Bist 100
9179,48
-1,66%
Bist 100
Dolar/TL
31,1432
0,121%
Dolar/TL
Euro/TL
33,816
0,0573%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0846
-0,059%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2032,59
0%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

3 yılda 3 milyar TL yatırım yapacağız

11 Haziran 2017
3 yılda 3 milyar TL yatırım yapacağız
Bu yıl 1 milyar TL ciro hedefleyen Özak Global Holding, tekstil ve turizmdeki yurtdışı açılımını gayrimenkulde de yapmak üzere görüşmeler yürütüyor. Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, şu ana kadar 1 milyon metrekareyi aşan yedi proje tamamladıklarını, yedi projenin de sürdüğünü belirtiyor. Akbalık, yurtiçi deneyimlerini yurtdışına taşımak istediklerini söylüyor.

SİBEL ATİK
[email protected]

İstanbul Kazlıçeşme’de hakim ortak olduğu Büyük Yalı projesiyle gayrimenkuldeki yatırımlarını sürdüren Özak Global Holding, amiral gemisi olan bu işte Avrupa’ya açılmayı hedefliyor. Tekstil, turizm, tesis yönetimi, inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde bu yıl 1 milyar TL ciro planlayan Özak Global Holding, tekstil ve turizmdeki yurtdışı açılımını gayrimenkulde de yapmak üzere görüşmeler yürütüyor.

Şu an Kazlıçeşme’de Büyük Yalı ve Balmumcu’da inşaatına başlanacak otel projesi üzerinde çalıştıklarını belirten Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, önümüzdeki üç yıllık süreçte 3 milyar TL’lik yatırım planladıklarını kaydediyor. Yurtiçinde yapılacak bu yatırımların yanı sıra yurtdışında da fırsatları kovalamaya başladıklarını söyleyen Akbalık, yatırım gündemini ve yeni girişimlerini Ekonomist’e anlattı.

Tekstil sektörüyle temeli atılan holdingin gayrimenkulde de büyüdüğü görülüyor. Grubun amiral gemisi değişti mi? Holding gelirlerinde nasıl bir dağılım söz konusu?
1985 yılında tekstil atölyesinden bugüne uzanan süreçte holdingin gelir dağılımında gayrimenkul öne çıkıyor. 2016 yılında 721 milyon TL olan ciromuzda gayrimenkul ve inşaat yüzde 45, tekstil yüzde 35, turizm yüzde 15, tesis yönetimi yüzde 5 paya sahip.

Tekstilde tamamen ihracat odaklı üretimimiz devam ediyor. Gayrimenkulde ise şu an 1 milyon 100 bin metrekarelik bir iş bitirdik, bir dizi yeni yatırımımız da sürüyor. Tesis yönetimi şirketimizle mevcut projelerimizin yönetimini üstleniyoruz. Turizm alanında da yeni yatırımlarımız var.

Turizm ve tekstil gibi sektörler açısından 2016 yılı epey zorluydu. Grubun gelirlerinde nasıl bir değişim oldu? 2017 yılında hangi hedeflerle yürüyorsunuz?
Darbe teşebbüsü ve havalimanı patlaması gibi önemli olaylar nedeniyle 2016 iyi bir yıl değildi. Bu olaylar turizm sektörünü ciddi oranda etkiledi. Geçen yıl bizim otellerimizde yüzde 40 civarında negatif bir etki söz konusu oldu. Fakat referandum sonrasında daha iyi bir gidiş var.

İhracat ve sanayide ciddi bir canlanma var. Turizmde BDT ülkelerine yeni yaklaşım ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesi etkili oldu. Bu yıl 2015 yılının gerisinde fakat 2016’nın da üstünde bir büyüme olur. 2016 yılı ciromuz 721 milyon TL olarak geçekle-şirken, 2017 öngörümüz ise 1 milyar TL. 2016’ya göre cirosal olarak yüzde 38 büyüme öngörüyoruz. Bu aslında ciddi bir büyüme değil, 2016’nın hedeflerine ulaşacağımız bir süreç olacak. 2017, kaldığımız yerden devam edeceğimiz bir yıl olacak.

Gayrimenkulde grubun yatırım portföyü nedir? Yeni girişimleriniz olacak mı?
Ela Quality Resort Belek Otel, 34 Portall Plaza, İş İstanbul 34, Metro Gross Market, Hayat Tepe, Hayat Tepe Suites, Bulvar 216 olmak üzere yedi tane tamamlanmış projemiz bulunuyor. Büyükyalı, Balmumcu, Göktürk, Mahmutbey, Antalya, Didim, Demre olmak üzere de yedi tane devam eden projemiz var. Yeni yatırımları, fırsatları takip ediyoruz, radarlarımız sürekli açık. Fakat bugüne kadar yaptığımız tüm projelerde olduğu gibi ince eliyor ve sık dokuyoruz, aceleci davranmıyoruz.

Şu an Kazlıçeşme’deki Büyük Yalı projesinin yanı sıra Beşiktaş’ta da yeni bir yatırıma hazırlanıyoruz. Balmumcu’dayer alan arazimizde otel ve ticari ünitelerin olduğu bir proje tasarlıyoruz. yedi parsel üzerinde yer alacak bu projenin nasıl olması gerektiğini şu an konuşuyoruz. İnşaatına bu yıl başlamayı hedefliyoruz.

Bunun yanı sıra Göktürk ve Antalya’da da projelerimiz olacak. Antalya’da önemli bir proje hayata geçireceğiz. Ofis ve otel ağırlıklı karma bir yapı olacak. Proje eylülde netleşeceği için daha fazla bir şey söylemek mümkün değil. Fakat sürpriz bir iş yapacağız ve yeni bir iş modeli oluşturacağız. Böylece gayrimenkulde Anadolu’ya da açılacağız. Bunun yanı sıra gayrimenkulde yurtdışında da önemli adımlar atacağız.

Yurtdışında nasıl adım atacaksınız?
Avrupa ülkelerinde gayrimenkul alanında karma projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Özak Grubu global bir şirket ve şu anda Avrupa için çalışmalarımız bulunuyor. Bu hedef paralelin de oluşacak fırsatları takip edip, de ğerlendiriyoruz.

Sözünü ettiğiniz yatırımların bütçesi ne olacak?
Beş sektörde dokuz şirketle faaliyet gösteren grubumuz üç yıllık sü reçte 3 milyar TL’lik yatırım yapacak. Bu yatırımlar gayrimenkul ağırlıklı olacak ama tekstil ve turizmde de ek yatırımlar gündeme gelecek.

Özellikle takip ettiğiniz bir ülke var mı? Şu an süreç ne aşamada?
Almanya ve Portekiz’de gayrimenkul alanında bir girişimimiz olacak. Ticari bir ünite, konut ve otel olabilir. Buradaki deneyimimizi Avrupa’ya da taşıyacağız. Neticede tekstil ve turizmde açıldığımız yurtdışına bu defa gayrimenkul alanında açılacağız. Oradaki görüşmelerimiz sürüyor ve tahminen bu yılın sonunda netleşir. Türkiye’de iş yapmakla Avrupa’da iş yapmak arasında bir fark görmüyoruz. Sadece finan-sal olarak olanaklar çok daha fazla. Lokal bir şirket olduğunuzda faizler düşük ve avantajlı. Sözleşme, risk ve fi-nansal parametreleri doğru yönettiğinizde her yerde rahatlıkla iş yapabilirsiniz.

Grubun gayrimenkulde devam eden Büyük Yalı projesinde son durum nedir? Konsorsiyum olarak satışlardan memnun musunuz?
İstanbul Kazlıçeşme’de hayata geçirdiğimiz Büyük Yalı projesinde bir yaşam biçimini satıyoruz. Projemizi insanların eğilimlerine, beklentilerine göre şekillendiriyoruz. Organik ürün pazarı, kültür sanat merkezi, yelkencilik kulübü, yeşil alanı yüksek bu projemizde yüzde 55 ile hakim ortaklığımız söz konusu. Özak, Ziylan ve Yenigün İnşaat olarak yaptığımız ve bin 700 konuttan oluşan bu proje 4,5 milyar TL yatırım bedeliyle hayata geçiyor. Şu an
satışa çıkanın yüzde 30’u satıldı.

Grubun diğer işleri tekstil ve turizm sektörlerinde yeni girişimler olacak mı?
Geçen yıl Malatya’da kurduğumuz yeni fabrikayla beraber tekstilde istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Tekstilde gelmiş olduğumuz konum itibariyle yatırım demek sadece fabrika, makine değil, insana yapılan yatırımı da kapsıyor. Global markalarla çalışabilmeniz için kendinizi sürekli yenilemeniz, AR-GE, tasarım gibi konulara da sürekli yatırım yapmanız gerekiyor. Özak Tekstil 32 yıllık bir geçmişe sahip. Yaklaşık 150 kişilik ekibimiz sadece AR-GE ve tasarım için çalışıyor ve know-how üretiyor. Dünyanın önde gelen 40 markasına kot pantolon üretiyoruz. Tamamı ihracat olan tekstilde bu yıl 100 milyon Euro ihracata ulaşmayı hedefliyoruz. Turizmde de mevcut portföyümüzdeki Didim ve Dem-re’deki otel yatırımı için çalışmalarımız sürecek.
0


  • ALTIN GRAM - TL 2032,59 0%
  • ALTIN ONS 2030 -0,12%
  • BIST 100 9179,48 -1,66%
  • DOLAR/JAPON YENI 150,479 -0,136%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,35262 0,14771%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 92,05 -0,8012%
  • DOLAR/TURK LIRASI 31,1432 0,121%
  • EURO/DOLAR 1,0846 -0,059%
  • EURO/TURK LIRASI 33,816 0,0573%
  • STERLIN/DOLAR 1,26833 -0,01261%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL