Bist 100
8026,27
0,98%
Bist 100
Dolar/TL
28,8979
0,097%
Dolar/TL
Euro/TL
31,4684
-0,0543%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0881
-0,0262%
Euro/Dolar
Altın/Gram
1924,61
1,83%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

'400 milyon TL’lik yatırım yapacağız'

05 Mart 2020
'400 milyon TL’lik yatırım yapacağız'
Enerji sektöründe ciddi yatırımları olan Yırcalı Holding, 400 milyon TL'lik bir yatırıma daha başladı. 2,1 milyar TL cirolu holdingin başkanı Rona Yırcalı, trafo alanında üretimi güçlendirecek yeni yatırımla 300 kişiye ek istihdam sağlayacaklarını söylüyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

23-29 Şubat 2020 tarihli sayıdan

Enerji, yem, sentetik tekstil alanlarında yatırımları olan Yırcalı Holding, enerji altyapı ve müteahhitliğinde de alanının en büyüklerinden biri. Enerji sektöründe yenilenebilir alandaki üretiminin yanı sıra güç ve dağıtım trafosu üretiminde Türkiye'deki ilk üç şirketten biri olan grup, bu alandaki iddiasını güçlendirmek için yeni bir yatırıma başladı.

2,1 milyar TL cirolu grubun Balıkesir'deki iki tesisinde yapacağı yeni yatırımla üretim kapasitesini artıracağını aktaran Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, yaklaşık 400 milyon TL'lik bu yatırımla 300 kişiye ek istihdam sağlayacaklarını dile getiriyor.

Üretimde ise Hatay ve Antalya'da rüzgar enerji santrali kuracaklarını aktaran Rona Yırcalı ile grubun planlarını konuştuk.

Geçen yıl yem fabrikasını devreye aldınız. Grubun bu yıl nasıl bir vizyonu var?
2019 yılı istediğimiz gibi geçmedi. 2020'ye ise oldukça düşük faizle girdik ve daha da düşeceğini öngörüyoruz. Merkez Bankası doları yıl sonu için 6,45 TL olarak öngörüyor. Yani yüzde 7 civarında artış öngörülüyor. Bu da kabul edilebilir bir oran.

Enflasyonun beklenenden yüksek olması ve işsizliğin devam etmesi gibi bir sıkıntı var. Bugün insanların ileriye dönük güven içinde olma duygusu ise tam istenen noktada değil. Yatırım yapanların da beklemede olduğunu biliyoruz.

Nitekim Cumhurbaşkanımız da faizleri göstererek yatırım zamanı olduğuna işaret ediyor. Haklı olabilir, evet işsizliğe tek çözüm yatırımdır. Ama insanların yatırım yapabilmeleri için ileriyi görebilmeleri gerekiyor.
DEİK'TEN NEDENİSTİFA ETTİ?
35 yıl önce kurulan ve 2014'te çıkarılan kanunla yeni bir yapıya kavuşan DEİK'in kuruluşunda yer alan Rona Yırcalı, en son gerçekleşen genel kurulda yönetimden ayrıldı. Hatta iş dünyasının ağır toplarının üye olduğu DEİK'te birçok isim ayrılık yolunu seçti.

Ali Koç, Güler Sabancı, Ferit Şahenk gibi birçok iş insanıyla birlikte Rona Yırcalı da yönetiminden ayrıldı. Yırcalı, ayrılma kararını şöyle anlatıyor: "Turgut Özal o dönem Japonya ve Güney Kore'de böyle bir modelle karşılaşmış ve TOBB'un da böyle bir iş örgütü kurması fikrini vermişti.

Ali Coşkun TOBB Başkanı, ben de yardımcısıydım. TOBB'a bağlı olarak kuruldu. 2014'te statüsü değişti. Statüdeki değişiklik çok tenkit edildi. Sıkıntılı şeyler var ve değiştirilmesi bir ara konuşuldu. Fakat ben statüde geriye dönüş olacağını zannetmiyorum. Hükümet ile birlikte çalışmalar devam ediyor. Ben de bu süreçte 35 yılın ardından artık bırakmak istedim."

Siz bu ortamda hangi hedeflerle 2020'ye girdiniz?
Geçen yılı 2,1 milyar TL ciro ile kapattık. 2020 için hedefimiz yüzde 30 büyümek. Bu iki aylık süreçte ufak kıpırtılar görülüyor. En azından 2019'daki kötümserliğin biraz daha azaldığını söyleyebiliriz. Geçen yıla göre daha iyimser bir hava olmasına rağmen hala düzlüğe çıktık denilemez. Bu yılın biraz daha iyi olacağını düşünüyorum.

Fakat emniyetli pencereden henüz bakamıyoruz. Biz holding olarak zor zamanlarda önemli kararlar alarak çalışmayı seviyoruz. 2019 yılında bütün bu krizin içinde yem fabrikası açtık. Bu yem sektörü için üretici, bayiler, süt, et işiyle direkt ilgili bir yatırım oldu. Bu yıl da yine yeni yatırım kararı aldık. Best Transformatör'ü büyütüyoruz.

Yeni yatırımın içeriği ne olacak? Nasılbir yatırım bütçesiyle ilerliyorsunuz?
Balıkesir'de yer alan iki tesisimizde ek yatırımlar yaparak üretim kapasitemizi artırıp modernize edeceğiz. Bu yeni yatırımla 300 kişilik teknik eleman istihdam edeceğiz. Hatta şimdi ilk etapta 75 kişilik bir işe alım için konuştuk.

Bu yatırımın bütçesi yaklaşık 400 milyon TL olacak. Biz büyük güç transformatörleri üretiyoruz. Ürettiğimiz dev güç transformatörleri ise çok iddialı. Sektördeki üç şirketten biriyiz ve test laboratuvarımız Türkiye'nin en büyüğü.

Enerjide üretim ve müteahhitlik tarafında da yatırımlarınız var. Grubun enerji sektöründeki vizyonu nedir?
Enerji alanında 2009 yılında trafo tesisimizi kurduk. 2008'de yine kriz yaşanan süreçte yatırımı durduralım diye düşündüm. İş Bankası ile kredi anlaşması yapmıştık. Paranın buraya kadar aldığımız kısmını ödeyelim ve devamını almayalım dedim.

Kriz vardı ve ne olacağı belli değildi. Bankacılar genelde yatırımı yapmayın der ve kendini emniyete almak için paranın bir kısmını geri ister. Onlar kabul etmedi. O zaman genel müdür yardımcısı olan Adnan Bali "Yürüyün" dedi. Biz de yatırımı devreye aldık.

baktığımda iyi ki devreye almışız diyorum. Bugün şirketimiz 900 milyon TL ihracat geliri olan, alanının en büyük üç şirketinden biri. Bölgedeki en büyük AR-GE merkezine sahibiz ve şu an iki patentimiz var. Altı tane de patent müracaatımız bulunuyor.

Enerjide yurtdışı işlerde aktif misiniz?
Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş pazarlardan Uzakdoğu'ya kadar ihracat yapıyoruz. Bu yıl Avustralya'da da girişimimiz olacak. Çin malı kalitesizliğinden yılmışlar ve başka pazarlara gitmek istiyorlar. Afrika ve Hindistan'a da ihracat yapıyoruz.

Elektrik altyapısı yapan bir müteahhitlik şirketi olarak yedi ülkede de çalışmalarımız var. Gürcistan, Irak, Cezayir, Sudan, Fas, Katar, Ukrayna'da yer alıyoruz. Trafoların konduğu, dağıtım merkezi olacak enerji merkezi kuruyoruz. Biz enerji müteahhitliğinde uzmanlaştık. Dolayısıyla hem bu alanda hem de üretimde yatırımlarımız sürecek.

Üretime dönük yatırım gündeminiz nedir?
Yenilenebilir enerji sektöründe özellikle rüzgar alanında yatırımlarımız var. Akhisar'da 50 megavatlık bir santralimiz çalışıyor. Bununla birlikte daha evvel lisansını aldığımız fakat yatırıma geçmediğimiz Hatay'da da girişimlerimizi başlattık.

Bu yıl üretime geçiyoruz. Rüzgar alanında devlet desteği almak isteyen, lisans sahiplerinin yatırımlarını bu yıl tamamlaması gerekiyor. Dolayısıyla devlet desteği almak isteyen ve lisans sahibi şirketler yatırımlarını bu yıl tamamlayacaktır. Biz de bu çerçevede Hatay'ı devreye almak istiyoruz.

Hatay'da üretim kapasitesi ne olacak?
Hatay Karlıtepe'de 30 milyon Euro maliyetli bir yatırımı devreye alıyoruz. Yaklaşık 30 megavatlık bir yatırım bu. Kendi lisansımız ve iyi yerlerden biri. Bu yatırımda rüzgarın çok değil devamlı olması önemli. Bir de üzerinde çalıştığımız ve ölçümlemeleri başlayan Antalya santralimiz var. Fakat o bu yıla yetişmez.
0


  • ALTIN GRAM - TL 1924,61 1,83%
  • ALTIN ONS 2071,51 1,73%
  • BIST 100 8026,27 0,98%
  • DOLAR/TURK LIRASI 28,8979 0,097%
  • EURO/TURK LIRASI 31,4684 -0,0543%
  • EURO/USD 1,0881 -0,0262%
  • INGILIZ STERLINI 1,27092 0,67809%
  • JAPON YENI 146,868 -0,93%
  • KANADA DOLARI 1,34968 -0,52806%
  • RUS RUBLESI 91,225 1,3893%
Günün En Çok Okunanları
YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun
Ekonomist Yeni Sayı
ABONE OL