Üçüncü tur yatırımla yurtdışında büyüyecek

Üçüncü tur yatırımla yurtdışında büyüyecek

Akademisyenlikten emekli olduktan sonra girişimci olan Prof. Dr. Aytül Erçil’in şirketi Vispera, üçüncü tur yatirım alıyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
[email protected]

Halihazırda 16 ülkede faaliyet gösteren şirket, alacağı yeni yatırımla yurtdışında daha hızlı büyümeyi hedefliyor.

Boğaziçi ve Sabancı üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptıktan sonra start up dünyasına adım atan Prof. Dr. Aytül Erçil, girişimci bir iş kadını. İlk şirketi olan Vistek’i 22 yıl önce, 1997 yılında üretim ve kalite kontrol otomasyonu alanında faaliyet gösteren Vistek’i kurdu.

Sonra Vistek’i Alman rakibine sattı. Ruhundaki girişimcilikle 2014 yılında ikinci start up’ı Vispera’yı hayata geçirdi. Perakende sektörüne yönelik çözüm üreten şirketi bugün 16 ülkeye teknoloji ihraç ediyor.

Coca Cola, Unilever, P&G gibi dünya devlerine hizmet veren Vispera, bu alanda faaliyet gösteren üç şirketten biri. Vispera CEO’su Prof. Dr. Aytül Erçil, “Şu anda üçüncü tur yatırım alacağız.

Halka açık bir şirket olduğu için ismini açıklayamıyorum. Bununla birlikte 5,5 milyon dolarlık yatırım çekmiş olacağız. Bundan sonra yurtdışında daha hızlı büyüyeceğiz” diyor.

20 YATIRIMCISI VAR
İki ortaklı olarak kurulan Vispera’da çalışan beş kişinin de hissesi var. Şirketin ayrıca 20’nin üzerinde yatırımcısı bulunuyor. Bunların arasında Hüsnü Özyeğin ve Hacı Sabancı gibi isimler de var.

Yatırımcı sayısını biraz azaltmak istediklerini söyleyen Aytül Erçil, “Çünkü bir sonraki turda yurtdışından yatırım alacağız. O zaman biraz sadeleşmemiz gerekecek. Çünkü küçük yatırımcıları çıkarmamızı isteyebilirler” diye ekliyor.

Vispera, perakende sektöründe faaliyet gösteren üretici firmalara, resimlerden otomatik ürün tanıma hizmeti veriyor.

Üretici firmalar perakende satış noktalarındaki ürünlerinin görünürlüklerini, raf paylarını, stok durumlarını ve yerleşimlerini Vispera resim tanıma teknolojisi sayesinde insan denetimine dayalı geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha hızlı, detaylı ve doğru şekilde takip edebiliyor.

MÜŞTERİ KAYBI
Yapay görme ve veri madenciliği alanında Vispera ekibi tarafından geliştirilen bu teknolojinin yurtiçi kadar yurtdışında da alıcıları var. Bütün sistemi Türkiye’den yönettiklerini belirten Aytül Erçil, “Ürün rafta yoksa satılamıyor.

Vispera sabit kamera ya da satış ekiplerinin gönderdikleri raf fotoğrafları ile şirketi bunun gibi konularda hızlıca bilgilendirip aksiyon almasını sağlıyoruz” diyor.

Vispera bugün 16 ülkede hizmet veriyor. Şu sıralar yurtdışı stratejileri üzerinde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Aytül Erçil, dünyayı yedi bölgeye ayırdıklarını ve her bölgeye bir satış direktörü atayıp o bölgelere gerek partnerle gerekse kendilerinin girmeyi planladıklarını belirtiyor.

Erçil, “Bugün Brezilya, ABD, Endonezya, Hindistan gibi 16 ülkede projemiz var. Çin dışında iş yapamayacağımız ülke yok” diye konuşuyor.

Öğrencileri yatırımcıları oldu
Prof. Dr. Aytül Erçil’in yatırımcıları arasında eski öğrencileri de var. Erçil, “Nevzat Aydın benim öğrencimdi şimdi ise melek yatırımcılarımdan biri. Şu anda öğrencilerimden dört tane yatırımcım var” diyor.

Öte yandan Aytül Erçil kendisi de melek yatırımcı. Teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor. Beşi Türkiye’den, ikisi ABD’den ve biri de İsrail’den olmak üzere sekiz yatırımı var. Türkiye’de bir yatırım daha yapmaya hazırlanıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap