Karaçam’dan ‘Bir Dönüşüm Yolculuğu’

Karaçam’dan ‘Bir Dönüşüm Yolculuğu’

Yapı Kredi Bankası’nın genel müdürlük koltuğunda 12 yıl boyunca oturdu ve 1987-1999 döneminde Türk bankacılık sektöründe birçok yeniliğe imza attı Burhan Karaçam. Kredi kartları, taksitli kartlar, fatura ödemeleri, telefon bankacılığı gibi bireysel bankacılık ürünleriyle Türk bankacılık sektöründe yeni bir dönem başlattı. Burhan Karaçam, bu döneme ilişkin kitabını daha önce yayınlamıştı. Şimdi de genel müdürlüğü döneminde bankadaki değişimi anlatan belgeseli hazırladı ve iş ve finans dünyasından geniş bir katılımla belgesin gösterimini yaptı.

“Dönüşüm Yolculuğu” adlı belgesel, geçen salı akşamı Boğaziçi Üniversitesi’nde gösterildi. Katılım kadrosu da zengindi. İş dünyasından Güler Sabancı, Zeynep Bodur Okyay, Ali Koç, Erkut Yucaoğlu, Halis Komili, Mustafa Taviloğlu, Faruk Eczacıbaşı gibi isimler vardı. Finans dünyasından da Hüsnü Özyeğin, Ersin Özince, Hakan Binbaşgil, Turgay Gönensin, Cemal Kişmir katıldı.

Yapı Kredi Bankası’ndaki dönüşüm yolculuğundaki takım arkadaşlarından Tayfun Bayazıt, Melih Şensoy, Yapı Kredi Bankası’nın Genel Sekreteri Salih Başağa, Ahmet Peçen, Uğur Gürses, Kredi Kayıt Bürosu GenelMüdürü KasımAkdeniz de gösterime katılanlar arasında yer aldı. Gösterimden önce katılımcılara kısa bir konuşma yapan Burhan Karaçam, hazırlanan kitap ve belgeselin bir kurum tarihini anlatmanın yanı sıra, bankacılıktaki köklü değişimin yol açtığı toplumsal değişim ve dönüşümün öyküsü olduğunu söylüyor.

Burhan Karaçam sözlerine şöyle devam etti:
“Yapı Kredi Genel Müdürlüğü görevine, çok farklı kültürlerden etkilenerek geldim. Yapı Kredi, benim açımdan birikimimi, içinde yaşadığım toplumla paylaşmak için büyük bir fırsat oldu. En büyük şansım, Yapı Kredi’de vizyonumu ve değerlerimi paylaşacak insanların var olmasıydı. Birlikte sadece Yapı Kredi’yi değil, aynı zamanda Türk bankacılık sektörünü de dönüştürdük.”

Burhan Karaçam, konuşmasının sonunda bu dönüşüme imza atan ekibe destek olan, o dönemin banka sahibi Mehmet Emin Karamehmet’e de teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Gösterimin ardından Karaçam’a, katılımcılardan ne gibi tepkiler aldığını sorduk. Yanıtı şöyle oldu: “Hem iş insanlarından hem de belgeseli izleyen bankacı arkadaşlardan çok olumlu tepkiler aldım. Bu sürecin belgelendirilmesi gerekiyordu. Ben de bunu yaptım.”

Burhan Karaçam, katılımın yüksek olduğu belgesel gösterimi öncesinde kısa bir konuşma yaptı.

KATARLILAR FİNANSBANK’TAN VAZGEÇTİ Mİ?
Finansbank hisselerinin satışına ilişkin gelişmeleri,bu köşededen sizlere aktarmaya çalışıyoruz.Geçen hafta,iki talipli kuruluştan BBVA ve katarlı QNB’nin yaklaşımlarına yer vermiştik.BBVA’nın Finansbank için taşıdığı heyacanın Türk yöneticiler tarafından paylaşılmadığını aktarmıştık.Nitekim,BBVA tarafından ilginin fiilen bittiği bilgisine ulaştık. Favori alıcı olarak görülen Katarlı finans kuruluşunun da süreçten çekildiği söyleniyor.Ancak,bunu doğrulayacak bilgiye henüz ulaşamadık.Bir bankacı,”Benim duyduğum,verilen tekliflerin ana hissedar tarafından beğenilmediği ve düşük bulunduğu yönünde”diyor.Yabancı bir bankanın yönetim kurulu üyesin de “Katarlıların çekildiğini duymadım.Ama haber doğru ise iyi bir haber değil”değerlendirmesini yaptı.Bir yatırım bankacısın da Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerindeki gerilime dikkat çekiyor.Aynı bankacı,”Suriye ile dört yıldan beri ilişkilerimiz ortada.Buna yenileri eklendi.Uçak düşürüldü,Irak’a asker gönderildi.Üstelik hiç de iyi açıklamalar gelmiyor.Bu ortamda kim türkiye’den banka almak ister ki?” sorusuyla olumsuz havayı aktardı.

Özge Pala

Özge Pala

“Bank Asya ile ilgimiz yok”
Geçen hafta bu köşede “Ziraat Bankası-Bank Asya yeniden mi?” başlığıyla yer verdiğimiz haber için Ziraat Katılım Bankası’ndan açıklama geldi. Açıklamayı aktarıyoruz. “Ziraat Katılım Bankası, 675 milyon TL sermayeyle BDDK’nın 10/10/2014 tarih ve 6046 sayılı izniyle kurulmuş olup, 12/05/2015 tarih, 6302 sayılı kararıyla da faaliyet izni alarak ilk Kamu Katılım Bankası olma özelliği ile 29.05.2015 tarihinde Eminönü Şubesi ile faaliyetine başlamıştır. Aralık 2015 tarihi itibariyle, yurt içinde 21 şubesi ve 452 personeli ile müşterilerine hizmet veren Ziraat Katılım Bankası, kuruluş iznini almasını müteakip çok kısa sürede tüm operasyonel altyapı ve iş süreçlerini oluşturmuş, ihtiyaca uygun nitelik ve sayıda personel seçimi ile 29 Mayıs 2015 tarihi itibariyle müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır.

Kurulduğu tarihinden bu yana her geçen gün büyümeye devam eden ve Türk ekonomisine katkı sunmayı ana ilke olarak benimseyen Ziraat Katılım Bankası, açıldığı dönemde belirlenen projeksiyonları doğrultusunda organik olarak büyümesine devam etmektedir. 06.12.2015 tarihli Ekonomist Dergisinde yayınlanan haberde ‘Ziraat Bankası-Bank Asya yeniden mi?’ başlıklı haberde belirtilen konular gerçeği yansıtmadığı gibi, ne Bank Asya ile ne de başka bir finansal kurumla satın alma, çalışan transferi vb. konularda görüşme/temas gerçekleştirilmemiştir.”

Pieter- Bas Vos

Pieter-Bas Vos

Sigorta Cini, rol model olacak
Türkiye’nin ilk perakende sigorta dağıtım kanalı, NN Grubu’nun yatırımı Sigorta Cini, sigortacılık hizmetini mağazalaştırarak kolay ulaşılır olmasını hedefliyor. Türkiye genelinde altı ilde 19 mağazada 105 çalışanı olan Sigorta Cini, sekiz sigorta şirketinin ürünlerini karşılaştırmalı olarak müşterilerine sunuyor. Şirketin hedefi 2016’da 10 mağaza daha açarak 18 milyon TL’lik yatırıma ulaşmak.

Sigorta Cini CEO’su Pieter-Bas Vos, 2014’teki 6,6 milyon TL prim üretimini 2015’te 17,5 milyon TL seviyesine çıkardıklarını anlatıyor. 2016 yılında da aynı hızda olmasa da büyümenin devam edeceğini kaydeden Vos, Türkiye’deki sistemin başarılı olması halinde NN Grubu’nun diğer ülkelerdeki faaliyetlerine de rol model olarak kullanılacağını söylüyor. Online platformun şu anda yüzde 10-15 pay aldığını kaydeden Vos, hedeflerinin bu oranı da kademeli olarak yükseltmek olduğunu sözlerine ekliyor.

ENERJİ SEKTÖRÜNDEN SİGORTACILIĞA…
Aksigorta’da insan kaynaklarında sorumlu genel müdür yardımcılığı görevine özge pala atandı.Pala,Sigorta sektörüne enerji sektöründen geçiş yaptı.Profesyonel kariyerine çimento sektöründe başlayan pala,Sabancı Holding bünyesindeki enerjisa şirketinde stratejik insan kaynakları grup müdürü olarak görev yapıyordu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap