Enflasyon gıda ile düşüşte

Enflasyon gıda ile düşüşte

orhankaracaYıllık enflasyon mart ayında yüzde 8,78’den üzde 7,46’ya indi. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu mart ayında yüzde -0,04 oldu. Yani mart ayında fiyatlar genel seviyesi az bir miktarda da olsa geriledi.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Oysa geçen yılın aynı ayında fiyatlar genel seviyesi yüzde 1,19 artmıştı. 12 aylık enflasyon hesabından bu oran çıkıp yerine az da olsa negatif bir oran girince doğal olarak yıllık enflasyon da geriledi. Nisan ayında yüzde 8,78 olan yıllık enflasyon mart ayında yüzde 7,46’ya indi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
4023TÜFE enflasyonu şubat ayında da sıfırın biraz altında çıkmış ve yüzde -0,02 olmuştu. Böylece uzun bir aradan sonra ilk kez iki ay üst üste negatif enflasyon yaşanmış oldu. Böyle bir durum en son 2012’nin yaz aylarında görülmüştü.

Üstelik 2003 = 100 bazlı endeksin tarihinde ilk kez mart ayında negatif enflasyon yaşanmış durumda. Son iki ayda üst üste yaşanan negatif enflasyon yıllık enflasyonu 2 puandan fazla aşağı çekti. Daha ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 9,58 düzeyindeydi.

TÜFE’nin alt kalemlerine bakıldığında son iki ayda enflasyonda yaşanan düşüşün büyük ölçüde gıda fiyatlarındaki gerilemeden kaynaklandığı anlaşılıyor. Gıda fiyatlarındaki değişim iki aydır “mevsim normalleri”nin (son 10 yılın ortalaması) altında gerçekleşiyor.

Son iki ayda yaşanan düşüş enflasyonun yıl sonu ufkunu da önemli ölçüde değiştirdi. Enflasyonun yıl sonu ufkunu, yılın geri kalan döneminde aylık enflasyon oranlarının hep mevsim normalleri civarında çıkacağı varsayımıyla hesaplıyoruz. Daha ocak ayında enflasyonun yıl sonu ufku yüzde 9-10 arasındaydı. Şimdi ise enflasyon yıl sonunda yüzde 7-7,5 arasında çıkabilir gibi görünüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap