Haberler

Dolar iki haftanın en düşük seviyesini gördü: Yeni haftada hangi veriler var?

Dolar/TL bu akşam 16,48’in altını görerek yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesini gördü. Güne 17,33 seviyelerinden başlayan dolar/TL, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) açıklamasının ardından 16,4798 ile 6 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü, ardından 16.80 seviyelerine geldi.

Analistler, enflasyon ve resesyon arasında gidip gelen endişelerin yatırımcıların odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, açıklanan veriler, emtia fiyatlarının seyri ve merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ile döviz piyasasındaki oynaklığın sürdüğünü söyledi.

GELECEK HAFTA HANGİ VERİLER VAR?

Yurt içinde ise BDDK’nin açıkladığı yeni adımlarının TL varlıkları desteklediğine işaret eden analistler, gelecek hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) düzenleyeceği Merkez Bankacılığı Forumu’nda ECB Başkanı Christine Lagarde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey’in açıklamalarının kritik önem taşıdığını kaydetti.

Analistler, gelecek haftanın veri gündeminin de yoğun olduğunu ifade ederek, teknik açıdan dolar endeksi için 105’in direnç, 103,9’un destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Bu arada BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verildi.

Bu kapsamda, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Güncel

İskandinavya’nın en büyük hava yolu şirketinden iflas başvurusu

İskandinav hava yolu şirketi SAS, ABD'de iflas başvurusunda bulundu. SAS’tan yapılan açıklamada, şirketin, ABD İflas…

54 dakika önce

Zincir marketlerde kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla zincir marketlerde kurbanlık satışı hızlanırken, küçükbaş kurbanlıklar 2 bin 750 lira, büyükbaşların…

2 saat önce

İlaç devinden 1,27 milyar dolarlık satın alma

İngiliz ve İsveç ortaklığındaki ilaç şirketi AstraZeneca, kansere yönelik tedaviler geliştiren biyoteknoloji firması TeneoTwo Inc'i…

2 saat önce

Haziranda en çok satışı yapılan otomobil markaları belli oldu

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçen ay en fazla satışı gerçekleştirilen markalar sırasıyla…

2 saat önce

Merkez Bankası: Enflasyon tüm alt gruplarda yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'na göre, haziranda tüketici yıllık enflasyonu temel…

3 saat önce

Gram, çeyrek, yarım… Altın fiyatlarında son durum (5 Temmuz)

Altın fiyatları anlık değişirken vatandaşlar da internette altın fiyatlarını internette aratıyor. Özellikle ‘Altın kuru ne…

3 saat önce