Afrika ve Çin'de hastaneler kuracak - Ekonomist

Afrika ve Çin’de hastaneler kuracak

Afrika ve Çin’de hastaneler kuracak

Türkiye’de büyük sağlık grupları için anahtar teslim hastaneler yapan Acendis, önümüzdeki dönemde yurtdışında hızlı büyüyecek. Acıbadem ve Medicalpark gibi grupların yurtdışı açılımlarını üstlenen şirket, 2017’de özellikle Afrika’da ve Çin’de etkinliğini artıracak. Acendis CEO’su Hasan Şahin, “2017’de ciromuzu 90 milyon Euro’dan 110 milyon Euro’ya çıkaracağız” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
[email protected]

Temelleri 1995 yılında Almanya’da atılan Acendis, bugüne kadar 200’ün üzerinde hastane projesine anahtar teslim olarak imza attı. 20’nin üzerinde ülkede aktif hizmet veren şirket, Türkiye’de de Acıbadem’den Medical Park’a kadar zincir hastanelerin birçoğu için proje gerçekleştirdi.

Bugün de Türkiye’deki sağlık gruplarının büyük metrekarelerdeki yeni hastane yatırımları için çalışmalarını sürdürüyor. 2016’yı 90 milyon Euro ciro ile kapatmayı hedefleyen Acendis, 2017’de ise cirosunu 110 milyon Euro’ya çıkarmayı planlıyor.

YURTDIŞINA YÖNELECEK
2016’da faaliyetlerinin yüzde 75’ini Türkiye’nin oluşturduğunu belirten Acendis CEO’su Hasan Şahin, önümüzdeki dönemde ise bu oranı yüzde 50’ye çekip yurtdışı projelere hız vereceklerini söylüyor.

Özellikle Afrika ve Çin pazarlarına ağırlık vereceklerini dile getiren Şahin, şöyle devam ediyor: “Hastanecilik anlamında Çin şu anda en büyük pazar. Yılda 100 tane 5 bin yatağa kadar çıkan hastaneler yapılması gündemde.

Ocak ayında Çin’deki şirketimiz faaliyete geçiyor. Gana’da da haziran ayında ilk yatırımımızı hayata geçireceğiz. 2017’de Cibuti’nin ilk özel hastanesini de açacağız. Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Nijerya, Gabon ve Fildişi’ne yönelik de yatırım planlarımız var.”

Acendis’in Türkiye’nin yanı sıra yurtdışı yatırımları da 2016 yılında sürdü. Şirket Eylül 2016’da Suudi Arabistanlı bir grup ile ortaklık yaptı. Bununla birlikte 2017’de bu ülkede de hastane yatırımlarına başlayacak. Kuzey Irak’ta da geçtiğimiz dönemde altı hastane yaptırımı gerçekleştiren şirket, bu pazarda 2018 yılından sonra ciddi büyüme bekliyor.

2017’de Ürdün’de Amman’da da büyük bir özel hastane açacaklarını belirten Hasan Şahin, şunları anlatıyor: “Türk grupların yurtdışı yatırımlarını da üstleniyoruz. Mesela Acıbadem Makedonya’daki kliniğinden sonra ilk yatırımını Amsterdam’da hayata geçiriyor.

Acıbadem Grubu, geçtiğimiz mayıs ayında Bulgaristan Sofya’da da dört hastane aldı. Bunların yenilenmesini de biz üstlendik. Ayrıca Medical Park için Bağdat’taki laboratuvar yatırımlarımız da devam ediyor.”“TÜRKİYE İLK 10’DA”

Özel sağlık sektöründe dünya liginde ABD, AB, Tayland, Singapur, gibi ülkeler başı çekiyor. Türkiye’nin de bu alanda doğru adımlarla ilerlediği görüşünde olan Hasan Şahin, Türk özel sağlık sektörünün dünya sıralamasında ilk 10’da yer aldığını tahmin ediyor.

Sektöü oyuncularının yeterli tecrübeye sahip olmalarına rağmen uluslararası platforma girme cesaretini henüz çok fazla gösteremediklerini ifade eden Hasan Şahin, “Acıba-dem’in Hollanda açılımı bu anlamda çok iyi olacak” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap