BES’te kesinti tutarları azaltıldı

BES’te kesinti tutarları azaltıldı

2016 yılı, Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) katılımcılar için daha avantajlı hale getirecek mevzuat değişiklikleri ile başladı. Giriş aidatı ve yönetim gider kesintilerine üst sınır getirildi. Sözleşme süresi boyunca yapılabilecek kesintiler, sözleşmedeki devlet katkısı tutarı ile ilişkilendirildi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

535Fon toplam gider kesintisinin, sözleşme yılına göre belirlenmiş oran dâhilinde katılımcı hesabına iade edilmesine karar verildi. 2013 yılında yapılan mevzuat değişikliği ile kesinti tutarlarının düşürüldüğünü hatırlatmakta da fayda var.

Son yapılan düzenlemelerle birlikte, kesintiler gelişmiş ülkeler seviyesine indirildi ve dünya standartlarına uyum sağlandı. Sistemi katılımcılar için daha avantajlı hale getirecek bu mevzuat değişiklikleri, yılbaşından itibaren devreye girdi. Bu yenilikler ile birikimlerin daha hızlı büyümesine katkı sağlayacak düzenlemeler hayata geçirildi.

Yönetmelik kapsamında katılımcıları sistemde kalmaya teşvik edecek farklı bir düzenleme ise fon toplam gider kesintisinin yönetmelikte belirlenen oranlar dâhilinde sözleşmenin altıncı yılından itibaren katılımcılara iade edilmesi olacak.

İade işlemi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayacak olup, iade oranı belirlenirken, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren sözleşmede geçirilen tüm süreler dikkate alınacak. Bu değişiklikle, devamlılığı olan katılımcılar için sistemin verimliliği daha da artacak. Böylelikle, sistemin Devlet Katkısının devreye alındığı 2013’ten beri kazandığı büyüme ivmesini hız kesmeden sürdürmesinin yolu açıldı.

HEDEF KATILIMCILARIN DEVAMLILIĞI
2016 yılında istikrarlı büyümesini sürdürerek, katılımcı sayısındaki lider pozisyonunu güçlendirmek üzere faaliyetlerine devam edeceklerini söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik yetkilileri şunları aktarıyor:

“Oluşan yeni piyasa ve rekabet koşullarına adapte olmak amacıyla satış ve pazarlama çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.

Daha kaliteli üretim ve hizmeti müşterilerimize sunarak bireysel emeklilik branşındaki tüm kriterlerde mevcut pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. BES’in en önemli ihtiyaçlarından biri katılımcıların sistemde devamlılığının sağlanması.

Mevzuattaki değişikliklerin bunu sağlayarak katılımcıların sistemde daha uzun süre kalmasına ve sistemden azami fayda elde etmesine imkân tanıyacağını düşünüyoruz.”

Yeni düzenlemeler ne getiriyor?
Sözleşmenin ilk beş yılında yapılan giriş aidatı ve yönetim gider kesintileri toplamı, her yıl için aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’ini aşamayacak.

Sözleşmenin beşinci yılı tamamlandıktan sonra; mevzuatta tanınan istisnalar hâriç olmak üzere, ilgili sözleşme kapsamında ara verme kesintisi dâhil yönetim gider kesintisi yapılmayacak ve giriş aidatı tahsil edilmeyecek.
Sözleşmenin altıncı yılı ve sonrasında, fon toplam gider kesintisi dâhil olmak üzere yapılabilecek kesintilerin toplam tutarı için ayrıca üst sınır belirlendi.

Bu kapsamda; sözleşmenin yürürlük tarihinden sonlanma tarihine kadar yapılacak kesintilerin toplam tutarı, sonlanma tarihinde sözleşme kapsamında varsa devlet katkısı hesabında bulunan tutar üzerinden yönetmeliğe göre hesaplanacak tutarı geçemeyecek. Devlet katkısı ile ilişkilendirilen kesintiye ilişkin üst sınır kontrolü 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanacak.

Sözleşmenin altıncı yılı ve sonrasında şirket tarafından yapılan fon toplam gider kesintisine ilişkin iade işlemi, 1 Ocak 2021 tarihini müteakip her sözleşme yılı sonunda veya sözleşmenin sonlandırılması durumunda, sözleşme bazında yıllık olarak yapılacak.

Fon toplam gider kesintisine ilişkin kontrolde, yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde yapılacak hesaplama neticesinde, katılımcının bireysel emeklilik hesabına veya katılımcıya iade işlemi yapılacak.

536“Risk iştahındaki bozulma durabilir
Hande Şekerci İş Portföy Araştırma Bölümü, Bölüm Yönetmeni
“ECB politika ve mevduat depo faiz oranlarında veya aylık varlık alımlarında Ocak ayında herhangi bir değişiklik yapmadı.

Draghi’nin ECB’nin Mart ayında yapılacak gelecek toplantısından itibaren para politikası duruşunun gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmesiyle, EUR/USD paritesinde de düşüş görüyoruz. Aralık ayında faiz artırımına başlayan ABD’de ve Euro Bölgesi’nde para politikalarının bir süre daha ayrışacak olması mümkün görünüyor.

Enflasyonun Euro Bölgesi’nde önümüzdeki aylarda çok düşük veya negatif seviyelerde olması beklenirken, ECB’den geçen hafta gelen açıklamalar da enflasyon beklentilerinin politika kararlarını belirleyen ana faktör olduğu yönündeydi.

Bankadan parasal genişlemeye yönelik daha fazla tedbir geleceğine yönelik beklentiler Mart toplantısına kadar piyasaları olumlu etkileme potansiyeli taşıyor. Diğer yandan, Almanya Maliye Bakanı’nın açıklamaları ise ilave gevşeme tedbirlerinin alınmasını destekler nitelikte değildi.

ECB’nin muhtemel ilave gevşeme tedbirlerinin yanında, ABD’de de son dönemde açıklanan büyüme öncü göstergeleri ve enflasyon seviyeleri, FED’in faiz artırımına dair beklentileri geciktirme potansiyeli taşıyor ve bu kanaldan risk iştahındaki bozulmanın bir miktar durulabileceğini düşündürüyor”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap