HP, güvenlik ve 3D’ye odaklanarak büyüyecek

HP, güvenlik ve 3D’ye odaklanarak büyüyecek

Dünyanın dev teknoloji şirketlerinden biri olan HP, 2015’in sonlarında, kurumsal ve tüketici ürünleri kısmını iki ayrı şirket olarak konumlandırmıştı. Bu yeni yapılanma ile ilk yılını tamamlayan HP, özelikle 3D baskı ve güvenli cihaz teknolojilerine odaklanıyor.

GÖZDE YENİOVA / Londra-İngiltere
gyeniova@ekonomist.com.tr

Ayrılma sonrası şirketi yeniden şekillendiren HP, güvenli PC ile yazıcı cihazları ve 3D baskı çözümlerinden büyüme bekliyor. Geçtiğimiz yıl iki ayrı şirket olarak konumlandığı dönemin ilk yılını tamamlayan HP, artık kurumsal ve tüketici ürünlerini iki ayrı kurum adı altında devam ettiriyor.

Bilgisayar ve baskı pazarına odaklanan HP’nin portföyünde bilgisayar ve yazıcı dışında mobil cihazlar, çözüm ve hizmetler de yer alıyor. HP Inc. şirketinin gündeminde ise öncelikli olarak güvenlik alanı yer alıyor.

Şirket, 5-6 Nisan tarihlerinde İngiltere’nin Londra şehrindeki HP labora-tuvarında gerçekleştirdiği güvenlik etkinliğinde, bu alanda geliştirdiği ürün ve çözümleri paylaştı. Bu etkinliği Türkiye’den Ekonomist Dergisi olarak yalnızca biz takip ettik. HP yetkilileri, iki ayrı şirket olarak ta-mamladıklan dönemi nasıl geçirdiklerini ve geleceğe dönük çalışmalarını anlattı.

YENİDEN ŞEKİL ALDI
HP, Kasım 2015’te kurumsal ve tüketici ürünlerini iki ayrı şirket olarak konumladı. Bu süreci, HP, reinventing (yeniden şekil vermek) olarak tanımlıyor. Bu süreçte baskı grubu, kişisel sistemler grubu ve şirket yönetimi ile organizasyonu yenilendi. Temel strateji ise hala bilgisayar ve baskı pazarında büyümeyi sürdürmek.

3D baskı alanında liderlik hedefleyen şirket, kişisel sistemlerde ise yeni sürükleyici kategoriler geliştirmek istiyor. Şirketin gelecekte gelişmesini beklediği alanlar mobil, giyilebilir teknolojiler, medya ve makine öğrenimi, robot ve elektronik baskı. Şimdiki öncelik ise güvenli cihazlar olarak ifade ediliyor.

VERİ KAYBI HASARI
Dünyada siber suçlardan dolayı 445 milyar dolarlık kayıp var. Siber saldırılar aracılığıyla şirketlerde yaşanan veri kaybının yarattığı hasar ise 9,5 milyon dolar. Bu saldırıların bilgisayarla-ra yapıldığı düşünülse de aslında yazıcılar da bir o kadar tehdit altında. HP’nin EMEA Bölgesi’nden sorumlu başkanı Nick Lazaridis, bu nedenle güvenliğin önemli alanlardan biri haline geldiğini söylüyor.

Lazaridis, “Çoğu yazıcı artık dijitalleşti ve bilgisayar haline geldi. Bu da cihazda aynı zamanda güvenlik açığının oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle cihazlarda güvenliğe öncelik verdik” diyor.

EY araştırmasına göre, C level yöneticilerin yüzde 87’si şirketlerinin yeterince güvenli olduğundan emin değil. Siber saldırılar aynı zamanda değişim gösteriyor. Cep telefonu, bilgisayar, yazıcı gibi birçok cihazı hedef alıyor.

Geçen yıl saldırıların yüzde 71’i kullanılan ağların uç noktasından geldi. O nedenle hala donanım, yazılım, internet ve e-maillerin ağ ulaşımında uç noktası zayıf olarak tanımlanıyor. Ayrıca IT yöneticilerinin sadece yüzde 53’ü yazıcıların saldırılara karşı zayıf olduğunun farkında.

YAZICILAR DA TEHDİT
HP CTO’su Shane Wall, ‘güvenlik inovasyonu’ olarak belirledikleri alanın kendileri için kilit nokta olduğunu vurguluyor. Wall’un verdiği bilgiye göre, 2020’de 40 zetabayt veri olacak ve 25 milyar cihaz internete bağlanacak. Güvenlik saldırıları da yılda yüzde 48 oranında artacak. Saldırılar genelde tanıdık birinden ya da bir yerden geliyor. Buralardan gelen e-maili açınca virüs bilgilerinizi ve bilgisayarınızı ele geçiriyor. Ama Wall’a göre sadece bilgisayarlar tehdit altında değil, yazıcılar, mobil cihazlar, ofiste dijitalleşen her cihaz tehdit altında bulunuyor. Bu nedenle HP güvenli cihazlar geliştiriyor. PC ve yazıcılarda güvenlik ön plana çıkıyor.

YENİ TEKNOLOJİLER
Örneğin cihazlarda parmak izi okuyucu teknolojisi kullanan HP, donanım üzerinde bulunan sensör ile bunu karşılaştırıyor ve kendi hafıza kalıbını oluşturuyor. Parmak izi okuyucuyla veri, sensör ile şifreleniyor ve sadece bu yolla açılabiliyor. Bir diğer teknoloji ise ekranlarda bulunuyor.

Dünyanın ilk entegre güvenlikli bilgisayar ekranı olarak duyurulan HP Sure View, görüntü tanıma teknolojisine sahip. Kullanıcı ekran önünden ayrıldığında görüntü koruması sağlıyor. Masaüstü bilgisayar monitörleri için de güvenlik sistemi geliştirildi. Geliştirilen monitörde bulunan güvenli web kamerası yüz tanıma özelliğine de sahip.

HP Inc., Elite PC serisinde sadece cihaz güvenliği değil kimlik ve veri güvenliği konusuna da odaklanıyor. HP Sure Start adı altındaki koruma çözümü, bilgisayarın temel giriş-çıkış sistemini saldırılara karşı otomatik olarak koruyor. HP Inc., ayrıca yeni duyurduğu A3 multifunction printers (MFPs) ürünü ile çok fonksiyonlu ofis cihazlarını da koruma altına alıyor. Cihaz ve verileri korurken dökümanları da güvenli bir şekilde tutuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap