeyi hedefliyor. Onkolojide çok önemli bir molekül olan PDL1 içinPfizer ile uzun vadeli bir anlaşma gerçekleştirdiklerini belirten MerckSerenoKıdemliBaşkan YardımcısıAndrewSchiermeier, “Bu molekülle ilgili 20’ye yakın AR-GE projesi, Türkiye’nin dahil olduğu pek çok ülkede başlayacak” diyor.Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer ise iki ilacın Türkiye’deki klinik çalışmaları için onay alındığını, çalışmalara çok yakında başlanacağını belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap