Yapı Kredi’de üst yönetim yeniden şekilleniyor - Ekonomist

Yapı Kredi’de üst yönetim yeniden şekilleniyor

Yapı Kredi’de üst yönetim yeniden şekilleniyor

Koç Holding ile İtalyan UniCredit’in ortak yönetime sahip olduğu Yapı Kredi’de geçen 30 Kasım’da duyurulan satış işlemi tamamlandı. Böylece Koç Holding’in Yapı Kredi’deki doğrudan payı yüzde 40,97’den 9,02 puan artarak yüzde 49,99’a yükseldi.

UniCredit’in payı ise yüzde 31,93’e geriledi. Bu devrin gerçekleşmesiyle eş zamanlı olarak, Unicredit’in yüzde 12’lik ek hisseyi de teklif toplama usulüyle yatırımcılara sattığı duyuruldu. Böylece UniCredit’in Yapı Kredi’deki doğrudan payı yüzde 19,93’e indi.

Teklif toplama sürecinde satış fiyatının 2,88 TL üzerinden gerçekleştiğini söyleyen uzmanlar, yüzde 9,02’lik payın ise Koç Grubu’na 2,12 TL üzerinden satıldığını hatırlatıyor. Yapılan yüzde 12’lik ek satışın değerlemesi, bankanın son piyasa değeri ve öz sermayesine göre 0,59x PD/DD üzerinden gerçekleşmiş oldu.

Bundan sonraki süreçte Unicedit’in en az altı ay boyunca elindeki YKB hisselerini satamayacağı ifade ediliyor. Ancak sonrasında, UniCredit’in elindeki yüzde 19,93’lük Yapı Kredi payını tekrar satış sürecine sokabileceği, bunun da Yapı Kredi hissesinde baskı unsuru olabileceği yorumları yapılıyor.

Koç Grubu’nun ek satışta ilk satın alıcı olma opsiyonunu kullanmaması da dikkat çekici olarak yorumlanıyor. Devir işlemiyle birlikte bankanın yönetim kurulunda ve üst yönetiminde bulunan UniCredit yöneticileri görevlerinden ayrıldı.

Yönetim kurulu murahhas üyesi ve operasyonlardan sorumlu başkan (COO) Marco Lannaccone ile birlikte yönetim kurulu üyeleri Gianfranco Bisagni, Mirko Davide Georg Bianchi, Carlo Vivaldi ve Giovanna Villa, 5 Şubat’ta istifa etti.

İlk genel kurulun onayına sunulmak üzere yönetim kurulu üyeliklerinden birine Nevin İmamoğlu İpek ve yönetim kurulu başkan vekilliği görevine ise yönetim kurulu üyesi olan Levent Çakıroğlu atandı.

Bunun yanında bankanın genel müdür yardımcılığı görevinde bulunan İtalyan ortak temsilcileri de istifa etti.

Finansal planlama mali işler yönetiminden sorumlu genel müdür yardımcısı Massimo Francese, iç denetim yönetiminden sorumlu genel müdür yardımcısı Giovanni Battista Avanzi ve risk yönetiminden sorumlu genel müdür yardımcısı Albert Angersbach, 5 Şubat itibarıyla görevlerinden ayrıldılar.

Bu görevler için ise henüz atama yapılmadı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap