Finans

Finansal Hizmetler Güven Endeksi haziranda geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), haziranda 4,9 puan azalarak 168 seviyesine geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı.

Finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre, endeks haziranda 4,9 puan azalarak 168 seviyesine geriledi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE’yi artış yönünde, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi ise FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler bir önceki aya kıyasla zayıflamaya devam etti. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ise güçlendi.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi.

Haziran ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)“ ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörleri bir önceki aya göre sırasıyla 5,5 ve 16,4 puan azalırken, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ sektörü ise 9,9 puanlık artış kaydetti.

Güncel

Konya Şeker bayram avansını erken ödüyor

Konya Şeker'in bayram avansı 1 Temmuz Cuma günü saat 17.30 itibarıyla hesaplara yatacak. Konya Şeker…

5 dakika önce

SPK’dan Koroplast’ın halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret AŞ'nin halka arzını…

6 dakika önce

Dolar bugün ne kadar? 1 Temmuz canlı dolar- euro rakamları

Gündemin merak edilen konuları arasında dolar, euro kurları geliyor. Özellikle son dönemde dolar yatırımcıların yakın takibinde…

13 dakika önce

BOTAŞ’tan doğalgaz fiyatlarına ilişkin açıklama

Doğalgazda temmuz ayından itibaren geçerli olacak mesken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarife sabit…

13 dakika önce

Asgari ücrette kritik gün… Yönetmelik değişti

Asgari Ücret Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Buna göre, asgari ücret zammı Resmi Gazete'de yayımlandığı gün yürürlüğe…

8 saat önce

Otoyollarda yeni hız sınırı bugün başladı: Otoyollarda yeni hız limiti kaç oldu?

Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması bugünden (1 Temmuz) itibaren başladı. Peki, otoyollarda yeni hız limiti…

9 saat önce