Dolarda yükseliş devam eder mi? - Ekonomist

Dolarda yükseliş devam eder mi?

Dolarda yükseliş devam eder mi?

Asya’dan gelen ani satışla bir gece yarısı 6,39’a kadar çıkan dolar/TL kısa sürede 5,80’de dengelendi. Ancak bu çıkış hareketine dikkat çeken uzmanlar 5,90’a işaret ediyor. Dışarıda ticaret savaşları ve jeopolitik riskler içeride ise MB kararları izleniyor.

GÖZDE YENİOVA
[email protected]

Uç ay önceki 6,00 seviyelerinden 5,50’ye gelerek bu bantta seyreden dolar/TL, geçen hafta tekrar sert bir yükselişle gündeme oturdu. Geçen hafta sonu Asya piyasalarındaki Çin kaynaklı hareket nedeniyle oluşan ‘flash crash’ (ani kırılma hareketi) sonrasında gece yarısı 6,39’a kadar geldi.

ABD ile Çin’in gümrük tarifelerini karşılıklı artırmaları sonrası yaşanan bu hareketin ardından piyasaların açılmasıyla 5,80’de dengelenen dolar kuru 5,80-5,85 seviyesinde seyretti. Burada özellikle ABD-Çin ticaret gerilimi ve jeopolitik riskler izleniyor.

5,85 SEVİYESİNE DİKKAT
Uzmanlara göre, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı yatırımcılar için risk oluşturuyor ve bu durum gelişmekte olan piyasaların para birimlerini baskılıyor. Uzmanlar, küresel endişeler artarken kurdaki yukarı yönlü harekette içerideki TCMB’nin zorunlu karşılık hamlesi ve gevşemeye dönük para politikası ihtimali nedeniyle risklerin de artmasının etkili olduğunu söylüyor.

Ayrıca Fırat’ın doğusu için planlanan harekat da piyasaların takibinde yer alıyor. 5,85’in önemli direnç seviyesi olduğunu belirten uzmanlar, bu seviyenin aşılması durumunda 5,90 seviyesine işaret ediyor.

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu, önümüzdeki süreçte 5,78 seviyesi üzerinde kaldığı sürece dolar/TL’de yönün yukarı göründüğünü söylüyor.

Turşucu’ya göre, 5,85 ve 6,20 seviyeleri önemli dirençler ve tansiyonun azaldığını söylemek için ilk etapta 5,78 ve ardından 5,67 seviyelerinin altına gerileme olması lazım.

Kurdaki bu harekette global faktörlerin etkili olduğunu söyleyen Turşucu, “ABD-Çin gerginliği nedeniyle Yuan’ın değer kaybı Japon Yeni’ne sıçrarken bu durum TL pozisyonlarını etkilemiş görünüyor.

İç tarafta ise TCMB’nin zorunlu karşılık kararı sonrası kırılganlık arttı. 12 Eylül tarihindeki TCMB faiz kararı da etkili olacak” diyor. Turşucu’ya göre, yurtiçinde belediyelere yönelik kayyum gelişmeleri ve yurtdışında ise FED söylemleri ile Yuan’ın seyri izlenecek.

FAİZ KARARI BEKLENİYOR
ING Menkul Genel Müdürü Bülent Altınel, enflasyon gerçekleşmesi, TCMB’nin para politikası görünümü, küresel ve yurtiçi ekonomik büyüme görünümü, jeopolitik ile siyasi risk algısı ve küresel risk iştahını dolar/TL kurunda belirleyici olacak unsurlar arasında sayıyor.

Altınel, yıl sonuna kadar dolar/ TL kurunun 5,76-6,00 aralığında dalgalanabileceğini söylüyor. Bu süreçte Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. 12 Eylül’de açıklanacak karar ile ilgili olarak faiz indirimi beklentisi sürüyor. Ancak bu son yükseliş piyasalarda endişe yaratmış gözüküyor.

Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün, kurda 5.85’in önemli olduğunu, artan volatilitenin TL’nin kırılgan yapıya sahip olduğunu ve ticaret savaşı üzerinden artan gerilimle değer kaybetme hızının yüksek olabileceğini gösterdiğini kaydediyor.

Yaklaşan hazine borç ödemeleri ve enflasyondaki son zamlar sonrası yukarı yönlü seyirle jeopolitik gelişmeler de değerlendirildiğinde kurda yukarı yönlü eğilimin sürebileceğini öngören Ürkün, 5.85 üzerinde kalıcı olunursa 6.10-6.20’nin sonraki hedefler olabileceği kanaatinde.

TL HIZ KESEBİLİR
Barış Ürkün, “12 Eylül’de TCMB’den faiz indirim olasılığı olduğu görülse de kurdaki oynaklık, eylül ayı baz etkisi öncesi enflasyondaki yukarı yönlü oluşabilecek seyir ve CDS kredi risk primindeki 400 üzeri kalıcılığın sürmesi TCMB’yi faiz indirimi konusunda düşünmeye itebilir.

Verilerle birlikte bu gelişmelerde 12 Eylül’e kadar olumsuz seyir oluşursa TCMB’nin 425 baz puan indirimin ardından bu toplantıyı pas geçmesi ve bekle-gör moduna girmesi muhtemel olabilir.” diyor.

Uzmanların bir kısmı da son çeyreğe doğru küresel resesyon argümanlarının artabileceğini ve TL’de güçlenmenin hız kesebileceğini düşünüyor. Yeni ortalamaların 5,70-5,90’da oluşması beklenirken enflasyon görünümündeki iyileşme paralelinde düşük faiz etkisinin de TL’nin güçlenmesini sınırlayacağı ifade ediliyor.

FAİZDE YÜKSELİŞ KALICI MI?
TCMB tarafından faiz politikasına dair adımların olumlu etkisiyle gösterge faizde geri çekilmelerin yaşandığı görülüyor.

Uzmanlara göre, yılın kalanında TCMB’nin faiz oranında indirime gitme ihtimalinin sürmesi ve global koşulların bunu desteklemesi durumunda yıl sonuna kadar gösterge tahvil faizinde gerileme gözlenebilir.

Fakat hafta başındaki sert hareket sonrası gösterge faiz de bulunduğu yüzde 16’lerden yüzde 17’ye geldi. Merkez Bankası’nın faiz kararı bu nedenle tekrar önemli bir faktör olarak takip edilecek. Uzmanlar, bu süreçte gösterge tahvil faiz oranının yüzde 16-17 bant aralığına yerleşebileceğini öngörüyor.

ALTINDA BEKLENTİLER YÜKSELDİ
Altın fiyatları, küresel ticaret gerilimleri, yavaşlayan ekonomik büyüme ve yatırımcıların alternatif varlık arayışlarının talebi güçlendirmesiyle birlikte yükseldi ve ons başına 1.500 doların üzerine çıkarak altı yılın en yüksek seviyesini gördü.

1.500 seviyesinin üzerindeki seyrini koruyan ons altının cazibesinin sürmesi bekleniyor. Küresel endişelerin devam etmesi, altın fiyatlarında da beklentilerin artmasına neden oluyor. Yabancı kurumlar da bu yönde fiyat beklentilerini güncelledi. İki yabancı kurumun altındaki beklentileri şöyle:

Citigroup
Altın, S&P 500 Endeksi karşısındaki teknik seviyesini kırması durumunda, etkileyici rallisini sürdürebilir. Altın ve S&P 500 Endeksi rasyosu, yükselişi
Noel zamanındaki zirvelere kadar uzatabilecek kilit pivotları test ediyor. Altın lehine yüzde 25’lik bir ralliyi tetikleyebilecek önemli bir yukarı yönlü kırılma hareketinin gerçekleşmesi yalnızca bir zaman sorunu.

UBS
Altın fiyatları, ekonomik yavaşlamanın daha da derinleşme riski ve buna bağlı olarak merkez bankalarının para politikasını gevşeteceği beklentisiyle yükselmeye devam edebilir. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı yeni bir seviyeye ulaştı. Altın güvenli liman olduğunu gösterdi. Altında mayıs ortasında girdiğimiz uzun pozisyonumuza devam ediyoruz. Altın fiyatı, üç aylık dönemde ons başına 1.600 dolar seviyesini görebilir.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap