Bist 100
7948,6
-0,76%
Bist 100
Dolar/TL
28,8546
-0,2655%
Dolar/TL
Euro/TL
31,4703
-0,9601%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0886
-0,7847%
Euro/Dolar
Altın/Gram
1888,41
-0,7%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

İş dünyası STK’larında da seçim rüzgarı esiyor

20 Şubat 2019
İş dünyası STK’larında da seçim rüzgarı esiyor
Siyasetteki seçim rüzgarı iş dünyasındaki üst örgütlerde de esiyor. Önümüzdeki hafta seçime gidecek olan TÜSİAD'ın ardından TOBB kadın Girişimciler Kurulu da 27 Şubat'ta seçim yapacak. KAGİDER, BMD gibi önemli STK'lar da bu yıl yeni başkanlarını belirleyecek.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Bugünlerde siyasette yaşanan yerel seçim heyecanı iş dünyasındaki üst örgütlerde de başkanlık koltuğu için yaşanıyor. Bu seçimlerin bir kısmı yapıldı, bir kısmı da önümüzdeki dönemde yapılacak.

Gelecek hafta seçime gidecek olan TÜSİAD'ın ardından TOBB kadın Girişimciler Kurulu da 27 Şubat'ta seçim yapacak. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) gibi sivil toplum kuruluşları da bu yıl başkanlık seçimi için genel kurula gidecek.

ALİ KOÇ YENİ YÖNETİMDE YOK
Seçim için gün sayan ve 20 Şubat tarihinde yeni başkanını seçmeye hazırlanan TÜSİAD'ın genel kurulu renkli geçecek. Simone Kaslowski'nin başkan adayı olduğu TÜSİAD'ın yeni yönetiminde yer alacak isimler bugünlerde belirleniyor.

Aldığımız bilgilere göre, 12 ismin yer aldığı yönetim kurulunun üçte biri değişecek. Erol Bilecik yönetimindeki TÜSİAD'da başkan yardımcılığı görevini yürüten Ali Koç yeni yönetimde yer almayacak.

Halen yönetim kurulu üyesi olan Esin Güral Argat ve Metin Akman da yeni yönetimde olmayacak. Önceki dönemde başkan yardımcısı olan ve adı başkanlık için geçen Murat Özyeğin'in Simone Kaslowski başkanlığındaki listede yer alacağı ifade ediliyor.

Mevcut yönetimin güçlü isimlerinden Mehmet Tara yeni dönemde de yönetim kurulunda olacak. Sabancı ailesini temsil eden Barış Oran'ın yeni yönetim kurulunda yer alacağı aktarılıyor. TÜSİAD'da yeni yönetim kurulunun en önemli gündem maddesi ise AB ve uluslararası ilişkiler olacak.KADIN GİRİŞİMCİLERDE TARİH 27 ŞUBAT
Bu ay içinde seçime gidecek bir diğer sivil toplum kuruluşu ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu. 27 Şubat tarihinde başlayacak seçimde başkan, 81 ildeki 6 bin 400 üye tarafından yapılacak oylamayla belirlenecek.

Kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla 2007 yılında kurulan Kadın Girişimciler Kurulu'nun mevcut başkanı Evrim Aras. Başkan yardımcıları arasında Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan gibi isimlerin yer aldığı yönetimde başkanlık koltuğuna yine genç ve girişimci bir üyenin oturması bekleniyor.

Bu yıl yeni başkanını seçecek bir diğer STK ise Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) olacak. Derneğin tüzüğüne göre, bir yönetim kurulu başkanı en fazla iki dönem boyunca göreve devam edebiliyor.

İki dönemdir KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Sanem Oktar, Mayıs 2019'da yapılacak olağan genel kurul toplantısında görevi yeni isme devredecek. Yeni başkan içinse gözler yönetim kurulunda yer alan diğer isimlere çevrilmiş durumda. Ancak, henüz öne çıkan bir aday yok.

BMD'DE BAŞKAN DEĞİŞİR Mİ?
Geçtiğimiz dönemde en çok gündeme gelen iş örgütlerinden biri de Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) oldu. Sinan Öncel'in başkanlık ettiği BMD üyeleri ekim ayında yeni başkanlarını seçecek. Şu an bir isim telaffuz etmek için erken olsa da Sinan Öncel'in ikinci dönemde de başkanlık görevini üstlenmesi sürpriz olmayacak.

Çünkü Öncel başkanlığında 2017'de göreve gelen yönetim perakendecilerin önemli iki sorununu çözüme kavuşturmayı başardı. 1987 yılında açılan Galleria ile AVM'lerde dolarla başlayan kiralamalar bugüne dek sektörün en önemli gündem maddesi oldu.

Geçen yıl kiraları TL'ye sabitleyen kararla önemli bir soruna çözüm getirdiklerini söyleyen Öncel, başkanlık ettiği yönetim kurulunun gayretleriyle perakendeciler için artık öngörülebilir ortam sağlandığını belirtiyor.

Ardından yıllardır tartışılan genel gider yönetmeliği konusunda da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelikle epey yol kat edildiğini anlatan Sinan Öncel, yeni dönemde ise üçüncü bir soruna daha çözüm getirmek üzere çalıştıklarını belirtiyor.

Üçüncü adımı kiradan çıkış sürecinde atmaya hazırlandıklarını anlatan Öncel, AVM'lerde kiracı olan perakendecilerin, kira sözleşmesini üç aylık bir süreçte sonlandırabilmesini istediklerini aktarıyor.

BAŞKA HANGİ SEÇİMLER VAR?
Aile İşletmeleri Derneği de (TAİDER) 12 Nisan'da seçime gidiyor. Mevcut başkan Aydın Öğücü'nün değişmesi ve başkanlık için Vehbi Varlık ve Günseli Ünlütürk gibi isimler görev üstlenebilir.

Genç iş insanları derneklerinde de seçim heyecanı var. Genç Yönetici İş İnsanları Derneği (GYİAD) başkanlığını iki dönemdir yürüten Yiğit Savcı görevi yeni bir isme devredecek. Mayıs ayında seçime gideceği ifade edilen derneğin mevcut yönetiminde yer alan bir ismin yeni başkan seçilmesi bekleniyor.

KİMLER SEÇİM YAPTI?

 • Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nde (TGSD) seçimler yapıldı. Hadi Karasu ikinci kez TGSD Başkanlığı'na seçildi.

 • Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) şubat başında yapılan genel kurulla başkanını seçti. YASED Başkanlığı'na Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın seçildi.

 • Doğrudan Satış Derneği'nin (DSD) yeni başkanı Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül oldu.

 • 1989 yılında kurulan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) sektörün önemli şirketlerinden biri. 10'u havayolu olmak üzere toplam 20 şirketiyle 20 binden fazla istihdam yaratan derneğin başkanı olarak Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane seçildi.

 • Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nde (ESSİAD) Güray Korun başkanlık koltuğuna oturdu.

 • Dijital reklamcılık sektörünün önde gelen meslek örgütü IAB Türkiye'nin yeni başkanı Neslihan Olcay oldu.

 • İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği'nin (İSKİD) olağan genel kurulu 18 Ocak'ta yapıldı. Ozan Atasoy başkan seçildi.

 • Ege Genç İş İnsanları Derneği'nin (EGİAD) yeni başkanı Mustafa Aslan oldu.

 • Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD)'nin genel kurul toplantısı ise 13 Şubat günü yapıldı. MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım tekrar başkan seçildi.

0


 • ALTIN GRAM - TL 1888,41 -0,7%
 • ALTIN ONS 2035,54 -0,45%
 • BIST 100 7948,6 -0,76%
 • DOLAR/TURK LIRASI 28,8546 -0,2655%
 • EURO/TURK LIRASI 31,4703 -0,9601%
 • EURO/USD 1,0886 -0,7847%
 • INGILIZ STERLINI 1,262 -0,57316%
 • JAPON YENI 148,257 0,649%
 • KANADA DOLARI 1,35755 -0,13793%
 • RUS RUBLESI 89,975 1,4374%
Günün En Çok Okunanları
YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun
Ekonomist Yeni Sayı
ABONE OL