Halka arzlarda umut, 2016’ya taşındı

Halka arzlarda umut, 2016’ya taşındı

2015’te bir kayıp yılı yaşayan Borsa İstanbul’da, halka arzlar da beklenen verimi sağlayamadı. Bu yıl ise 10 büyük şirketin halka arzının yatırımcılardan ne ölçüde ilgi göreceği merak ediliyor.

MUSTAFA GÜNDOĞDU
mgundogdu@ekonomist.com.tr

Şirketlerin ertelediği halka arzların bu yıl içinde gerçekleşmesi beklenirken, aracı kurum yöneticileri yatırımcıları yeni arzlara karşı seçici olmaları yönünde uyarıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

476
2015 yılında birçok hisse endeksteki kötü performansla birlikte değer kaybederken, 2016 yılı da hem Türkiye için hem de dünya için iyi bir yıl olarak başlamadı. Bu durum da borsaya yeni şirketlerin gelmesini etkiledi.

Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından hazırlanan ‘Borsa Trendleri’ raporunda, 2013-2015 yılları arasında Borsa İstanbul’un halka açıklık oranı 2,17 puan artarak yüzde 40,74 seviyesine ulaşmış olsa da getirinin eksilerde olması ve büyük halka arzların gerçekleşememiş olması düşündürüyor.

10 HALKA ARZ
Mevcut konjonktürde şirketler, yatırımcı bulmaktan çekindikleri için halka arza çok sıcak yaklaşmıyor. Önceki haftalarda Çuhadaroğlu Metal’in halka açılmasıyla, 2016 yılındaki halka arzlar da başlarken, beklenen 10 büyük halka arz ise yatırımcılar açısından merak uyandırıyor.

Buna göre, Paşabahçe, TUSAŞ, STFA, TÜRK-SAT, İGDAŞ ve Ziraat Bankası gibi şirketlerin halka arzı bekleniyor. Bunlarında yanında Vakıfbank, Türk Telekom, THY ve Carrefoursa’nın da ikincil halka arzları piyasalarda konuşuluyor.

FİYATLAR DİRENEMİYOR
SPK ve Borsa İstanbul Yönetimi tarafından halka arz özendirmeleri yapılsa da özellikle 2012 sonrasındaki iştahsızlık gözlerden kaçmıyor. Tabloda da görüleceği üzere, geçen yıl sadece dört şirket, pay piyasasında halka arz edildi.

Venbey Yatırım Portföy Aracılığı Birim Müdürü Tonguç Erbaş’a göre son 2-3 yıl içerisinde gerçekleşen halka arz sayısında ve rakamsal büyüklüğündeki düşüşün nedeni, halka açılan küçük ölçekli şirketlerin neredeyse tamamının halka arz edilen fiyatların belli bir dönem aşağısında seyretmesi.

Ayrıca blok olarak iskontolu satışlardan dolayı istenilen performansı gösterememesi. Erbaş, “Global ekonomik görünümün son yıllarda sağlıklı bir durum sergilememesiyle nedenle risk alma iştahında yatırımcılar açısından bir azalma söz konusu oluyor” diyor. Erbaş, halka arz fiyatlarının ve şirket tanıtımlarında gösterilen değerlerin gerçekleri yansıtmadığı algısının yatırımcılar üzerinde etkili olduğunu dile getiriyor.

BÜYÜK ŞİRKETLER İŞTAHSIZ
2015 yılında Borsa İstanbul, yeni halka arzlarda istenilen seviyeleri ve getirileri elde edemedi. Piyasalardaki belirsizlik ve yaşanan ekonomik dalgalanmalar da büyük şirketlerin bile halka arza yanaşmamasına neden oldu. Diğer bir nedenin ise 2015 yılında TL varlıklarında yaşanan büyük kayıplarının döviz kuruna bağlı şirketleri derinden etkilemesi olarak gösterilebileceğini belirten Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat

Tufan, şirketlerin şeffaf yapıda olan halka arz piyasasında rol almanın iş süreçlerini sekteye uğratabileceği görüşünde olduğuna dikkat çekiyor. “Ayrıca büyük şirketler yeni bir otoritenin denetimi ve gözetimi altına girmekten kaçınıyor.

Büyük çaplı şirketlerin halka arza teşviki için SPK’nın tebliğlerde yayınladığı güçlü yaptırımların azaltılması gerekebilir” diyen Tufan, halka arz edilen şirketlerin de yıllık faaliyet raporlarının kârlılıkla sonuçlanmasının büyük montanlı şirketlerin iştahını artırabileceğini dile getiriyor.
Deniz Yatırım İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Melih Akosman da bu dönemde yatırımcıların orta/uzun vadede portföy yaratma dönemi başladığını ve bu bağlamda yeni arzların da görüleceğini söylüyor.

YATIRIMCI DİKKATLİ OLMALI
Bu yıl FED’in faiz hikâyesinin devam etmesi halinde, borçlanma maliyetlerinin artış göstermesi, şirketlerin ucuz finansman olan halka arzlara yönelmesini bekleniyor. Geçtiğimiz dönemlerde halka arzlarda ciddi kayıplar yaşayan yatırımcıların, yeni gelen arzlara da temkinli yaklaşmasına neden olduğunu aktaran Alan Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, yatırımcıların halka arzdan kısa vadede çok para kazanacağım beklentisini değiştirmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Burçak Gezgin, “Öncelikle sadece halka arz edilecek şirkete göre alım yapılmamalı. Alım kararı, piyasadaki genel hava trende bakılarak yapılması önemli. Halka arzda bir diğer önemli nokta şirketin iskonto oranı” diyor. Gezgin,
bunun dışında halka arzdan sağlanacak kaynağın ne yönde kullanılacağının bir başka en önemli etken olduğunu sözlerine ekliyor.

477NERGİS KASABALI
BURGAN YATIRIM GENEL MÜDÜR YARD.
“Büyük halka arzlar global yatırımcıyı da çekiyor”
“2016 yılında beklentiler 2015’e nazaran daha umutlu olsa da konjonktürün iyi olduğunu söylemek için henüz erken. Dolayısıyla bu yıl halka arzlarda bir patlama olacak demek de çok doğru olmaz. Hem gelişmekte olan ülkelerde hem de Türkiye’de hali hazırda halka açık şirketlerin piyasa değerleri o kadar çok düştü ki, yatırımcılar için de alım için çok fazla seçenek zaten mevcut.

Bir ikincisi, halka açılacak şirketlerin, piyasadaki benzerlerinin çarpanları da düşük seviyelerde. Hal böyle olunca şirket sahipleri ve ortaklan da bu koşullar altında şirketlerini halka açmak için iştahlı olmuyor. Büyük montanlı ve hikâyesi güzel olan şirketlerin halka arzı, hiç şüphesiz piyasalara olumlu etki edecektir. ~
Böyle olunca global yatırımcıları ve borsaya ilgi göstermeyen yatırımcı kitlesini de Türkiye’ye çekmek daha kolay oluyor. Dolayısıyla büyük şirketlerin halkı Türkiye piyasasının en çok ihtiyacı olan şeylerin başında geliyor. Fakat bunun için de piyasa koşullarının biraz daha iyileşmesini bekliyor olacağız.”

10 büyük halka arz gün sayıyor
1- Paşabahçe: T. Şişecam bünyesindeki Paşabahçe’nin de halka arzı aslında geçtiğimiz dönemlerde bekleniyordu. Malum konjonktür dolayısıyla Paşabahçe, bekleyen halka arzlar arasında.

2- TUSAŞ: Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ-TAI) de halka arz için hazırlıklarını tamamlayan şirketlerden. Koşulların uygun olması halinde şirketin de 2-3 ay içinde halka arz edilmesi bekleniyor.

3- STFA: Enerji ve inşaat alanında faaliyet gösteren STFA’nın arzı da büyük beklenti yaratıyor. Şirketin CFO’su Altan Dinç, hazırlıklarının tamamlanmasıyla birlikte 2016’da şirketin arzının sinyallerini veriyor.

4- Vatan Bilgisayar: Şirketin CEO’su Hasan Vatan, mayıs ayında Vatan Bilgisayar’ı halka arz etmeyi planladıklarını belirtiyor. Vatan, halka arzı yönetecek potansiyel danışmanlarla görüşmelere devam ederken, şirketin yüzde 20’sini halka arz etmeyi planlıyor.

5- İGDAŞ: İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, İGDAŞ’ın İBB’deki hisselerinin halka arz yöntemiyle özelleştirilmesi hakkındaki teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre, İGDAŞ’ta İBB’ye ait hisselerin yüzde 51’e kadar olan kısmının halka arz yöntemiyle gerçekleştirilmesi onaylandı.

6- Ziraat Bankası: 2014 yılında dönemin Maliye Bakanı, şimdininBakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ziraat Bankası için tam tarih vermese de bankanın halka açılacağını belirtmişti. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise Ziraat olarak halka arza her şekilde hazır olduklarını söylüyor.

7- Başkent Doğalgaz: Torunlar Grubu bünyesindeki şirketin de yıl içinde hakla arzı bekleniyor. Arzın yabancı yatırımcılara cazip gelmesi için en az yüzde 25 hisse söz konusu olması getirdiğini belirtiliyor.
8- Global Tower: Söylenenlere göre Turkcell, baz istasyonu ve altyapı işlerini yapan şirketi Global Tower’ı halka arz etmeye hazırlanıyor. Yüzde 100 Turkcell iştiraki olan şirket, Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise üçüncü büyük kule ve altyapı operatörü konumunda bulunuyor.

9- Türksat: Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, “Türksat olarak halka arza hazırız. Uluslararası bir denetim şirketiyle anlaştık. Bazı bankalarla anlaşıp halka arzla ilgili ön rapor aldık” derken, 2015 sonuna kadar halka arz çalışmalarını bitireceklerini belirtmişti. Beklenti, halka açılmanın 2016’da olması…

10- Borsa İstanbul: Borsa İstanbul’un halka arzı, Hazine’ye ait yüzde 49 oranındaki paylardan gerçekleştirilecek. Hazine’ye ait payların yüzde 42,75’e kadar olan kısmının halka arzda değerlendirilmesi beklenirken, tarih olarak 2016 sonu gösteriliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap