“Rusya’daki işlerimiz firesiz devam edecek”

“Rusya’daki işlerimiz firesiz devam edecek”

Rusya ile yaşanan gerginlik devam ederken, Şişecam Topluluğu, Rusya’daki üretimine firesiz devam edeceğini belirtiyor. Bölgedeki toplam sekiz üretim tesisiyle Rusya ekonomisinde önemli bir değer yarattıklarını anlatan Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Topluluk olarak B planımız değil, tek planımız var. Bu da hem üretimimize hem de satışlarımıza olduğu gibi devam etmek” diyor.

Türkiye’nin Suriye sınırında hava sahasını ihlal eden Rusya savaş uçağının düşürülmesi, sadece Türkiye değil dünya gündemini de değiştirdi. Türkiye ve Rusya arasından bu nedenle yaşanan krizde de gözler hiç şüphesiz ekonomiye çevrildi. Geçen hafta Rusya’nın Türkiye’den sebze, meyve ve zirai ürün ithalatını yasaklayacağını açıklaması sonrasında, Rusya’daki Türk sermayeli sanayi şirketlerindeki son durum da kafalarda soru işareti yaratıyor.

rusyadaki-islerimiz-firesiz-devam-edecek-3Rusya’da 8 üretim tesisine sahip Şişecam Topluluğu bu şirketlerin başında geliyor. Şişecam Topluluğu şirketlerinden PaşabahçeMağazaları tarafından hayata geçirilen Omnia Koleksiyonu’nun lansmanı ve sergi açılışında ŞişecamTopluluğu GenelMüdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman’la görüşme fırsatı yakaladık. Kırman, yaşanılan sürecin kalıcı hasarlara yol açmayacağını belirtirken, ŞişecamTopluğu olarak Rusya’da mevcut durum için tek planlarının üretim ve satışların bir değişikliğe gitmeden devam etmek, olduğunu aktarıyor. Kendilerinin Rusya’da ticarette değil, sanayici olduğunu hatırlatan Kırman, sorularımı şöyle yanıtladı:

Rusya ile Türkiye arasında son bir haftada yaşanan gerginlik ve restleşmeler, özellikle sanayi kısmında ciddi çekinceleri de beraberinde getirdi. T. Şişecam olarak Rusya’daki faaliyetleriniz dikkate alındığında nasıl etkilendiniz?

Henüz büyük yorumlar yapmak için çok erken. Üstelik ortada iş yapma süreçleriyle ilgili hiçbir sıkıntı yokken, bu denli büyük gürültünün kopması oldukça gereksiz. Belki meyve sebze üreticileri ve beyaz etçiler için bir takım sıkıntılar söz konusu olabilir. Fakat biz Şişecam Topluluğu olarak, Rusya’daki en büyük sanayi üreticilerinden biriyiz. Ticaret değil, üretim yapıyoruz. Bu yüzden yaşanılan gerginlik topluluğumuz için bir endişe yaratmıyor. Peki mevcut durumun daha da

Peki mevcut durumun daha da bozulması paralelinde bir ‘B Planınız’ bulunuyor mu?
Şişecam Topluluğu olarak B Planımız değil, tek planımız bulunuyor. Bu da hem üretimimize hem de satışlarımıza olduğu gibi devam etmek. Bu noktada ne üretimde ne de satışta herhangi bir düşüşe gitme gibi öngörülerimiz yok. Mevcut neyse aynı şekilde devam ediyor olacağız. Rusya’da hiçbir şekilde küçülme düşüncemiz bulunmuyor.

Rusya ve Türkiye gerginliğini ekonomi için nasıl yorumluyorsunuz? Bu süreç sizce ne zamana kadar böyle devam eder?
Bu konjonktürel bir süreç. Türkiye bunun gibi süreçleri daha evvel de defalarca yaşadı ve bir şekilde atlatıldı. Bu gerginliğin de arkada bırakılacağına eminim. Siyasilerin bu noktada uzlaşma sağlayacağını hem umuyor, hem de buna inanıyorum. İki komşu ülkeden bahsediyoruz. Mesele mutlaka dengeye oturacaktır. Teyakkuz gibi bir durum asla söz konusu değil. Şişecam Topluluğu olarak üretimiz de satışlarımız da hız kesmeden devam edecektir.

rusyadaki-islerimiz-firesiz-devam-edecek-2

Rusya’daki iştiraklerinizde son durum nedir?
Anadolu Cam’ın Rusya, Ukrayna ve Gürcistan’daki işlerinden 401 milyon TL ciro elde ettik. Yine Trakya Cam dokuz aylık dönemde 70 milyon TL ciro sağladı. Anadolu Cam’ın konsolide gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’lik kısmı Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’dan. Trakya Cam’ın ise Rusya’dan elde ettiği gelirler, konsolide gelirlerinin yaklaşık yüzde 5’ine eşit. Şişecam Topluluğu olarak da bu bölgelerden toplamda 555 milyon TL’lik bir ciro elde ettik.

Rusya’daki fabrikalarınızda şu an için herhangi bir sıkıntı söz konusu mu? Yatırımlarda herhangi bir yavaşlama olacak mı?
Rusya’daki yatırımlarımızı henüz yeni realize ettik. Şirketlerimizin yatırımları yeni yeni tamamlandığı için şu anda üretim ve kapasite kısmına ağırlık veriyoruz. Tabii ki bu bölgede yeni yatırım fırsatları olduğu takdirde topluluk olarak yeni yatırımlarımız da söz konusu olacaktır.

Rusya tarafında kaç çalışanınız bulunuyor? Çalışanlara yönelik bir sıkıntı yaşanıyor mu?
Rusya’da toplam 3 bin 400 çalışanımız bulunuyor. Bunun 98’i Türk. Rusya’yı düşündüğümüzde şunu söyleyebiliriz; biz Rusya’ya istihdam sağlıyoruz ve bu şirketlerimiz de Türk sermayeli Rus şirketleri. Ruscam Ufa Fabrikası’nda yıllık 1 milyardan fazla şişe üretiyoruz. Yine Trakya Cam ve Paşabahçe’nin de bu coğrafyada üretimi söz konusu. Bu fabrikalarımızda bir sıkıntı olması direkt olarak Rusya ekonomisini etkileyecek önemli bir sorun olurdu. Dolayısıyla üç şirketimiz için de kesinlikle böyle bir durum yok. İki hafta önce fabrikalarımızda işleyiş nasılsa, bugün de aynı şekilde yolumuza devam ediyoruz.

Diğer bir iştirakiniz Paşabahçe’ye dönersek, iştirakinizin uzun zamandır bir halka açılma beklentisi mevcut. Bu bağlamda Paşabahçe’nin halka arzı için tarih verebiliyor musunuz?
Paşabahçe için halka arzda tarihimiz, ancak ‘havaların ısınmasıyla’ mümkün görünüyor. Böylesi bir ortamda Paşabahçe’yi halka arz etmek ne kadar doğru, bunun cevabı belli. Hatırlarsanız Şişecam Topluluğu şirketlerinin portföyünde bulunan toplam yüzde 15,44 Paşabahçe hissesini geçen yıl 125 milyon Euro’ya Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) satmıştık. EBRD gibi bir yatırımcının şirkete girişi de halka arz sürecinde yerli ve uluslararası yatırımcılar açısından en önemli göstergelerden. Dolayısıyla Paşabahçe’nin halka arzı için tüm işlemler zaten hazır. Biz sadece şartların uygun olmasını bekliyoruz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap