Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Hepsiburada, deprem bölgesinde 2 yılda 10 milyar TL'lik üretim ve ticaret hacmi yaratacak

Hepsiburada, deprem bölgesinde kalıcı refahın tesisine katkı amacıyla “Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü” programını başlatıyor.

06 Mart 2023 | 14:47
Son Güncellenme: 06 Mart 2023 | 14:48
Hepsiburada, deprem bölgesinde 2 yılda 10 milyar TL'lik üretim ve ticaret hacmi yaratacak

Markadan yapılan açıklamaya göre, Hepsiburada, 6 Şubat 2023 ve sonrasında gerçekleşen depremlerden etkilenen 11 ilde sürdürülebilir, kalıcı refahın sağlanmasını desteklemek için "Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü" programını hayata geçiriyor.

Program KOBİ, esnaf ve aile işletmelerinin, girişimci kadınların ve kadın kooperatiflerinin desteklenmesi, bölgenin e-ticaret ve lojistik kapasitesinin artırılması, istihdam artırıcı hizmet ve faaliyetlerin bölgeye kaydırılmasının yanı sıra çocuklara ve ailelere eğitim ve sosyal destekleri kapsıyor.

Türkiye'yi derinden etkileyen depremlerin ilk saatlerinden itibaren tüm imkanlarıyla birçok yardım çalışmasını hayata geçirerek depremzedelere ihtiyaç malzemelerini ulaştırmaya devam eden Hepsiburada, bölge ekonomisinin tekrar ayağa kalkması için bölgedeki üretici, girişimci, KOBİ ve esnafı tüm teknoloji, lojistik, satış ve pazarlama gücüyle destekleyecek.

- e-ticaret siparişleriyle destek devam ediyor

17 Şubat 2023'te hayata geçirilen "Her Sipariş, Bir Destek" projesiyle deprem bölgesinde faaliyet gösteren üreticilerin ve kadın kooperatiflerinin yöresel ürünlerini, ticari amaç gütmeksizin satışa sunan Hepsiburada, projeyi deprem bölgesinde bulunan tüm işletmelere, üreticilere ve esnafa açtı.

Depremin ardından esnaf ve KOBİ'lerin işlerini hızla toparlamalarına destek olmak amacıyla Hepsiburada, ilk etapta, bölgedeki iş ortaklarının satış gelirlerinin tamamını kesintisiz, komisyonsuz ve vade süresiz işletmelere aktarıyor. Buna ek olarak, satıcıların daha fazla müşteriye ulaşmalarını sağlamak amacıyla her bir işletmeye HepsiAds üzerinden reklam ve tanıtım desteği de sağlıyor. Bölgeden, platformda satış yapan işletmelere e-ticaret, satış ve pazarlama gibi konularda online eğitimler de sunuluyor.

Ayrıca, yine ilk aşamada depremzede satıcılara personel alımı ve muhasebe konularıyla ilgili desteklerin yanı sıra Hepsiburada'nın lojistik imkanları da seferber ediliyor, Hepsiburada iş ortaklarının büyük şirketler tarafından kullanılan pazarlama uygulamaları, bölgedeki KOBİ ve esnafın hizmetine sunulmak üzere hazırlıklar yapılıyor.

- Bölgeden tüm Türkiye’ye ve dünyaya 10 milyar TL'lik satış hacmi

Hepsiburada'nın "Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü" programı kapsamında bölgede e-ticaret yapmaya devam eden ve desteklerle e-ticarete adım atmak isteyen toplam 10 bin iş ortağı için sağlanan farklı destekler ve tüm Türkiye için kurgulanacak özel kampanyalar 2 yıl boyunca farklı ihtiyaçlar çerçevesinde devreye alınacak.

Destekler işletme ve esnafın teknolojik ve ticari kapasiteleri, sektörleri, büyüklükleri, işletme yapılarına göre farklı seviyelerde verilecek. "Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü" programıyla Hepsiburada, 2 yılda bölgeden yapılacak satışları 10 milyar TL’lik hacme ulaştırmayı hedefliyor.

- 120 bin kişinin istihdamına, 500 bin kişinin geçimine katkı

Bölgedeki üretici ve satıcıların ürünlerinin, yapay zeka temelli teknolojilerle Hepsiburada'nın bireysel ve kurumsal müşterileriyle buluşturulmasıyla ve özel kampanyalarla platform satışlarında bölgenin ağırlığı ve hacmi artırılacak.

Hepsiburada'nın tedarikçilerden aldığı hizmetlerin bir bölümünü bölgeye kaydırmasının yanı sıra bölgede e-ticareti artırmaya yönelik destek ve yatırımların etkisiyle 120 bin kişinin istihdamına ve 500 bin kişinin geçimine katkı sağlanması hedefleniyor.

- 3 şehirde e-ticaret ihtisas merkezleri kurulacak

Hepsiburada ayrıca, bölgede e-ticaret ekosisteminin büyüyüp gelişmesi ve küçük işletmelerin ofis, stok, lojistik, pazarlama, müşteri hizmetleri ve eğitim ihtiyaçlarına yanıt verecek ve 3 farklı şehirde kurulacak "E-ticaret İhtisas Merkezleri" projesini de hayata geçirecek.

İlk aşamada depremden etkilenen satıcıların ofis, bilgisayar, malzeme ve hizmet ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere hazırlanmaya başlanan mobil ofislerin faaliyete geçmesi için çalışmalar devam ediyor.

İkinci aşamada içinde çağrı merkezleri, HepsiJet transfer merkezleri, iş ortakları için ofisler, eğitim ve toplantı alanlarından oluşan E-ticaret İhtisas Merkezleri oluşturulacak. İhtisas merkezlerinde e-ticaret ekosisteminin farklı seviyelerinde eğitim, tecrübe ve uzmanlık kazanmak isteyen gençlere imkanlar sunulacak. Bu merkezlerle özel sektör, kamu, eğitim kurumları, üniversiteler ve STK'ler ile bölgedeki ticaret ekosistemi arasındaki iş birliklerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

- Girişimci kadınlara ve kadın kooperatiflerine destek

Hepsiburada, 2017'den itibaren yürüttüğü Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı kapsamında bölgeden 5 bin girişimci kadına destek verecek.

Platform üzerinden satış yapan girişimci kadın ve kadın kooperatifleri içerisinden deprem nedeniyle üretim ve tedarik süreçlerine devam edemeyenlere depolama, paketleme, kargo hizmetleri başta olmak üzere pek çok hizmet ücretsiz sağlanacak.

Kadın girişimciliğinin artırılmasına yönelik faaliyetlerle kadınların ticari ve ekonomik hayata daha fazla katılması ve destek verilen esnaf ve işletme sahiplerinin yarısının kadınlardan oluşması hedefleniyor.

- Hepsiburada'nın lojistik gücü sahada olmaya devam edecek

Deprem bölgesine gereken desteği, güçlü lojistik kabiliyetleri ile ilk günden itibaren ulaştıran ve bölgede zarar gören kargo ve nakliye operasyonlarına hızla işlerlik kazandıran Hepsiburada, ihtiyaç duyulan ürünleri ve malzemeleri bölgeye, bölgedeki satıcı ve üreticilerin ürünlerini ise tüm Türkiye'ye ve dünyaya kesintisiz ve sorunsuz ulaştırmayı sürdürecek.

Deposu depremden zarar görmüş iş ortaklarına, Hepsiburada'nın tecrübesi ve bölgedeki lojistik imkanları çerçevesinde depolama hizmeti de sağlanacak.

- Çocuklara, gençlere ve ailelere eğitim ve sosyal destekler

Hepsiburada, bölgede hayata geçireceği sosyal sorumluluk projeleriyle de depremden etkilenen çocuklar, gençler ve aileler için destek çalışmalarına başladı.

Hepsiburada afet bölgesinde yaşayan depremzedelere yönelik olarak kamu, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör paydaşlarının da dahil olduğu projeler geliştirecek, deprem sonrası sosyal destek, eğitim ve spor imkanları sağlayacak. "

"Bir Gülüş Yeter" projesinin tüm faaliyetlerini 2 yıl boyunca deprem bölgesindeki çocukların kitap, oyuncak ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere hayata geçirecek olan Hepsiburada, ayrıca tüm bölgede basketbol aktiviteleriyle çocuk ve gençleri sporla buluşturacak.

Hepsiburada, gelecek dönemde "Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü" programı kapsamındaki tüm adım ve gelişmelerle birlikte programın ekonomik ve sosyal etki analizlerini de içeren bilgilendirme ve duyuruları paydaşları, basın ve kamuoyuyla düzenli olarak paylaşacak.

0

  • ALTIN GRAM - TL 2562,38 0,5%
  • ALTIN ONS 2411,39 -0,17%
  • BIST 100 11064,85 0,37%
  • DOLAR/JAPON YENI 157,905 -0,577%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36375 0,02934%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 87,875 0,8999%
  • DOLAR/TURK LIRASI 33,0496 0,6603%
  • EURO/DOLAR 1,0908 0,3496%
  • EURO/TURK LIRASI 36,0447 0,7396%
  • STERLIN/DOLAR 1,2988 0,56757%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL