Ürünü olan girişimciyi destekleyecek

Ürünü olan girişimciyi destekleyecek

Erken aşama girişimlere yatırım yapan StartersHub, yeni dönemde stratejisini değiştirdi. Hedefi global pazarlara ulaşmak olan girişimlere yatırım konusunda öncelik verilecek. Ürünü piyasaya çıkmış ve gelir elde etmeye başlamış girişimcilere destek sunulacak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

StartersHub, 2015 yılında erken aşama girişimlere yatırım yapmak üzere kurulmuş 8,5 milyon dolarlık bir fon. Bir hızlandırma programı olarak önce erken aşama teknoloji yatırım fonu olarak kurulan StartersHub, bugüne kadar global vizyona sahip start up’lara hızla büyüyen bir şirket olma sürecinde destek sunuyordu. StartersHub, 2019 yılı itibariyle stratejik bir değişikliğe gitti.

Bu yıl itibariyle İstanbul ve San Francisco merkezli erken aşama teknoloji yatırım fonu olarak kendisini tanımlamaya başladı. Böylece StartersHub, belli dönemlerde açtığı hızlandırma programları aracılığıyla gerçekleştirdiği yatırım yapma modelini yeni dönemle birlikte değiştiriyor.

Bu modelde, her yatırım yapılan girişimin hedeflediği sektöre ve müşteriye yönelik yaşadığı problemlerin çözümlerini bulacağı mentorluk oturumları, iş geliştirme, pazarlama, hukuk ve finans destekleri ve ihtiyacı olan iş ağını sağlayacak.

GELİŞİM GÖZLENECEK
Seçtikleri ve 3-6 ay arası gelişimini gözlemledikleri girişimlere 250 bin dolara kadar yatırım gerçekleştirdiklerini ifade eden StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, yeni yatırım modeli ile birlikte genelde B2B iş modeline sahip, yapay zeka, veri bilimi gibi son zamanların önemli teknoloji konularında çalışan ve amacı global pazarlara ulaşmak olan girişimlere yatırım konusunda öncelik vereceklerini belirtiyor.

SEKİZ START UP SEÇECEK
Bu yeni model ile start up’a özel bir program uygulanacak. Yeni dönem itibariyle artık ürünü piyasaya çıkmış ve gelir elde etmeye başlamış girişimcilere destek sunulacak.

Starter-sHub’ın bünyesinde 100’den fazla mentor bulunuyor. Doğru mentor ile doğru start up’ı eşleştirdiklerini ifade eden Ebru Dorman, satış kanalı, fiyat-lama, ürünlerin ne şekilde paketleneceği, satış sonrası destek, maliyet modeli gibi birçok konuda eğitimler verdiklerini anlatıyor.

Şu ana kadar StartersHub tarafından 58 farklı girişime 3,5 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştirildi. “Bizim ilk yatırımlarını gerçekleştiğimiz girişimler sonraki yatırım turlarında diğer yatırımcıların katılımı ile 30 milyon dolardan fazla yatırım aldı” diyen Ebru Dorman, ABD Silikon Vadisi’nde de ofisini açtıklarını vurguluyor.

ABD pazarına giriş konusunda yatırım yaptığı girişimlere bu ofis aracılığı ile detaylı destek sunuluyor.

ÜRÜNÜ OLAN GİRİŞİMCİYİ DESTEKLEYECEK
Şu ana kadar yatırım yapılan 58 girişimin 17’sinin yurtdışı merkezli girişimler olduğu bilgisini veren Ebru Dorman, bu girişimlerin Hollanda, Almanya, Hindistan, Amerika ve Ukrayna, Sırbistan, Dubai gibi farklı coğrafyalardaki ülkelerden geldiğini söylüyor. Dorman, “Bölge ülkelerdeki start up’ları da gözlemliyoruz ve onları Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.
İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap