İşte 2019’un vergi rekortmenleri!

İşte 2019’un vergi rekortmenleri!

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2018 vergilendirme dönemine ilişkin yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listesini açıkladı. Listede ilk iki de dahil 57 vergi rekortmeni isminin açıklanmasını istemedi.

ÜÇÜNCÜ RAHMİ KOÇ

Üçüncü sırada ise 54.169.333,78 TL ile Mustafa Rahmi Koç yer alıyor. Yedinci sırada yine Koç ailesinin bireylerinden olan Mehmet Ömer Koç yer alırken ödeyeceği vergi tutarı ise 29.280.745,40 TL oldu.

Gelir İdare Başkanlığı’nın açıkladığı 43 vergi rekortmeninden 31’i İstanbul, 3’ü Ankara, 1’i İzmir, 1’ i Bursa, 3’ü Gaziantep, 1’i Denizli, 1’i Antalya, 1’i Hatay, 1’i Eskişehir’den çıktı.

KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENİ MERKEZ BANKASI

Bu yıl kurumlar vergi rekortmeni ise 10.610.547,56 TL ile tahakkuk ettirilen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası oldu. Vergi rekortmenleri 2019 sıralamasında ilk 20 sırada yer alanlar, isimlerini ve faaliyet gösterdikleri sektörü gizledi. En çok kurumlar vergisi ödeyenler listesinin ilk 10 sırasına bankalar damgalarını vurdu. Kurumlar vergisi rekortmenleri listesinin ilk 10 sırasında 6 banka mevcut. Açıklanan listede bankacılığın yanı sıra doğalgaz,ham çelik üretimi ve temel inorganik kimyasalların imalatı sektöründe faaliyet gösteren kurum ve şirketler de yer alıyor.

LİSTEYE GİREN 6 BANKA

Listeye giren bankalar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıf Bankası ve Yapı Kredi Bankası oldu. Türkiye Petrolleri AO, Ereğli Demir ve Çelik Fab. TAŞ, İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. de vergi rekormentleri listesinde yerİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap