Döviz kredilerinin payını 21 puan düşürdük

Döviz kredilerinin payını 21 puan düşürdük

Enerji sektöründeki globalleşme adımlarını yeni yatırımlarla hızlandıran Kazancı Holding, bu yıl 750 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor. Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, “Döviz kredilerini 2015’ten bu yana yüzde 68’den 47’ye düşürdük” diyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Enerji sektöründe yaşanan sorunlara rağmen, sektörün en büyüklerinden Kazancı Holding yatırımda hız kesmeyecek. Holding, bu yıl 750 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor.

Enerji fiyatlarında yükseliş eğiliminin başladığını söyleyen Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, bu dönemde devreye alacakları yatırımlarla büyümeye devam edeceklerini söylüyor. Bu yıl 11 milyar TL ciroya ulaşmayı planlayan Kazancı Holding’in yönetim kurulu başkanı Cemil Kazancı ile grubun yatırım hedeflerini konuştuk.

Kazancı Holding, enerjide en büyük şirketlerden biri haline geldi. Enerjide geçen yıl düşen fiyatlar gelirlerinize nasıl yansıdı?
2017 yılı hem ülkemiz hem de içinde bulunduğumuz sektörler için kolay bir yıl değildi. Ülkemizde devreye giren yeni kapasiteler enerji tarafında marjlar üzerinde baskı yaratırken, TL’nin dövize karşı değer kaybetmesi finansal giderler açısından sektörü oldukça olumsuz etkiledi. Ancak grubumuz, jeopolitik riskler, kurdaki dalgalanmalar, düşük marjlar ve doğal gaz maliyetindeki yükseliş gibi olumsuzlukların öne çıktığı bir yılda, aldığı önlemlerle büyümeye devam etti.

Zorlukların olduğu bir süreçte grubun ciro ve kârlılık göstergeleri ne oldu?
Türkiye’nin enerjide lider grubuyuz. 2017 yılında faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda büyüdük. Grubumuzun toplam cirosu 2017 yılında yüzde 8 artışla 9,7 milyar TL’ye ulaştı. Sektör için zorlu bir yıl olmasına rağmen, tecrübemiz ve güçlü kadrolarımız sayesinde FVAÖK’ümüz önceki yıla göre yaklaşık yüzde 18-20
civarında artış gösterdi. 2018 yılı için ise ülkenin büyüme beklentisine paralel şekilde bütçelerimizi yaptık. Bu yıl yine yüzde 10 büyüme hedefliyoruz. Ciromuzu 11 milyar TL’nin üzerine taşıma hedefiyle çalışıyoruz. Holding bünyesindeki şirketlerimiz sadece ülkemizde değil yurtdışı faaliyetleriyle de ilerlemeye devam ediyor. Grubumuz bugün dört kıtada üretim gerçekleştiriyor, 21 ülkede faaliyet gösteriyoruz ve 160’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.

Erken seçim kararı ve dövizdeki yükseliş 2018 bütçelerinize nasıl yansıdı?
Seçimin öne alınması ekonomi için şarttı. İş alemi belirsizlikten rahatsız. Bütçede bir değişikliğe gitmedik. Çünkü yurtdışı yatırımları bizim bütçelerimizi dengeliyor ve kârlıklarımıza olumlu yansıyor. Diğer taraftan iç piyasada da enerji fiyatlarında artış söz konusu. Dolayısıyla seçim nedeniyle yatırım planlarımızı değiştirmedik.

Peki grubun borçluluk düzeyi nedir? Bunun ne kadarı dövizdir?
Kazancı Holding bünyesinde tüm şirketlerimizle küresel ve ulusal ölçekte risk ve fırsatları takip ederek stratejimizi belirliyoruz. Yatırıma hız kesmeden devam eden bir grup olarak elbette hem TL hem de döviz cinsinden borcumuz var. Fakat burada hem Türkiye ekonomisini hem de döviz piyasalarındaki hareketler ile dünya ekonomilerini göz önüne alarak yön belirlemek çok önemli. Biz de bu yönde önlemler alarak ilerliyoruz.

Ne tür önlemler alıyorsunuz?
2017 yılında Gana, Mali ve Madagaskar’daki enerji santrallerimizi devreye aldık. Bu üç santral ve KKTC’deki santralimiz döviz bazında garantili satışlar gerçekleştiriyor. Aksa Enerji’de borçlarımızın ağırlığını TL lehine çevirmek amacıyla toplam 335 milyon TL tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdik. Bu tahvil ihraçlarını bilançomuzun kısa dönem döviz cinsi borcunun refinansmanı için kullandık. Bu sayede hem vade hem de yabancı para riskinin azaltılması bakımından daha sağlıklı bir bilanço yapısına ulaştık. Aksa Enerji olarak 2015 yılında yüzde 68 olan döviz cinsi kredilerin oranı 2017 sonunda yüzde 47’ye düştü. Diğer grup şirketlerimizde de benzer dönüşümü yapıyoruz. Amacımız, yatırımlarla büyürken döviz borçluluğumuzu makul seviyelerde tutmak.

“TÜRKİYE’NİN GLOBAL ENERJİ ŞİRKETİYİZ”
“Kazancı Holding içinde ciro bazında yaklaşık olarak enerji üretimi yüzde 35, elektrik dağıtım ve satış yüzde 25, doğal gaz yüzde 28, jeneratör yüzde 11 ve diğer gruplar ise yüzde 1 paya sahip. Doğal gazda 250 ilçeye yatırım götürmek için çalışmalarımız sürüyor.

Karasal alanın yüzde 33’ünde gaz dağıtıyoruz ve Türkiye’nin en büyük gaz dağıtım grubuyuz. Gazda birinciyiz, elektrik üretiminde ilk üçteyiz, dağıtımda ilk beşteyiz. Jeneratörde ise bir numarayız.

Yurtdışı girişimlerimiz de düşünüldüğünde Türkiye’nin ilk global enerji şirketiyiz. Dolayısıyla yurtdışı yatırımlarımızla ciddi bir ölçeğe sahibiz. Halka açık en büyük enerji grubuyuz.”

Yatırımlara devam edeceğinizi söylediniz. Nasıl bir yatırım planınız var?
Aksa Enerji olarak hem Afrika’da hem de başka kıtalarda görüşmelerimiz devam ediyor. Mesela Madagaskar devletine ait çalışmayan bir santralin çalışır hale getirilerek beş yıl boyunca işletilmesi için yeni bir anlaşma imzaladık. Öte yandan Endonezya’nın Aceh Eyaleti’nde doğal gaz santrali kurmak için bir ön mutabakat anlaşması yaptık. Afrika’da çeşitli ülkelerle enerji santralleri kurma ve işletme amacıyla görüşmeler devam ediyor. Yerel bir enerji şirketinden bölgesel ve ardından da global bir enerji şirketine dönüşüyor olmak memnuniyet verici. Dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahip jeneratör fabrikası Aksa Jeneratör’de ise özellikle Hindistan ve Afrika’da yatırımlara hız katarak dünyada ilk beşte olan yerimizi ilk üçe taşımayı hedefliyoruz.

Ne kadarlık bir bütçeyle, hangi alanlara yatırım yapılacak?
Grubumuz 2017 yılında 750 milyon TL’den fazla yatırım gerçekleştirdi. Bu yıl da 450 milyon TL gaz alanında, 200 milyon TL elektrik dağıtım alanında, 100 milyon TL kadar da diğer alanlarda yatırım öngörüyoruz. Toplamda 2018 yılında 750 milyon TL’lik yatırım öngörümüz var.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap