Siemens Türkiye, Kartal arazisini satışa çıkaracak

Siemens Türkiye, Kartal arazisini satışa çıkaracak

Siemens, Türkiye’deki faaliyetlerinin 160’ıncı yılını kutluyor. Şirket, Türkiye topraklarına Almanya’da faaliyete geçmesinden dokuz yıl gibi kısa bir süre sonra 1856’da geldi. O tarihten bu yana da ülkemizde kesintisiz faaliyet yürütüyor. Bu dönemde Türkiye’de pek çok ilkin ortaya konmasında rol oynadı. İlk elektriğin gelmesinden üç boğaz köprüsünün kuruluşuna kadar yüzlerce dev projede Siemens Türkiye’nin imzası bulunuyor.

2015 yılında 2 milyar Euro’luk bir ciroya ulaşan Siemens Türkiye’nin önünde ciddi bir yatırım gündemi var. Öncelikle Türkiye’nin dört bir tarafında ve Ortadoğu’da yıllık 200 milyon Euro’luk taahhüt projeleri yürüten grup, Kartal’ı yönetim, Gebze’yi ise üretim merkezi yapacak Gebze’de mevcut yatırımların yanına yeni fabrikalar eklenecek. Yatırım planı daha önce açıklanan tramvay fabrikasının yapımı sürüyor. Bunun yanında alçak gerilim fabrikası ve müşteri hizmetleri merkezi de kurulacak.

Siemens Türkiye’nin Kartal’da 250 dönüm arazisi bulunuyor. Burası, fabrikadan kentsel dönüşümün önemli merkezlerinden biri olan Kartal’ın en büyük arazileri arasında yer alıyor. Şirket, yönetim merkezini bu arazide yapacağı Siemens Center’da toplayacak. Çalışanlar için ayrıca bir rezidans projesi de gerçekleştirilecek.

250 dönümlük arazinin önemli bir bölümü ise satışa çıkarılacak. Mevcut projeler henüz tam netleşmediği için arazinin ne kadarlık bölümünün satılacağı henüz belli değil. Bölgenin tek sahipli en önemli arazilerinden biri olan bu arazinin ciddi talep görmesi bekleniyor.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, yatırımlara kesintisiz ve hız kesmeden devam edeceklerini söylüyor. Gelis, “Çok uzun yıllardır kendimizi Alman kökenli bir Türk şirketi olarak konumladık. Bizim için Türkiye bölgesinin merkez ülkesi ve biz Türkiye’den tüm dünyaya 650 milyon Euro’luk ihracat yapıyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap