Perakendeye odaklandı

Perakendeye odaklandı

970İstanbul Avrupa Yakası’nda 4,5 milyon aboneye ulaşan CLK Boğaziçi Elektrik, perakende atağına kalktı. Şirket, Müşteri İşlem Merkezi (MİM) mağazaları açmaya odaklandı.

CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, “Devletten devraldığımız 13 işletme merkezi vardı. Bunları yeniden yapılandırdık. Şu anda 120 olan MİM sayımızı haziran ayına kadar 220’ye çıkaracağız” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
[email protected]

Türkiye’nin yükselen gruplarından Cengiz, Limak ve Kolin’in içinde yer aldığı ortak girişim grubu tarafından kurulan CLK Enerji, çatısı altındaki Akdeniz, Boğaziçi, Çamlıbel ve Uludağ Elektrik şirketleriyle enerji sektöründe dağıtım, perakende satış ve toptan satış hizmeti veriyor.

Grubun en güçlü kolu ise İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki 4,5 milyon abone sayısı ile Türkiye’nin alanında en büyük kuruluşu olan CLK Boğaziçi Elektrik. 6 milyar TL cirosu, 12 milyar TL nakit akışı olan bu şirket 400 kişiye istihdam sağlıyor.

CLK Boğaziçi Elektrik, şimdi perakende sektöründe atağa kalktı. Son dönemde ‘MİM’ adını verdiği ‘Müşteri İşlem Merkezi’ mağazaları açmaya odaklanan şirket, geçen yıldan itibaren her üç günde bir mağaza açılışına imza attı. Böylece 120 mağazaya ulaştı. Şirket, bu operasyon için şimdiye kadar 3 milyon TL’lik yatırım yaptı.

220 MİM’E ULAŞACAK
Her ne kadar artık birçok işlem internet ortamında yapılsa da hala yüz yüze kanalları seven bir kesim var. MİM’ler ile bu müşteri grubuna ulaşılması hedefleniyor. CLK Boğaziçi Elektrik’in finans kökenli genel müdürü İbrahim Gümüşlü, son bir yıldaki mağaza açılışlarıyla en hızlı büyüyen perakende şirketleri arasına girdiklerini söylüyor.

Gümüşlü, “Devletten kalan ve fatura tahsilatı da yapılan 13 işletme merkezi ve tahsilat vezneleri vardı. Bunları kurumsal kimliğimizle yeniden yapılandırdık ve yenilerini açtık” diyor.

51 ŞİRKETLE İŞBİRLİĞİ
Şirket, bu yılla birlikte MİM sayısında atağa hazırlanıyor. Önümüzdeki haziran ayına kadar 100 yeni MİM açılacak ve toplamda 220 perakende noktasına ulaşılacak. MİM’lerde ödeme işlemlerinin yanı sıra çeşitli avantajlar ve kampanyalar da sunuluyor. Bu çerçevede beyaz eşyadan sağlığa ve yiyeceğe kadar 51 farklı firma ile anlaşma yapılmış durumda. Bu firmalarla kurulan işbirliği sayesinde ortak kampanyalar düzenleniyor.

CLK Enerji’nin dört bölgedeki 11 ilde 10 milyona ulaşan abonesi var. 46 milyar kWh yıllık elektrik satışı gerçekleştiriyor. CLK Enerji, eski adı BE-DAŞ olan CLK Boğaziçi Elektrik’i 2013’teki özelleştirmede 1 milyar 960 milyon dolarlık bedelle almıştı. CLK Boğaziçi Elektrik, 17 milyar kWh’i geçen elektrik satışı ile piyasanın lideri konumunda bulunuyor.

100 bin abone icralık
CLK Boğaziçi Elektrik, ayda 4 milyonun üzerinde fatura gönderimi yapıyor. Faturaları zamanında ödemeyenlerin sayısı ise aylık200 bini buluyor. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, bu nedenle yılda 100 bin kişinin icralık olduğunu belirtiyor.

Gümüşlü, yaşadıkları diğer bir sorunun ise elektrik aboneliğini üzerine geçirmeyen kiracılardan kaynaklandığını kaydediyor. Gümüşlü, şunları anlatıyor: “Aslında kiracıların, ev sahiplerinin üzerine olan elektriği kullanması kanunen suç. Ancak İstanbul’da her beş kişiden birinin elektriği başkasının üzerine.

800-900 bin kişinin böyle olduğunu tahmin ediyoruz. Kiracının ödemediği faturanın bedelini muhatabımız ev sahibi olduğu için ondan tahsil ediyoruz. Oysa elektrik açma ya da kapama işlemi mobil uygulama ile bile yapılabilir durumda.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap