Erken rezervasyonda yerli turiste sarıldık - Ekonomist

Erken rezervasyonda yerli turiste sarıldık

Erken rezervasyonda yerli turiste sarıldık

Turizmde kasım ayında başlayan erken rezervasyon yarışında son düzlüğe giriliyor. Rusya kaybını yerli turistle aşma gayretinde olan sektör, erken rezervasyon tanıtımlarında iç pazara ağırlık verdi.

LEVENT GÖKMEN
Igokmen @ekonomist.com.tr

Bu strateji sonucunda, son kampanya dönemi nisan ayında bitecek olan erken rezervasyona katılan yerli turist sayısının yüzde 20 artışla 1,8 milyona ulaşması bekleniyor.

Turizmde 2016 zor bir yıl olacak. Özellikle de Rusya ile yaşanan siyasi kriz turizm sektörünü kara kara düşündürüyor. Alternatif pazarlara yönelen sektörün kurtuluş umutlarından biri de yerli turist. Bu açıdan içinde bulunduğumuz erken rezervasyon döneminde iç pazara yönelik önemli tanıtım kampanyaları gerçekleştiriliyor.

Dört etaptan oluşan erken rezervasyonun halihazırda üçüncü dönemini yaşıyoruz. Uzmanlardan aldığımız değerlendirmelere göre, önümüzdeki nisan ayına kadar sürecek erken rezervasyondan yararlanan yerli turist sayısı yüzde 20 artacak. Geçen yıl 1,5 milyon yerli turistin yararlandığı erken rezervasyondan bu yıl 1,8 milyon yerli turistin yararlanması bekleniyor.

YÜZDE 50 İNDİRİM VAR
Turizmde 2016 yılı Türkiye için, bölgede yaşanan sorunlar ve gerginlikler nedeniyle Rusya pazarından Avrupa’ya kadar turist sayısında ve turizm gelirinde düşüşlerin yaşandığı zor bir yıl olacak. Dünya turizminde de beklenti bu yılın terörün gölgesinde zor bir yıl olacağı yönünde.

Bu nedenle kimi tesisler turist çekebilmek için çeşitli indirimler yaparken kimi tesisler de fiyatlarını 2015 seviyesinde tutuyor. Yerli turist için fiyat bakımından fırsatların çıkacağı bu yılda üçüncü döneme giren erken rezervasyon kampanyalarına ilginin sürdüğü vurgulanıyor.

Şirketlerden aldığımız bilgilere göre, erken rezervasyon kampanyalarının kasım-ocak ayları arasındaki ilk iki döneminde satışlarda yüzde 25’lik artış yaşandı.

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, 23 Kasım’da başladıkları erken rezervasyon kampanyalarının ilk iki döneminde geçen yıla göre yüzde 26’lık artış yakaladıklarını söylüyor. Erkan, yüzde 50 ile başlayan indirim oranlarının yeni dönemlerde düşerek devam ettiğini belirtiyor.~
Şu anda yüzde 45’e varan indirimler söz konusu. En çok Side, Kemer, Bodrum ve Belek bölgeleri tercih ediliyor. Bu arada 5 yıldızlı oteller öncelikli olmak üzere 4 yıldızlı oteller ve butik oteller de tercih ediliyor.

1,8 MİLYONA ULAŞACAK
Figen Erkan, özellikle Rusya ile Türkiye arasında çıkan krizin turizmi de etkileyeceğini öngörerek bu yıl otel fiyatlarında artış yaptırmadıklarını ifade ediyor. Erkan, şunları söylüyor: “Erken rezervasyon indirimlerini yükselterek bu durumu Türk tatilcilerin lehine çevirdik.

Seyahat iptal güvence paketleri de olası iptal veya değiştirme taleplerine kolaylık sağladığı için Türk insanı erken rezervasyonu sevdi, bu kültüre alıştı. Tatillerini erken alarak ucuza getirdikleri gibi bütçelerinde sağladıkları avantajı zaman zaman ikinci bir tatil almak için kullanır hale geldiler.”

Türkiye geçen yıl yüzde 10’lara varan düşüşle yaklaşık 35 milyon turist ağırladı. Yerli turist sayısı ise yaklaşık 7 milyon oldu. Yerli turistin yaklaşık 3 milyonu organize turlar ile tatil yapıyor. Erken rezervasyonla kademeli olarak yüzde 50’lere varan indirim alan yerli turistler, son dakikacılara göre ciddi fırsatlar yakalıyor. Nisan ayına kadar sürecek erken rezervasyon kampanyalarıyla yurtiçi tatilini erken satın alan yerli turistlerin sayısının bu yıl 1,8 milyona ulaşması bekleniyor.,

Sayfa: 1 2İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap