Sanayi sektörüne yatırımı hızlandırıyor

Sanayi sektörüne yatırımı hızlandırıyor

İnşaat, enerji ve sanayinin yatırımcı gruplarından Güriş Holding, kuruluşunun 60’ıncı yılında dev yatırımlara girişti. Güriş’in sanayi grubunun sorumluluğunu yürüten Tevfik Yamantürk, “Yalnızca sanayi grubu olarak 500 milyon Euro’luk yatırım taahhüdümüz var” diyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Güriş Holding, 60’ıncı yılına dev yatırım hamlesiyle girdi. Holding, sanayi grubu çatısı altında toplam 500 milyon Euro’luk yatırım yürütüyor. Güriş’in sanayi grubunun sorumluluğunu üstlenen ve kurucu Onursal Başkan İdris Yamantürk’ün büyük oğlu olan Tevfik Yamantürk, “Sanayi grubu olarak 500 milyon Euro’luk yatırım taahhüdümüz devam ediyor” diyor.

Yamantürk, yatırımların holding bünyesindeki Santral Madencilik, Parsan Makine, Omtaş Otomotiv ve Mogan Enerji gibi sanayi şirketlerinde yoğunlaşacağı bilgisini veriyor.

SANAYİYE AĞIRLIK VERİYOR
Güriş Holding’in temelleri 1958 yılında Güriş şirketinin kurulmasıyla atıldı. Yüksek elektrik mühendisi İdris Yamantürk tarafından kurulan şirketin ilk projesi Kırıkkale Elmadağ Enerji Nakil Hattı oldu. Kısa sürede önemli müteahhitlik firmalarından biri haline gelen Güriş 1968 yılında ise sanayiciliğe adım atıp bugün de grubun lokomotif şirketlerinden olan Parsan’ı faaliyete geçirdi.

Uzun yıllar inşaat ve sanayi alanlarında Türkiye’nin en faal gruplarından olan Güriş, 2010 yılından itibaren sanayiciliğe daha fazla ağırlık verdi. Bugün otomotiv ürünleri başta olmak üzere savunma, madencilik ve tekstil ekipmanları üretimi gerçekleştiren Türkiye’nin en büyük çelik dövme ve işleme tesislerinden Parsan’ın yanı sıra Omsan, Asil Çelik, Döktaş gibi şirketler de Güriş Sanayi Grubu çatısı altında bulunuyor.

YATIRIMA ODAKLANDI
Ailede sanayi grubunun sorumluluğunu üstlenen ve aynı zamanda Parsan Makine Parçaları Yönetim Kurulu Başkanı olan Tevfik Yamantürk, sanayideki yatırımlarını yurtiçi ve yurtdışı finans kaynaklarından sağladıkları kredilerle gerçekleştirdiklerini dile getiriyor.

Yamantürk, “Eğer sırtınızı devlete dayamamışsanız yatırım için tek yol kârı dağıtmayarak tamamen yatırıma odaklanmak. Kâr dağıtma lafını duyunca yılan görmüş gibi oluyoruz” diyor.

Alman uzmanlara göre ‘dövme’ tarihte ilk olarak Anadolu topraklarında başladı. Tevfik Yamantürk, Parsan olarak bu gelenekten beslenerek dövme çelik teknolojisinde dünyanın lider kuruluşları arasına girdiklerini söylüyor.

Güriş’in sanayi grubundaki birkaç şirket üzerinden yürütülen 500 milyon Euro’luk yatırımlar kapasite artırımı ve yenileme konularında gerçekleştiriliyor. Parsan Makine, üretiminin yüzde 80’ini yurtdışına ihraç ediyor.

AKS MİLİ ÜRETİMİNDE AVRUPA LİDERİ
Güriş Holding’in amiral gemisi sayılan Parsan, 50 yıl önce ‘dövme’ alanında faaliyete başladı. Önce OMTAŞ’ı bünyesine katan ve ardından Dilovası’nda kurduğu yeni tesisiyle Türkiye’nin en büyük dövme firması haline gelen Parsan, Avrupa’da aks mili üretiminde birinci sırada yer alıyor.

2000 yılından bu yana Sanayi Grubu bünyesinde yer alan Asil Çelik ile kendi hammaddesini de ürettirebilen şirket, dünyada çelikten bitmiş ürüne kadar olan katma değer zincirini müşterilerine sunabilenİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap