Elazığ'da 6.8 büyüklüğündeki deprem son durum

Elazığ’daki 6.8’lik depremde son durum

Elazığ’daki 6.8’lik depremde son durum

Elazığ Sivrice’de dün akşam saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depremde ölü sayısı arttı. AFAD, Elazığ’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 29 olduğunu bildirdi. Deprem sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleriyle enkazdan sağ çıkarılan kişi sayısı 44’e yükseldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) saat 20.00 sıralarında yaptığı açıklamada, 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası, 14’ünün büyüklüğü 4’ün üzerinde olan 462 artçı deprem meydana geldiğini duyurdu.

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Deprem sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleri ile enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısı, 43’e yükseldi. Ne yazık ki hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 29 oldu. 1466 vatandaş ise depremden sonra hastanelere başvurdu” denildi.

72 BİNA YIKILDI

Açıklamada ayrıca, hasar tespit analizleri ile 72 binanın yıkıldığı, 514’ünün ağır hasar aldığı ve 409’unun az ve orta hasarlı olduğu aktarıldı.

SOYLU: ADIYAMAN CEZAEVİ ZARAR ALDI, BOŞALTILACAK

Deprem bölgesindeki son durumla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, “Adıyamanda cezaevinde hasar olduğu ortaya çıktı. Cezaevinin boşaltılması konusunda karar alındı” diye konuştu.

9 YIL SONRA EN BÜYÜK DEPREM

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde meydana gelen deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Malatya’da yıkıma neden olan deprem Türkiye’nin 9 yıl sonra gördüğü en büyük deprem olarak kayıtlara geçti.

ÇOK SAYIDA İLDE HİSSEDİLDİ

Elazığ Sivrice merkezli deprem, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde, Kayseri Kırşehir, Trabzon, Ordu ve Giresun’da da hissedildi.

Depremin ardından Sivrice ilçesinde saat 21.08’de 5,4, Baskil ilçesinde saat 21.17’de 5,1 büyüklüğünde artçı sarsıntılar kaydedildi. Sivrice’deki sarsıntı, yerin yaklaşık 7,03, Baskil’deki ise yerin 10,62 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

BÖLGE BEŞİK GİBİ

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından artçı sarsıntılar bugün de devam ediyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Sivrice ilçesinde saat 19.30’da 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, yerin yaklaşık 15,71 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

5.1 büyüklüğündeki artçı depremin ardından 3.1, 4.4, 4.3, 4.1, 4.3 olmak üzere 5 artçı deprem daha meydana geldi. Bölgede deprem tedirginliği devam ederken çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Deprem bölgesinde evlerine girmek istemeyen kimi vatandaşlar geceyi spor salonlarında geçirdi.

ENKAZ ALTINDAN SAĞ ÇIKARILDILAR

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde, AFAD ve UMKE başta olmak üzere ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), biri Elazığ merkezde biri Maden ilçesine bağlı Gezin’de olmak üzere iki kişinin daha enkaz altından kurtarıldığı bildirildi.

AFAD’ın twitter hesabından, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Elazığ’da görev yapan arama kurtarma ekiplerimiz az önce biri Gezin’de, biri de merkezde olmak üzere, iki kişiyi daha enkaz altından sağ olarak kurtarmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Deprem sonrası enkazlardan toplam 40 kişi sağ olarak kurtarıldı.

12 YAŞINDAKİ MİRAÇ’TAN ACI HABER

Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde çöken binanın enkazında ekipler tarafından 12 saat sonra enkazdan 6 aylık hamile Pınar Dişli ve oğlu 12 yaşındaki Miraç, 8 dakika arayla yaralı olarak kurtarıldı. Gelen son dakika haberine göre hastaneye kaldırılan yaralılardan Miraç Dişli, kurtarılamadı.

Enkazdan çıkarılan kişinin hamile bir kadın olduğu öğrenildi.

13 SAAT SONRA SAĞ ÇIKARILDI

Elazığ merkez Mustafa Paşa Mahallesi’nde enkaz altından 13 saat sonra bir kişi sağ çıkarıldı.

14 SONRA BİR KADIN DAHA KURTARILDI

Elazığ Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki enkazdan 14 saat sonra iki kişi daha kurtarıldı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap