Konut satışları yeniden yükseldi - Ekonomist

Konut satışları yeniden yükseldi

Konut satışları yeniden yükseldi

orhankaracaŞubat ayında geçen yıldan yüzde 7 daha fazla konut satıldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tapu kayıtlarına dayanan verilerine göre, şubat ayında 101 bin 703 konut satıldı.

DR. ORHAN KARACA
[email protected]

Geçen yılın aynı ayında satılan konut sayısı 95 bin 21’di. Buna göre şubat ayında konut satışlarında yıllık bazda yüzde 7’lik artış yaşanmış durumda. Konut satışlarında ocak ayında geçen yıla göre yüzde 1,9’luk düşüş vardı. Bu düşüşün ardından yeniden yükseliş yaşanması umut verici oldu.

Görsele tıklayın
2058 Ancak bu artışın ne kadar devam edeceği şüpheli. Çünkü şu sıralarda tüketicinin geleceğe bakışı pek iyimser değil. Üstelik konut kredisi faizleri de yüksek seyrediyor.

Geçen yıl bu sıralarda da tüketicinin geleceğe bakışı kötümserdi ama konut kredisi faizleri 3,5 puan kadar daha düşüktü. O sıralarda yüzde 11 civarında olan konut kredisi faizleri şu anda yüzde 14,5 civarında bulunuyor. Bu gelişmeler konut talebinin önümüzdeki aylarda yeniden zayıflamasına neden olabilir.

Esasında ocak ayındaki düşüşte ve şubat ayındaki yükselişte iş günü farklılıklarının da etkisi var gibi görünüyor. İş günü farklılıklarının tapu dairelerinde yapılan işlemlerin sayısını etkilemesi mümkün. İş günü sayısı ocak ayında geçen yıldan 1,5 gün düşük, şubat ayında ise geçen yıldan 1 gün fazlaydı.

İş günü farklılıklarına göre düzeltme yaptığımızda, ocak ayında düşüş değil yüzde 4,8’lik artış çıkıyor. Şubat ayındaki artış ise yüzde 2,4’e iniyor. Bu da her iki ayda da konut satışlarındaki artışın esasında zayıf seyrettiğini ve fazla bir eğilim değişikliği de olmadığını ifade ediyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap