Malatyalı girişimcilerin adresi olacağız

Malatyalı girişimcilerin adresi olacağız

Burcu Tuvay

Malatya 2’nci OSB İş Geliştirme Merkezi MİŞGEM hizmete girdi.  Malatya Ticaret ve Sanayi Odası liderliğinde kurulan MİŞGEM, kentteki küçük ve orta boyutlu işletmelerle, girişimciler için adres olmayı hedefliyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

İŞGEM’ler (İş Geliştirme Merkezleri) ‘KOBİ fidanlığı’ olarak yeni girişimcileri yetiştirme ve piyasaya alıştırma rolü üstlenen destek kuramları olarak tanımlanıyor.

580Bu doğrultuda Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında kurulan Malatya 2’nci OSB İŞGEM, yol göstermek, kiralık alan tahsis etmek, pazarlama dahil olmak üzere her türlü ihtiyaç için danışmanlık yapmak, eğitim programları düzenlemek ve iş planları hazırlamaya yardımcı olmak misyonuyla yeni girişimcilere geniş kapsamlı destekler sağlıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Mali Programları Daire Başkanı Murat Altun, projeyle KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet edebilirliğinin artırılmasının ve ilgili bölgelerde yerel ekonomik gelişime katkıda bulunulmasının hedeflendiğini söylüyor. Altun, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Seçili Yörelerde Üç Yeni İşgem Kurulması ve Türkiye’deki İŞGEM’ler Arasında Ağ Oluşturulması Projesi hakkında bilgi verir misiniz?
Proje ile Kastamonu, Malatya ve Tokat illerinde İŞGEM’ler kuruldu. Bu kapsamda İŞGEM binalarının inşası, binalar için bilgi teknolojisi altyapısının oluşturulması ve ofis mobilya ekipmanlannın alınması sağlandı.

Ayrıca daha odaklanmış, uzmanlaşmış, kapsamlı girişimcilik destek mekanizmalarım yaygınlaştırmak ve geliştirmek; bunun yanı sıra yeni ve var olan inkübatörler (kuluçka merkezi/İŞGEM’ler) arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla danışmanlık ve eğitim hizmetleri verildi. Bu hizmetlerin verilmesine de halihazırda devam ediliyor.

Proje ile neler hedefleniyor?
Proje, Rekabetçi Sektörler Programı altında uygulanan projelerimizden biri. KOSGEB tarafından sunulan projeyle, işe yeni başlayan işletmelerin güçlendirilmesi ve teşvik edilmesi ile KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet edebilirliğinin artırılması ve ilgili bölgelerde yerel ekonomik gelişime katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Proje kapsamında girişimcilere ne gibi destekler veriliyor?
İŞGEM’lerde başvuru noktasından başlamak üzere girişimci adaylarına çeşitli danışmanlık hizmetleri veriliyor. Ön kuluçkalama hizmetleri kapsamında girişimci adaylarının iş fikirleri değerlendirilip, uygun olanlar detaylı bir çalışmadan sonra uygulanabilir bir model olarak şekillendiriliyor.

Girişimcilere KOSGEB’e başvuru ve iş planı hazırlama danışmanlığı, çeşitli finans kaynaklarına erişim olanakları, kuramsal kimlik hazırlama ve tanıtım desteğinin yanı sıra pazarlama, satış, müşteri ilişkileri yönetimi, finansman ve bütçeleme konularında da eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriliyor.

Kiralama bedelleri nedir?
Kiralar rayiç bedeller baz alınarak ilk yıl yüzde 30, ikinci yıl yüzde 20 ve üçüncü yıl ise yüzde 10 indirim sağlanarak hesaplanıyor. Bu çerçevede ilk yıl için aylık kira giriş katında metrekare başına 5 TL, birinci katta 4 TL ve bodrumda ise 3 TL.

“Yüzde 100 doluluk hedefliyoruz”
Malatya İŞGEM olarak ne gibi hedefleriniz bulunuyor?

Doluluk oranını arttırmak ve bu yıl sonuna kadar yüzde 100 doluluk oranına ulaşmak, bu çerçevede İŞGEM’in tanıtımı ve duyurusu ile ilgili seminer, konferans ve panellerin düzenlenmesi planlanıyor.

Sunmuş olduğumuz hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini arttırmak, ayrıca halihazırda İŞGEM girişimcilerine verilen eğitim ve danışmanlık hizmetlerini yayarak talep eden tüm girişimcilere vermek de planlarımız arasında.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap