Bist 100
9645,02
-0,5%
Bist 100
Dolar/TL
32,5543
0,0232%
Dolar/TL
Euro/TL
34,8658
0,0939%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0709
0,0612%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2430,18
0,02%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Bilançosu iyi beklenen sekiz sanayi şirketi

16 Ekim 2016
Bilançosu iyi beklenen sekiz sanayi şirketi
Üçüncü çeyrek bilançolarının açıklanmasına az kaldı. ilk yarıda cirosu ve kârı artan sanayi şirketleri için üçüncü çeyrek beklentileri olumlu ama geçen yıla göre düşüş öngörülüyor. Bu süreçte en çok Arçelik, Çimsa, Ford, Soda Sanayi, Tofaş, Tüpraş ve Türk Traktör öneriliyor.

CEREN ORAL
coral@ekonomist.com.tr

Son çeyrekte ise yükselen kurlar ihracatçıları olumlu etkilerken döviz açığı olan şirketlerin bilançosu bozulabilir. Piyasalar, yoğun gündem maddeleriyle hareketli bir dönemden geçiyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
8077


FED’in aralık ayında faiz artırma ve 2017’ye şahin politikayla girme olasılığı, siyasi ve jeopolitik gelişmeler ile ‘yatırım yapılabilir’ notunun bulunduğu tek kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch’in alacağı karar konusundaki endişeler, piyasalarda dalgalanmaları beraberinde getiriyor. TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceğine yönelik beklentilerde de artış söz konusu.

Böyle bir ortamda geçtiğimiz hafta Türk Lirası dolar karşısında tarihinin rekor düşük seviyesini yenileyerek 3,10 direncini test etti. Doların güçlenmesine ek olarak gerileyen petrol fiyatlarının dünya borsalarındaki kayıpların şiddetini artırdığını söyleyen İş Yatırım araştırma uzmanları, küresel risk iştahındaki bozulmayla Türk varlıklarında kayıpların devam ettiğini kaydediyor. Ayrıca piyasalarda kısa vadede satıcılı seyir bekleniyor.

SANAYİDE BEKLENTİLER
Genel görünüm böyleyken Borsa İstanbul’da 2016’nın son çeyrek dönemine girdik ve şirketlerin üçüncü çeyrek bilanço sonuçlarını açıklamalarına az zaman kaldı. Geçtiğimiz hafta bankalardaki beklentileri ele almıştık. Bu hafta ise sanayi şirketlerinin bilançolarına ilişkin öngörüleri analiz ettik.

Finansal sonuçlarını 31 Ekim-9 Kasım arasında açıklayacak olan sanayi şirketleri için genel beklenti, olumlu bilanço performansı görüleceği yönünde. Beklentinin böyle olmasının gerekçesi olarak, yıl genelinde yaşanan iç ve dış gelişmeler ile dövizdeki hareketliliğe rağmen sanayi şirketlerinin ikinci çeyrekte kârını ve satış gelirlerini artırması gösteriliyor. Ancak satış performansı açısından 2015’in altında bir çeyrek olacağı ve sanayi şirketlerinin bankaların gölgesinde kalacağı da belirtiliyor.

75.000 ALIM İÇİN UYGUN
Sanayi üretimi ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yıla göre yüzde 2,2 artarken, mevsimsel düzeltilmiş olarak ise temmuz ayına göre yüzde 9,4 arttı. Beklentilerden daha pozitif olsa da ağustos verilerindeki iyileşmenin, temmuz ayına göre toparlanma şeklinde değerlendirilmesinin daha doğru olduğu belirtiliyor.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, sanayi üretimi verilerinde 2016 Temmuz-Ağustos ortalamasının yüzde-1,3 olarak gerçekleştiğini ancak bu oranın geçen yılın aynı döneminde yüzde 3,6 olduğunu söylüyor. “Üçüncü çeyrekte üretimde ciddi düşüş var. Büyüme verisi de sıfıra yakın veya sıfırın altında gelebilir” diyen Turşucu, sanayi şirketleri açısından çok iyi bir üçüncü çeyrek verisi beklemiyor.

Yatırımcılara endekste 75.000-76.000 seviyelerinin alım için uygun olacağı tavsiyesinde bulunan Turşucu, Türk Traktör, Vestel, Tofaş, Aygaz ve Arçelik’i beğendiği hisseler arasında gösteriyor. TCMB’nin faiz indirimleriyle kâr marjları iyileşen bankalarda daha iyimser bilançolar görülebileceğini de sözlerine ekleyerek Garanti Bankası’nı öneriyor.

HANGİ SEKTÖRLER?
Reel Kapital Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, genel bakıştan çok sektörel gelişmeleri iyi değerlendirmek gerektiği görüşünü savunuyor. “Enerji fiyatlarının gerilemesi cam, çimento, enerji şirketlerinin bilançolarını olumlu etkileyecek” diyen Erkan, iç tüketimin ve talebin kredi kartı düzenlemeleriyle artmasının dayanıklı tüketim malları ve perakende sektörlerine katkı sağlayacağını söylüyor.

İhracat pazarlarındaki iyileşmeyle de otomotiv ve beyaz eşyada ciro ve kârlılığın artmasını bekliyor. Bu kapsamda üçüncü çeyrekte iyi performans göstermesini öngördüğü ve önerdiği sanayi hisselerini Tüpraş, Arçelik, Ülker, Tofaş, Petkim, Ford Otosan, Soda Sanayi, Türk Traktör, Kardemir, Çimsa olarak sıralıyor.

Son dönemde öne çıkan sanayi sektörlerinden biri de otomotiv. 2016 Ocak-Ağustos’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla otomotiv sanayinin toplam üretimi yüzde 7, otomobil üretimi yüzde 13, otomotiv ihracatı yüzde 14 arttı. Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, otomotiv sektörünün büyümesini sürdüreceğini ve sektör şirketlerinin kârlılık ve satış performansının olumlu olacağını öngörüyor. “Defansif özellikleri olan sanayi hisseleri ön plana çıkabilir” diyen Tufan, bu hisselerin başında Ford Otosan, Tofaş ve Arçelik’in geldiğini vurguluyor.

DÖVİZ KURUNA DİKKAT
Son çeyrekte piyasaların odağında, FED’in faiz artırımında izleyeceği yol, kasım ayındaki ABD başkanlık seçimi ve yurtiçinde başkanlık sistemi tartışmaları olacak. Aralık ayında faiz artırım beklentilerinin ağırlık kazanmasıyla küresel piyasalarda dolar değer kazanıyor. Yurtiçinde siyasi gelişmelerin tekrar ön plana çıkmasının da döviz kurunu yükselteceği belirtiliyor.

Bu iki gelişmeyle kurdaki yükselişlerin devamını öngören Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Onurcan Bal’a göre, son çeyrekte döviz açık pozisyonu yüksek olan şirketler olumsuz etkilenecek ve net kâr baskılanacak. Bu da yüksek döviz borcu olan sanayi şirketlerinin hisse fiyatlarına olumsuz yansıyacak. Kurdaki yükselmenin ihracat yapan sanayi şirketlerine pozitif yansıyacağı görüşünde olan Alan Yatırım analistleri ise ‘maliyetleri TL ancak geliri döviz’ cinsinden olan şirketlerin ön plana çıkmasını öngörüyor.
0


  • ALTIN GRAM - TL 2430,18 0,02%
  • ALTIN ONS 2321,88 0%
  • BIST 100 9645,02 -0,5%
  • DOLAR/JAPON YENI 154,77 -0,021%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36591 -0,03001%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 93,2 -0,5166%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,5543 0,0232%
  • EURO/DOLAR 1,0709 0,0612%
  • EURO/TURK LIRASI 34,8658 0,0939%
  • STERLIN/DOLAR 1,24567 0,0514%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL